Majör Depresyon: Umutsuz Ve Çaresiz Misin?

Majör Depresyon: Umutsuz Ve Çaresiz Misin?

Sürekli umutsuzluk ve çaresizlik hissi, majör depresyona (diğer adları: klinik depresyon, majör depresif bozukluk) sahip olduğunuzun bir işareti olabilir.

Majör Depresyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Majör Depresyon Nasıl Anlaşılır?

Majör depresyona sahip bir kişi için çalışmak, uyumak ve yemek yemek zorlaşabilir. Arkadaşlarıyla vakit geçirmekten veya bir zamanlar haz aldığı aktiviteleri yapmaktan hoşlanmamaya başlar. Bazı insanlar klinik depresyonu hayatlarında bir kere tecrübe ederken, diğerleri hayatlarında birkaç kez bu hastalıkla karşı karşıya kalabilir.

Risk Faktörü:

Anne veya babası majör depresyon yaşayan bir kişinin hayatının bir döneminde majör depresyonla karşılaşma riski yüksektir. Ama aile geçmişinde majör depresyon hastası olmayan biri de, majör depresyonu tecrübe edebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Majör Depresyon Neden Olur?

Majör depresyon nedir? Majör depresyonu karakterize eden belirti kişinin herhangi bir şeyden tat alma yeteneğinin neredeyse tamamen kaybolmasıdır. Sıklıkla uyku ve iştah zorlukları ortaya çıkar. Konsantrasyon ciddi bir problem hâline gelebilir.

Birçok insan hayatlarının bir döneminde üzgün ve çaresiz hissedebilir. Ama majör depresyonda bu hislerin, depresif ruh hâlinin ve ilgi kaybının günün büyük kısmında (özellikle sabahları) görülmesi ve bunların da en az iki hafta boyunca devam etmesi gerekir.

Majör depresyonu oluşması için illa ki bir sebep gerekmez. Birdenbire ya da yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Güçsüz hissetme ya da hayatın gidişatında kontrolü elinde bulunduramama gibi nedenlere bir tepki olarak da oluşabilir.

Majör Depresyon Belirtileri

Majör depresyon şu belirtilerle teşhis edilir:

 • Neredeyse her gün bitkin hissetme ya da enerji kaybı.
 • Neredeyse her gün değersiz ya da suçlu hissetme
 • Konsantrasyonun bozulması ve kararsızlık
 • İnsomniya (uyuyamama) ya da hipersomniya (aşırı uyuma)
 • Neredeyse bütün aktivitelere ilginin kaybolması ya da bunlardan hiç zevk almama (anhedoni de denilen bu belirti diğer belirtilere göre majör depresyonu işaret etmede daha belirleyicidir)
 • Dinlenememe ya da yavaş hareket etme, yavaş düşünme
 • Ölüm ve intihar düşüncelerinin sürekli gelmesi
 • Ciddi oranda kilo kaybı veya kilo alma (toplam vücut kitlesinin %5’i kadar)

Kronik Depresyonun Majör Depresyondan Farkı Nedir?
Bazı insanlar için normal, pozitif bir ruh hâlini bulmak büyük çaba gerektirir. Bazıları ise asla mutlu hissetmezler. Onlar için duygusal yapılarını suyun üstünde tutmak sürekli bir mücadeledir. Bu his bütün hayatları boyunca da sürebilir, uzun yıllar da. Kronik hâle gelmiş bu depresyona kronik depresyon ya da distimi denir.

Kronik depresyonu majör depresyondan ayıran özellik semptomların daha az yoğun olmasıdır. Kronik depresyona sahip insanlar hayatın böyle olduğunu düşünür. Bunun çözülebilir bir şey olduğunu düşünmezler. Eğer en az iki yıldır tutku, neşe, ilgi, cinsel istek duymuyorsanız, kronik depresyon ihtimalini düşünün. Bununla yaşamak zorunda değilsiniz, tedavi edilebilir.

Diğer depresyon çeşitleri için şu makaleyi ziyaret edebilirsiniz: Depresyon Çeşitleri

Kadınlarda ve Erkeklerde Majör Depresyon

Kadınlar ve erkeklerde bazı noktalarda majör depresyon farklılık gösterir.

