Lupus Hastalığında Saçlar Neden Dökülür?

Lupus Hastalığında Saçlar Neden Dökülür?

Lupus; yorgunluğa, eklem ağrılarına, eklemde sertleşmeye ve yüzde kızarıklıklara neden olan bir otoimmün hastalığıdır. Lupus hastalığı olan bazı kişiler saç dökülmesi de yaşayabilirler. Saç dökülmesi oldukça stresli bir durum olabilir ama bu durumla başa çıkmak için bazı yöntemler mevcuttur. Lupus hastalığında saç dökülmesiyle ilgili daha fazla şey öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Lupus ve Saç Dökülmesi

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Lupus Nedir?

Sağlıklı bir insanda vücudun bağışıklık sistemi virüsler ve bakterilerle savaşır. Vücut bunlar dışında, kendi sağlıklı ve normal dokularına saldırmaya başlarsa lupus hastalığı oluşur.

Ne Yapmalıyım?

Yeterli miktarda dinlenin, güneşin zararlı ışınlarınlarından korunun ve sigara alkol gibi zararlı alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Bununla birlikte sağlıklı beslenmeye özen gösterin ve düzenli egzersiz yapın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Lupus hastalığı için İç Hastalıkları (Dahiliye) yada Romatoloji bölümlerinden birine gidebilirsinz.

Lupus ve Saç Dökülmesi

Lupus hastalığı olan herkeste saç dökülmesi yaşanmaz ama bu durumu yaşayan çoğu kişide kademeli olarak incelme ve dökülme görülür. Bazen saçlar geri çıkabilirken bazı durumlarda saçlar tekrar çıkmaz.

Saç dökülmesinin farklı nedenleri vardır:

Lupus Hastalığında Saç Dökülmesinin Belirtileri

Lupus, her zaman saçları etkilemez ama etkilediği zaman dökülen saçlarınızın sayısında bir artış yaşanır.

Günde 100 saç telinin dökülmesi normal olarak düşünülür. Ancak, lupus hastalığı olan kişilerde hastalığın ciddiyetine bağlı olarak bu sayı artış gösterir. Lupus hastasıysanız saçınızı yıkarken ya da tararken saç dökülmesi daha belirgin hale gelebilir.

Bazı kişilerde saçlarda kırılma veya incelme olurken bazılarında saç dökülmesi olabilir. Saç dökülmesi her taraftan olabileceği gibi sadece bölgesel dökülme de olabilir.

Yarasız saç dökülmesi yaşayan lupus hastası dört kadın üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, saç dökülmesinin dereceleri değişiklik gösteriyor. Kadınlar saçlarında %55 ile %100 arasında bir dökülme yaşıyorlar. Ancak, daha doğru sonuçlara ulaşmak için daha geniş kapsamlı çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Saç dökülmesi ya da saç incelmesi belirtileri yaşıyorsanız doktorunuzla görüşün. Bazen saç dökülmesi lupus hastalığının ilk belirtisi olabilir.

Lupus Hastalığında Saç Dökülmesinin Tedavisi

Lupus hastalığında eğer disk şeklinde yaralarınız yoksa saç dökülmesi geri döndürülebilir bir durum olabilir. Ancak, bu durum sadece hastalığı tedavi ederseniz mümkündür.

Hastalığın belirtileriyle başa çıkmak için kortikosteroidler ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçların dışında doktorunuz sıtma ilacı da kullanmanızı isteyebilir.

Lupus belirtilerinin hafiflemesini sağlayacak damar yolundan alınacak ilaçlar da kullanabilirsiniz.

İlaçlarınızı kullanırken doktorunuzun tavsiyelerine uymaya dikkat etmelisiniz.

Lupusun hafiflemesi birkaç haftayı ya da birkaç ayı bulabilir. Bu sırada, saç dökülmesiyle başa çıkabilmeniz için yapabilecekleriniz:

1 Güneş Işınlarından Kaçının

Güneş ışınları lupusun belirtilerini ve disk şeklinde yaraların oluşumunu tetikleyebilir. Cildinizi ve kafanızı dışarıdayken korumanız çok önemlidir. Güneşe maruz kalacağınız zamanlarda şapka takmanızı ve güneş koruyucu kullanmanızı tavsiye ederiz.

2 Kullandığınız İlaçları Değiştirin

Saç dökülmesine kullandığınız bir ilacın neden olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla konuşarak başka bir ilaca geçin veya kullandığınız ilacın dozunu azaltın.

3 Sağlıklı Beslenin

Meyve ve sebze açısından zengin bir beslenme düzeni saç dökülmesini azaltabilir. Saçlarınızı güçlendirip saç dökülmenizi azaltmak için doktorunuzdan vitamin takviyesi de isteyebilirsiniz. C vitamini, D vitamini, demir ve çinko takviyeleri saçların dökülmesini engelleyebilir.

4 Stresi Azaltın

Bazı etkenler lupus hastalığının belirtilerini ve saç dökülmesini daha da kötüleştirebilir. Stresin lupus belirtilerini tetiklediği bilinen bir gerçektir. Stresi azaltmak için spor ve meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz.

5 Bol Bol Dinlenin

Günde 8 – 9 saat uyumanız saç dökülmesi rahatsızlığınızı hafifletebilir.

Lupus hastalığında saç dökülmesinin her zaman önlenebilir bir durum olmadığını anlamanız gerekmektedir. Saç dökülmesi yaşadığınızda, saç bakım ürünleriyle saç dökülmesini azaltabilirsiniz.

  • Saçlarınızın kırılmasını önlemek için saten nevresim takımları kullanın.
  • Saçlarınızın nemli kalmasını sağlayın. Kuru saçlar daha kolay kırılır. Böylece, saçta zayıflama ve incelme görülür.
  • Saçı boyamak, saça ısıtıcılarla şekil vermek gibi saça zarar verecek bakım yöntemlerinden uzak durun. Saçlarınızı fırçalamayı da azaltmanız gerekmektedir.

Saç dökülmesi durmazsa veya tersine dönmezse saçlarınızı kısaltmayı deneyebilirsiniz. Saçlarınızda yaralanmadan dolayı kalıcı bir dökülme söz konusuysa seçeneklerinizi öğrenmek için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Doktorunuzun onayını almadan saç çıkaran ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu tür ürünler başka sebeplerden saç dökülmesi yaşayanlar içindir.

Lupustan kaynaklanan saç dökülmesinin pek çok nedeni olabilir. Saç dökülmesi, iltihaplanmanın ya da kullanılan ilaçların neden olduğu bir durum olabilir. Hastalığınız iyileşince saçların geri çıkma olasılığı vardır. Fakat kıl köklerine zarar veren yaralanmalar mevcutsa saçlarınız kalıcı olarak dökülebilir.

Lupus hastalığında saç dökülmesi hakkında kafanızda sorular varsa doktorunuzla görüşebilirsiniz. Doktorunuz saç dökülmesini nasıl düzelteceğinizi, eğer kalıcı saç dökülmesi varsa ne gibi bir işlem yapabileceğinizi size anlatacaktır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...