Majör Depresif Bozukluk (Klinik Depresyon)

Majör Depresif Bozukluk (Klinik Depresyon)

Üzüntü, insan hayatının doğal bir parçasıdır. İnsanlar sevdikleri biri vefat ettiğinde ya da boşanma ve ciddi hastalıklarla uğraştıkları zorlu bir dönemden geçtiklerinde üzüntülü veya depresif hissedebilirler. Kişi bu hisleri sürekli olarak hissettiğinde ve uzun süre boyunca yoğun bir üzüntü yaşadığında majör depresif bozukluk yaşıyor olabilir. Majör depresif bozukluk, klinik depresyon olarak da bilinir ve hayatınızın pek çok alanını etkileyecek önemli bir tıbbi sorun olabilir. Bu hastalık duygu durumunuzu ve davranışlarınızı etkilediği gibi iştah ve uyku gibi fiziksel işlevlerinizi de etkileyebilir. Majör depresif bozukluğu olan pek çok kişi önceden keyif aldığı aktivitelere karşı ilgisini kaybeder ve günlük işlerini yapmakta zorlanır. Bazen, kişi hayatı yaşamaya değer bulmayabilir. Majör depresif bozukluk Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın görülen akıl sağlığı bozukluğudur. 2015 yılında, 18 yaş üstü Amerikalıların neredeyse %7’si majör depresif bozukluk geçirmiştir. Majör depresif bozukluğu olan bazı kişiler hiçbir zaman tedavi aramazlar. Ancak, bu hastalığı olan çoğu kişi tedaviyle düzelebilir. İlaçlar, psikoterapi ve diğer yöntemler, majör depresif bozukluğu olan kişileri tedavi etmekte etkili olup belirtilerin kontrol altına alınmasına yardımcı olurlar.

Majör Depresyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Majör Depresyon Nasıl Anlaşılır?

Majör depresyona sahip bir kişi için çalışmak, uyumak ve yemek yemek zorlaşabilir. Arkadaşlarıyla vakit geçirmekten veya bir zamanlar haz aldığı aktiviteleri yapmaktan hoşlanmamaya başlar. Bazı insanlar klinik depresyonu hayatlarında bir kere tecrübe ederken, diğerleri hayatlarında birkaç kez bu hastalıkla karşı karşıya kalabilir.

Risk Faktörü:

Anne veya babası majör depresyon yaşayan bir kişinin hayatının bir döneminde majör depresyonla karşılaşma riski yüksektir. Ama aile geçmişinde majör depresyon hastası olmayan biri de, majör depresyonu tecrübe edebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Majör depresyon için Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Majör Depresif Bozukluğun Belirtileri

Doktorunuz ya da terapistiniz belirtilerinize, hislerinize ve davranışlarınıza bakarak majör depresif bozukluk teşhisi koyabilir. Majör depresif bozukluğun olduğuna karar verebilmek için belli soruların bulunduğu bir anket yapmanız gerekebilir.

Majör depresif bozukluk teşhisi konması için Akıl Sağlığı Hastalıkları Tanısal ve İstatistiksel Manuel’inde belirtilmiş olan kriterleri taşıyor olmanız gerekmektedir. Bu manuel, sağlık uzmanlarının akıl sağlığı rahatsızlıklarını teşhis etmesine yardımcı olmaktadır.

Bu kriterlere göre şu belirtilerin 5’ini veya daha fazlasını günde en az bir kere 2 haftadan daha uzun bir süredir yaşıyor olmanız gerekmektedir:

 • Neredeyse her gün, günün çoğunda kendinizi üzgün veya asabi hissediyorsunuz.
 • Eskiden keyif aldığınız şeylerden artık keyif almıyorsunuz.
 • Birden bire kilo aldınız veya kilo verdiniz ya da iştahınızda değişiklikler oldu.
 • Uykuya dalmakta zorlanıyorsunuz veya eskisine göre daha çok uyumak istiyorsunuz.
 • Huzursuzluk hissediyorsunuz.
 • Anormal bir şekilde yorgun ve enerjisiz hissediyorsunuz.
 • Kendinizi normalde hissetmeyeceğiniz şekilde değersiz ya da suçlu hissediyorsunuz.
 • Odaklanmada, düşünmede ve karar vermekte zorlanıyorsunuz.
 • Kendinize zarar vermeyi ya da intihar etmeyi düşünüyorsunuz.

Majör Depresif Bozukluğun Nedenleri

Majör depresif bozukluğun tam nedeni bilinmemektedir. Ancak, bu durumun ortaya çıkma ihtimalini artıracak pek çok faktör bulunmaktadır. Genlerin kombinasyonu ve stres beyin kimyasını etkileyebilir ve duygu durumunuzu düzenlemenize yardımcı olabilir. Hormon dengesindeki değişimler de majör depresif bozukluğa neden olabilir.

Majör depresif bozukluğu şu durumlar tetikleyebilir:

 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı
 • Kanser ya da hipotiroidi tedavi etmek için kullanılan ilaçlar
 • Steroidler de dâhil olmak üzere bazı ilaç türleri

Majör Depresif Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir?

Majör depresif bozukluk ilaçlarla ve psikoterapiye tedavi edilebilir. Hayat tarzında yapılabilecek bazı değişiklikler belirtilerin rahatlatılmasına yardımcı olabilir. Ağır bir şekilde majör depresif bozukluk yaşayan kişilerin ya da kendilerine zarar vermeyi düşünen kişilerin tedavi sırasında hastanede kalmaları gerekebilir. Bazı kişilerin belirtiler düzelene kadar tedavi programına katılmaları gerekebilir.

Majör Depresif Bozukluğun İlerleyişi

Majör depresif bozukluğu olan kişiler zaman zaman umutsuz hissedebilirler ancak bu hastalığın başarılı bir şekilde tedavi edilebileceğini hatırlamaları önemlidir. Hastalığın gidişatını geliştirmek için tedavi planına bağlı kalınması çok önemlidir.

Tedavi seanslarının ve doktor randevularının kaçırılmaması önemlidir. Doktorunuz veya terapistiniz belirtmediği sürece ilaçlarınızı almayı bırakmamalısınız.

Tedaviye rağmen kendinizi üzgün hissettiğiniz zamanlarda randevunuza veya seansınıza vakit varsa daha yakın bir tarihte doktorunuzla görüşmek için bir ayarlama yapabilirsiniz. Böyle zorlu zamanlarda yakınınızdaki kişilerden yardım almanız da etkili olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...