Kadınlar Majör Depresyona Daha mı Yatkındır?
Kadınların majör depresyona yakalanma riski erkeklerin neredeyse iki katıdır. Ergenlik çağında, regl döneminde, hamilelikte, düşük yapmada ve menapozdaki hormonal değişiklikler majör depresyon riskini artırabilir.

Klinik depresyon riskini artıran diğer faktörler evde veya işteki stres, aile hayatı ile kariyeri dengelemeye çalışma ve yaşlanan ebeveylerin bakımını yapma olabilir. Tak başına çocuk yetiştirmek de riski artırabilir.

Erkeklerde Major Depresyon İşaretleri Nelerdir?
Erkeklerdeki depresyon önemli ölçüde az kayıtlara geçmektedir. Majör depresyondan muzdarip erkekler çok daha az yardım aramaktadırlar. Hatta bu durumdan etraflarındaki insanlara bahsetmeyebilirler.

Erkeklerdeki depresyon işaretleri çabuk öfkelenme, genel sinirlilik, uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı (bu maddelerin kullanımı depresyonun sonucu olabileceği gibi, depresyona da sebebiyet verebilirler) olabilir. Duygularını bastırma kendilerine veya başkalarına yönelik şiddetli davranışlara neden olabilir. Ayrıca hastalık, intihar ve hatta adam öldürmeyle sonuçlanabilir.

Majör Depresyon Tetikleyicileri

Bazı yaygın majör depresyon nedenleri ya da tetikleyiciler şunlardır:

 • Sevilen birisinin ölümünden duyulan yas
 • Sevilen birinden ayrılmak
 • Sosyal izolasyon veya muhtaç hissetmek
 • Büyük yaşamsal değişiklikler: taşınma, mezun olma, iş değiştirme, emeklilik
 • İlişkilerdeki kişisel anlaşmazlıklar
 • Fiziksel, cinsel veya duygusal taciz

Majör Depresyon Tedavisi

Majör Depresyon Nasıl Teşhis Edilir?

Bir doktor tıbbi bir değerlendirme yapacaktır. Doktorunuz sizin ve ailenizin psikiyatrik geçmişini soracaktır. Bir depresyon tarama testi de yapmanızı isteyebilir. Eğer depresyondan şüpheleniyorsa sizi bir psikayatrisite yönlendirecektir.

Herhangi bir kan testi, X-ray veya laboratuvar testi ile majör depresyon teşhis edilemez. Bununla birlikte depresyon semptomlarına benzeyen bazı medikal problemlerin var olup, olmadığını sorgulamak için bazı kan testleri yapılabilir. Örneğin, hipotiroidi depresyonla aynı belirtilere sahip olabilir. Aynı şekilde aşırı alkol veya uyuşturucu kullanımı, bazı ilaçlar ve felç de majör depresyon semptomları gösterebilir.

Majör Depresyon Nasıl Yenilir?
Majör depresyon ciddi ama tedavi edilebilen bir hastalıktır. Doktorunuz belirtileri kontrol altına almak için antidepresan ilaçlar önerebilir. Duygusal durumunuzu ifade edebileceğiniz psikoterapiyi veya konuşma terapisini de tavsiye edebilir.

Bazen antidepresanlara ek olarak bazı ilaçlar etkinliği artırabilir. Bazı ilaçlar belli insanlarda daha iyi sonuçlar verir.Doktorunuzun farklı ilaçlar ve dozları deneyerek, hangisinin sizin için uygun olacağını karar vermesi gerekebilir.

Klinik depresyon için başka tedavi seçenekleri de vardır. elektrokonvülsif terapi (ECT, şok terapisi) ilaçlar etkili olmadığında ya da belirtiler ciddi olduğunda kullanılabilir.

Majör Depresyon Önlenebilir mi?
Bir kere majör depresyon dönemi geçirdiyseniz, başka bir tanesinin olma riski artar. Majör depresyonu önlemenin en iyi yolu majör depresyon sebepleri ve tetikleyicilerinin farkında olmak ve reçeteyle yazılmış ilaçları kullanmaya devam etmektir. Bazı majör depresyon belirtileri gözlemlediğinizde hemen doktorunuzla konuşmak da ciddiliğinin artmasını engellemek ve tedavi için büyük önem taşır.

