Lupus: Vücudunuz Size Savaş Mı Açtı?

Lupus: Vücudunuz Size Savaş Mı Açtı?

Ünlü manken Heidi Klum'un eşi, soul müzik şarkıcısı Seal lupus hastalığına sahip birçok insandan biridir. Yüzündeki yaralar gençliğinde lupus ortaya çıktığında oluşmuştur. Kendisi hastalığının aradan geçen yıllarda hafiflediğini söylemiştir.

Lupus Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Lupus Nedir?

Sağlıklı bir insanda vücudun bağışıklık sistemi virüsler ve bakterilerle savaşır. Vücut bunlar dışında, kendi sağlıklı ve normal dokularına saldırmaya başlarsa lupus hastalığı oluşur.

Ne Yapmalıyım?

Yeterli miktarda dinlenin, güneşin zararlı ışınlarınlarından korunun ve sigara alkol gibi zararlı alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Bununla birlikte sağlıklı beslenmeye özen gösterin ve düzenli egzersiz yapın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Lupus hastalığı için İç Hastalıkları (Dahiliye) yada Romatoloji bölümlerinden birine gidebilirsinz.

Lupus Hastalığı Nedir?

Sağlıklı bir insanda vücudun bağışıklık sistemi virüsler ve bakterilerle savaşır. Vücut bunlar dışında, kendi sağlıklı ve normal dokularına saldırmaya başlarsa lupus hastalığı oluşur. Lupus bir otoimmün hastalığıdır ve dünya üzerinde birçok insanı etkilemektedir.

Lupus Hastalığının Neden Olur?

Lupus hastalığına neyin neden olduğu hala bilinmemektedir fakat uzmanlar çevresel faktörlerin ve genetik eğilimlerin birlikte hastalığı tetikleyebileceğini düşünmektedir. Bazı potansiyel çevresel faktörler şunlardır:

Lupus Hastalığı Belirtileri

Belirtiler açısından lupus hastalığının herhangi iki örneği birbirinin tam olarak aynısı değildir. Belirtiler aniden gelişebilir, orta ya da şiddetli, kalıcı ya da geçici olabilir. Lupus hastalığının belirtileri hastalık tarafından hangi organın etkilendiğine göre farklılık gösterebilir.

En yaygın belirtiler şunlardır:

 • Ateş ve yorgunluk
 • Eklemlerde sertleşme, ağrı ve şişme
 • Yüzde kelebek şekilli kızarıklıklar
 • Güneşe maruz kaldıkça ortaya çıkan deri lezyonları
 • Soğukta ya da stresli zamanlarda el ve ayak parmaklarının beyazlaşması ya da mavimsi bir renk alması
 • Nefes darlığı
 • Boyun ağrısı
 • Kuru gözler
 • Baş ağrısı
 • Şaşkınlık ve hafıza kaybı

Lupus Teşhisi

Lupus hastalığını teşhis etmek çok zordur. Kişiden kişiye ve vücutta görüldüğü yere belirtilerini değiştirmesi diğer hastalıklarla karıştırılmasına yol açmaktadır.

Lupus hastalığını teşhis edebilmek için bir test (hangisi olursa olsun) yeterli değildir. Kan testi, idrar testi, belirtiler ve fiziksel muayene bulgularının toplamı gerekmektedir.

Lupus Ölümcül Mü?

Lupus hastalığı tam olarak ölümcül bir hastalık değildir. Belirli bir kesin tedavisi bulunamamasına rağmen hastaların %80-90’ı diğer ilaçlar ile birlikte lupusun etkisi azaltılarak normal yaşamlarına döndürülebilmektedir. Diğer yüzdelik dilimde kalan hastalar ise ileri düzey lupus vakalarıdır ve durumlarının kontrol edilmesi biraz daha zordur.

Lupus Bulaşıcı Mıdır?

Lupus bağışıklık sistemi kaynaklı bir hastalıktır ve bulaşıcı değildir.

Lupus Hastalığından Nasıl Kurtulurum?

Hastaya tam kan testi, sedimentasyon testi (alyuvar çöküm hızı testi), böbrek ve karaciğer testleri, idrar testi, anti-nükleer antikor testi, boğaz röntgeni, ekodiyagram ve biyopsi yapıldıktan sonra lupus hastalığı teşhisi konursa tedavi süreci başlar.

Tedavi belirtilere bağlıdır. Belirtilere karşı uygulanacak ilaç tedavileri doktorlarca iyi bir şekilde değerlendirilir ve hastalığın seyrine göre ilaçlar ve dozları sürekli değiştirilebilir. En çok kullanılan ilaçlar şunlardır:

Lupus Hastalığı Bitkisel Tedavisi

Lupus hastalığı ile savaşmak için kullanılabilen bitkisel yöntemler vardır. Bunun yanında lupusun ilerlemesine yol açan gıdalar da mevcuttur.

Lupus için önereceğim şey kurutulmuş kiraz sapı ve karabaş. Yalnız kurutulmuş kiraz sapını ısırgan ile birlikte hazırlayın. 25-30 kurutulmuş kiraz sapını 1 bardak suda 5 dakika kaynatın. 5 dakika olduktan sonra üzerine 4-5 gram ısırgan ilave edeceksiniz. Bu şekilde 3-4 dakika kaynatmaya devam edin. Bunu sabahları öğleden evvel için. Akşam yatmadan önce ise 6 başak karabaş bitkisini 150 ml suda kaynatıp için.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...