Yorumlar (40)

 1. mesut

  ben uzun zamandır majör depresyondayım yaklaşık olarak 3 ay bir şok yaşadım ve 3 aydır da depresyondayım bununla nasıl başedilebileceğini bilmiyorum ama soğuk havalarda ve kış aylarında çıktığını biliyorum ilk 3 ay çok fazla terliyordum beyinsel aktivasyonum en üst düzeye çıktı hızlı çalışıyordum hızlı yemek yiyordum depresyona girdiğim günden bu günede terlemiyordum antidepresanlar insanı insanlıktan çıkarıyor çok fazla kullanmak istemedim ama yinede kullanıp kendinizi terletin ve spor yapın ben bu halimle sınavlara girip çıktım. halada savaşıyorum bir travma sonucu bende çıktı antidepresanların işe yaradığını söyleyebilirim ancak sürekli içerde kalınmamalıdır. bendensel fiziksel hareketler yapılmalı. bide namaz kılıp dua etmenizi öneririm unutulmamalıdır ki her ne kadar şiddetini arttırdığında beni ele geçirse de bir hayattayız ve her şey gibi bununda mutlaka bir çıkış yolu vardır umudunuzu yetirmenize asla izin vermeyin olumlu düşünün sevdiklerinizin yanında ve onların gözetimi altında olun inşallah buda geçecektir. bana göre en dikkat çekici yanı terlemeyi durdurması ve nezle girip olmamam burnum aktığı zaman daha iyi oluyorum doktorlarada bunu araştırmalarını öneririm.

  • Şu an abim ile konuşuyorum, major depresyonda olduğunu söylüyor anlatıyor bu durumu atlatmanın bir yolu yok mu:(:(

  • Sinan Emre

   Abiniz profesyonel bir yardım alırsa bu durumu aşabilir. Kendim büyük ölçüde aştım, o yüzden böyle konuşabiliyorum.

   Bir psikiyatrist veya psikoloğa (benim durumumda ikisine birden) danışmalı. Psikiyatrist bir antidepresan tedavisi başlatacaktır. Farklı ilaçların farklı bünyelere farklı etkisi olduğu için, psikiyatrist ilaç ayarlamasını yapacaktır. Antidepresan beyindeki serotonin hormonunu artırdığı için otomatik olarak iyi hissedecektir. Ama bu tedavi geçici bir çözümdür. İlaç bırakıldıktan sonra eski sorunlar yeniden baş gösterir. Bu yüzden ilaç almaya devam ederken kafasındaki ve hayatındaki problemleri çözmeye çalışmalı. Kafasındaki problemleri çözme evresinde bir psikolog işe yarayacaktır (çünkü psikiyatristler genelde terapi yapmazlar. İlaç yazarlar sadece.) Psikolog onun kendini anlamasına ve problemlere daha farklı daha çözüme yönelik bakmasına yardımcı olacaktır. İlaçların olumlu etkisi sayesinde problemleri çözmesi kolaylaşacaktır.

   Bunun dışında egzersiz yapmaya çalışmak da çok önemli. Çünkü egzersiz doğal yollardan iyi hissetmemizi sağlayan hormonlar salgılanmasını tetikliyor. Ayrıca düzgün beslenmek de önemli. B12 eksikliği, demir eksikliği, çinko eksikliği gibi vitamin eksiklikleri depresyonu tetikler. Bununla ilgili bir kan testi yaptırmasını öneririm.

   Böyle zamanlarda eğer dini inancı varsa, ona sarılmak da yardımcı olacaktır. Benim durumumda duanın büyük etkisi oldu. Allah acil şifalar versin.

  • Mahmut

   Ayni durum dayiz allah yardimcimiz olsun

  • deniz

   Benim depresyona girme nedenim dedem di 6. sınıfın yaz tatilinde saklambaç oynarken dedem gel seni saklıyim diyip üzerime çıktı ve şeyini sürttü o kişi hayatını yaşıyo ama ben yaşak dahi istemiyorum çünkü sürekli kabuslar görüyorum

 2. tuğra

  daha öncesinden major depresyon başlangıcı konulmuştu bana. tedavi olarak lustral ve tolvon verdi bir müddet kullandım ve iyi geldi fakat ilaç seven biri değilim ve doktorun isteği süreden erken bıraktım ilacı aradan 4 sene geçti ve şuan üniversitedeyim sinirlilik yapım ve bağırma sorunum varmış arkadaşım öyle diyor ama bana hiç öyle gelmiyor ve defalarca bu yüzden kavga ettik şuan bağırma sorunum var ve sinirlilik çok fazla yanlız kalamamaya başladım tekrar sanki o depresyon geçirdiğim zamanın aynılarını yaşıyor gibiyim ne yapmam gerekiyor psikoloja da gitmek istemiyorum hep içime atıyorum sıkıntılarımı kimseyle paylaşamama gibi bir sorunum var ilaçta kullanmak istemiyorum ne yapmam lazım 🙁

 3. gülçin

  1 yıl boyunca kullanmayı reddettim süründüm efexor, tranko buskas 5 aydır iyim şükür
  allah düşmanıma vermesin

 4. deniz

  hayatım berbat durumda

 5. bayram

  majör depresyon yaşadim. we çok kötü idi. tedawi oldum we 1 sene içerisindme yendim. sadece yeneceqime inandm we inandm. sonunda yendm. bu hastalik çok bşka. insanin umutlarini. hayallerini bitirio. yaşayanlara sabir diliyorum. asla pes etmeyim.

 6. elif

  Merhaba bende ilac kullanıyorum hep mutsuz hissediyorum hayattan hiç tat alamiyorum Allahim bu hastaligi kimseye vermesin hep aklima ölmek geliyor hep işe yaramayan biri gibi hissediyorum

  • elif

   Merhaba bende ilac kullanıyorum hep mutsuz hissediyorum hayattan hiç tat alamiyorum Allahim bu hastaligi kimseye vermesin hep aklima ölmek geliyor hep işe yaramayan biri gibi hissediyorum

 7. asli

  bn de major depresyon belirtilerinin hepsi mevcut.doktora gttm selecra arti panik atak icin secita kulaniorum cok kotu hissediorum allah dusmanima vermesn asiri uzuntu yasadm yillarca aile sorunlarndan dolayi yasm 23 universiteye gdyorum smdi kara kara diusunuyorum snavlara nasl caliscam diee asiri halszlik varr bu ilaclari kullanali haff iuilesme hissediorum 2 aydr kullaniorum ama hala iyilesemedm bnm gb depresyonun karma halinibyasayan varsaa hang ilaclari kullandi yazabilir mi bnde panik atak aksiyete bozuklugu ve agir depresyon var ve obsesifliktee

 8. kvsr

  ben lise döneminden beridir bu duygularla ugrasiyorum arada bir mutlu oluyorum ama mutlu oldugum anda bile bir his olusuyor icimde.kendimi o anda kotu hissediyorum birden terliyorum yaptigim hicbiseyden zevk alamiyorum normalde gezmeyi severm arkadaşlarımla. kardesmle ama bu his oldugu zaman hicbisey yapma istegi gelmiyor.icimden ne yapmam lazim ilac kullanmak istemiyorum yardimci olabilirmisiniz bana 25 yasindayim.ve gelecege dair hep korkularim var mutlu olamamaktan ve bu hastaligi yenememekten korkuyorum sevdiğim seyleri yapamiyorum artik

 9. latife

  bende uzun zamandır depresyon tedavisi görüyorum hayatttan zevk almıyorum intihar düşüncesi de var günlük işlerimi de yapamıyorum doktorun teşhisi bipolar sürekli çökkün bir ruh halim var çözüm üretemiyorum ilaç kullanıyorum bunlarda beni çok ilerletmiyor bu durumdan çok damemnun değilim açıkcası önerebileceğiniz çok iyi bir doktor var mı bir doktor majör depresyon diyor bir doktor bipolar diyor

 10. latife

  izmirde bu durumu atlatmama yardımcı olacak bir doktor var mı ?

 11. gamze

  Su hayatta ne yasadiysam hepsinin sorumlusu benim ve artik yasamak istemiyorum

  • musti

   Gamze kardeşim sakin böyle şey düşünme bende çok büyük hatalar yaptım ve banada bipolar teşhisi koydular gözümü açamıyorum ızdırap tan kederden sakin Allahtan ümidini kesme sakin.benim hayatımı dinlesen neler varmış bu hayatta dersin

 12. Omer

  Araştırmalarıma gore bende ya majör yada bipolar hastalığı var özellikle yorumları okudum halsizlik, duygu değişimi , algı değişikliği , hayattan zevk alamama , hobilerimin hepsinin teker teker anlamsizlastigini , ve bunun gibi daha birçok şey nebyapmamnlazim yardımcı olun lütfen

 13. Emine

  Benim başım çok ağrıyor yazı da ve yorumlarda okuduklarım gibi depresyon belirtilerim yok migren olmadığını söyledi doktorum ve bana laroxyl adında hap verdi ama depresyon hapı böyle bir durumu söz konusu olan var mı ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz

  • deniz

   Bende de boyle bir durum oldu.Noroloji uzmani migren teshisi koydu fakat bana antidepresan yazdi perspektifte major depresyon icin kullanildigi yaziyor.Ben de cok anlamlandiramadin ayni durum bende de var

 14. Taliha Tunç

  Ben 17 seneden beri depresyondayım ve manjor depresyon olduğumu yeni öğrendim çok kötü bir rahatsızlık adetâ dünyada değilde mezarda yaşıyorum sanki nekadarda aileniz çevreniz bilsede rahatsız olduğunuzu inanınki anlayamazlar insanın ne çektiğini bir kendi birde Allah bilir Allah yardımcımız olsun

 15. cihan bozdogan

  Surekli bas agrisi cekiyordum hayattan herseyden zevk alamaz olmustum nezaman olecegim diyordum doktorum agizda eriyen haptan verdi kullaniyorum rahatladim bas agrim nerdeyse olmuyor cok sukur

 16. gamze

  selam ,adana’da ya da mersin’de majör depresyon tedavisi için önerilerinize ihtiyacım var ?

 17. Ahmet

  Tam bir yıldır bu hastalığın pençesinde savaşıyorum.Hayat bana bomboş hiçbir şeyden zevk almıyorum ölmek istiyorum intihar düşünceleri hep kafamda.Bana bir yol gösterin.Yemek uyku gülmek nedir unuttum.Benim böyle olmam evdekileri de huzursuz ediyor.

 18. mustafa

  öncelikle ALLAH“ın selamı rahmeti ve bereketi üzerinize olsun bir an önce sihhat afiyet bulmanız duasıyla
  Arkadaşlar öncelikle zihinsel olarak kendinizi sesiz sakın bir dış ortamda özellikle kırda bahçede veya orman içerisinde “size güven huzur verecek bir ortam olması şartıyla” ( duşunuzu, banyonuzu abdestinizi alarak) böyle bir ortamda uzunca dinlenmeniz , uzanarak, bağdaş kurarak oturun ve kendinizi ,tabıatı düşünerek tefekkür etmeye başlayın, nefeslerinizide burnunuzdan kuvetli nefes alıp ağzınından verin. …%……

 19. Emre

  Sürekli bir şeyler ters gidiyor canımı çok yakiyorlar arkadaşlarım insanlar sürekli ölmek istiyorum olmuyor korkuyorum yapmıyorum ailem bana inanmıyor artık herşey çok boa geliyor henüz 17 yaşındayım ama yaslandigimi hissediyorum artık yaşamanın anlamı yok diyorum 1 gün mutlu isem 5 gün mutsuzum sürekli uyumak istiyorum hep alkol alasım geliyor kimse anlamıyor beni sürekli damar şarkılar dinleyip günde 1.5 paket sigara iciyorum her hangi madde ilaç vb şeyler kullanmıyorum sadece alkol oda arada bir birde sigara baksniza sizinde caniniza tak etiği oluyormu? En basitinden kilolu olduğum için hiç bir kız benle konuşmak istemiyor hayatımda 3 kişiyi sevdim onlar bile beni terk etti hayat anlamsız geliyor babam beni sevmiyor babam benimle 11 yaşına kadar çok güzel ilgilendi hatta o yaşıma kadar kizmadı ama şuan her lafı söylüyor hayattan biktirdi beni annem desen zaten anca kardeşim onun için neyse daha fazla konuşmak istemiyorum ne yapmam gerek bana bir yol gosterin

  • Asya

   Evet ya bende çok sivilceli olduğum için herkes benle dalga geçiyodu hatta 14 yıllık arkadaşımı kaybettim sınıfta kaldım gözlerimde tavuk körlüğü var bunu bilen arkadaşlarım lise 2 deyken beni tuvalete kitleyip lambaları kapatıp kaçmıştılar ve o gün orta depresyondan majör depresyona doğru geçtim.Ben sadece bir kişiyi sevmiştim oda çocukluk aşkımdı ve artık onu sevmeme rağmen hatırladığımda bana hala acı veriyor çünkü bayram harçlığımı biriktirip ona kol saati almıştım ve o saati kırıp yüzüme fırlatmıştı hala izi var hatta.Ama sonra dedim ki Asya sen napıyon kızım ? Hayatımdaki herşeyi yeniledim.Cildime bakımıma özen gösterdim yanlış kişilerle takılmaktansa yanlız kalmayı doğru arkadaşlar edinmeyi öğrendim.Telefonum eskiden arabesk raple doluyken şimdi rock veya pop şarkılarla dolu.Ve sonunda 325 oyla okul başkanı oldum ve o günden önce benimle çok dalga geçen bi kız vardı yanıma gelip özür dilemişti.Sende bence bunları kendine uyarla.Ama en acısı ne biliyomusun ailem bunu farketmedi ve ben kendim doktora gidip gizlice içiyodum antidepresanlarımı.Aile farketmiyo.

 20. firat

  öncelikle admin bu site benim değil. bunu reklam için paylaşmıyorum. zaten sitede reklam da yok bakarsanız. bu depresyon ve din ilişkisiyle ilgili benim hayatımı değiştirine bir yazıyı paylaşmak istiyorum. eminimki buradaki depresyon tedavisi yaşayan insanlar içinde yol gösterici olabilir. lütfen bu linki onaylayın.

  http://michaelsikkofield.blogspot.com.tr/2016/01/kumar-din-felsefe.html

 21. Lonely

  Bende bu belirtilerin hepsi var ama aynı zamanda halisünasyonlar görüyorum , sürekli Yanımda biri varmış gibi konuşuyorum , kendi saçımı çekiyorum , kendimi sıkıyorum , neredeyse her gün rüyamda kaybolduğumu ve eve ulaşmaya çalıştığımı görüyorum . Ama rüyalarımın sonunda hiçbir zaman evime ulaşamıyorum . Ne yapacağımı bilmiyorum ciddi anlamda intahar düşünüyorum

 22. ölmek isteyen kisi

  Anlatamıyorum anlatmaktan korkuyorum yaşadıklarımı bana yardım edin 5 senedir kac kez intihar etmek istedim ama yapamadım bir kaç kez cizdim kolumu ama olmadı kafayı yiyecem artık kendimden nefret ediyorum fırsatını bulduğum an sigara içiyorum dumanını yuturuyorum ölmek istiyorum daha 16 yasındayım içimde tutuyorum eğer bir psikoloğa gidersem her kez öğrenecek içim cürudu insanlardan nefret ediyorum bir bu yazıyı ergence falan da bulmayın küçük olmama rağmen yasadıklarımı bilmiyorsunuz ben sadece uyumak istiyorum ve bir daha uyanmamak geceleri uyuyamıyorum uyusamda çok erken kalkıyorum

  • Lonely

   İntihar çözüm değil . Intahar etsen ceheneme gidersin yani bir cehennemden diğer cehenneme . Bence bütün seni önemsemeyen insanları bir tarafa atıp psikiyatriste gitmelisin .

  • kendin ol

   başkalarını boşver ve kendin için yaşa kim ne derse desin eğer sen şimdi psikoloğa gitmessen daha kötüm duruma geleceksin ve millet daha kötü bakacak sana bunun için takma kimseyi ve doktora git .ben senden daha kötü durumdaydım korkudan yataktan çıkamıyodum ve doktora gideyim hele ne diyecek dedim ve hastalığının farkında olduğun için bi problemin yok dedi ve sadece sözel tedavi uyguladı.ama bana soracak olursan en iyi tedavi yöntemi hayatı oluruna bırakmaktır boşver çoğu genç hayatın belli dönemlerinde yaşıyo bunu ve sende bu kervandasın şükür etki kendindesin ve hastalığının ne olduğunu biliyosun ya daha kötü olsaydın.ve kendine bi hobi edin mesela yüzme gibi vede ortamını değiş başka insanlarla tanış kardeşcan benden bu kadar kendine iyi bak takma kafana boşverrrr 🙂

 23. Mahmut

  Major depresyon kanserden daha telihlikeli Allah yardimcimiz olsun düşmanima allah wermesin

 24. BURAK

  Yaklasik 2 senedir cekiyorum soka ugeadigim zaman kimseye soylemeden.cozmeye calisiyorum isin yuhaf tarafi sebepsiz yere ortaya cikiyor namaz kilyorum ama etkisi diger vakte kadar geciyo ilk baslarda yalniz kalmak ise yariyordu fakat su an yalniz kalmanin daha kotu sonuclar doguracagini dusunuyirum bir tavsiye istiyorum yesekkurler

 25. denizli

  arkadaşlar hepinize geçmiş olsun, bioenerji ile nelerin iyleşebileceğini araştırın ve iyleşebileceğinize inanıyorsanız iletişime geçin. whatsaptan detayli bilgi alabilirsinz. denizliden arkadaşlar ilk seans ücretsizdir. 0543 442 50 00

 26. Benim hala umudum var

  Slm arkadaşlar bende de aşırı derecede anksiyete bozukluğu var ne yapacağımı bilmiyorum inşallah iyi olur herşey.. Bebeğim olacak tek çarem o.. Geçmiş olsun herkese

 27. yrdgl

  merhabalar
  Yaklaşık 4 yıldır bu sıkntıyı çekiyoruz. Annem e bi polar teşhisi konmuştu ama uzman bi arkadaşıma yaşadıklarını anlatınca majör depresyon dedi
  Evden dışarı çıkmak istemiyor, rutin işleri de mecburiyetten ya yapıyor ya yapmıyor
  Bütün hayatımızı etkiliyor,ilaç kullandı istemedi hayttan elini eteğini çekti kadın.. Ve bi o kadar aktif insanalra yardım eden bi kadınken.. Şimdi is ne yapacağımızı bilmiyoruz,doktor eve getirsek istemiyor kendi de dışarı çıkmak istemiyor
  Elimiz kolumuz bağlı sanki
  Allah rızası için bi öneri ya da yardım edebilir misiniz?

 28. Burcu

  Bende majör depresyon panikatak ve okb var 15 yildir.okb daha agir ama.nefesime takiyorum ya durursa deyip korku krizi yasiyorum.acil sakinlestirici aliyorum.ayni sey hep aklimda cikaramiyorum.anafranil paxera rameron iciyorum.neden takinti gecmiyor nolur yardim edin

 29. Ahmet

  Burcu bir an önce bir hekime gidip derdini anlatman lazım, yoksa derdine çare bulman çok zor, zaman kaybetme bence…

 30. Yavuz

  Arkadaslar bende 6 yıldır bu sıkıntım var 1 gün mutlu oluyorum sonra hep berbat kafamdan sürekli hayal kuruyorum dalıp gidiyorum bir anda fazlasıyla cekingenim 25 yaşındayım hiç kız arkadaşım olmadı çok yalnızım doktora gitmek istemiyorum kendime hiç bir zaman guvenemedim güvenemiyorum bilmiyorum sonum ne olur…

Sonraki yazı yükleniyor...