Malign (Kötü Huylu) Lenfoma Dikkat Edin!

Malign (Kötü Huylu) Lenfoma Dikkat Edin!

Vücudun lenf sisteminin herhangi bir noktasında başlayan kansere lenfoma adı verilir. Eğer yayılma yetenekleri varsa kötü huylu (malignant) olarak adlandırılırlar. Lenf sistemi vücudun genelinden geçer ve lenf dokularından, damarlardan ve sıvılardan oluşur. Lenf dokusu, bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenf düğümlerini içerir.  Bağışıklık sisteminin görevi kan hücrelerini üretmek ve zarar verebilecek olan bütün mikroplara karşı korumaktır. Vücudun diğer organlarında başlayan ve sonradan lenf sistemine sıçrayan kanser çeşitleri lenfoma değildir. Ancak lenfoma vücudun diğer bölümlerine de sıçrayabilir. En yaygın ili lenfoma çeşidi Hodgkin lenfoması ve Hodgkin olmayan lenfomadır. Tedavi yöntemleri kemoterapi ve radyasyon terapisini içerir. Bunlar vücudun değişik bölümlerinde bulunabilir.

Lenfoma Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Başlıca Belirtileri:

Başlıca belirtileri , kasık koltuk altı ya da boyundaki lenf bezlerinde ağrısız şişlik, ateşlenme, kilo kaybı, terleme, halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, kaşıntı, iştahsızlık, karaciğer büyümesi, dalak büyümesi ve şişkinliktir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Lenfoma (Lenf Kanseri)nin erken dönemde teşhis edilmesi zordur. Bu yüzden şişliği inmeyen lenf bezlerinin vakit kaybedilmeden doktora gösterilmesi büyük önem taşır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Lenfoma (Lenf Kanseri) için Hematoloji (Kan Hastalıkları) bölümüne gidilir. Eğer gittiğiniz hastahanede hematoloji bölümü bulunmuyorsa İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne de gidebilirsiniz.

Malign (Kötü Huylu) Lenfomanın Belirtileri

Belirtiler hafif olabilir ve kolaylıkla görmezden gelinebilir. Lenfomanın en yaygın işareti şişmiş lenf düğümleridir. Bu düğümler vücudun değişik bölgelerinde görülebilir.

Eğer bir lenf düğümünüzün şiştiğini düşünüyorsanız doktorunuzdan randevu alın. Şişen lenf düğümleri özellikle lenfoma olduğunuzu göstermez. Lenf düğümü iltihaplanmalarının değişik nedenleri vardır.

Kimler Malign (Kötü Huylu) Lenfomaya Yakalanır?

Herkes malign lenfomaya yakalanabilir. Doktorlar her zaman için lenfomanın nedeni hakkında kesin konuşamazlar.

Bazı faktörler riskinizi yükseltir:

 • Risk yetişkinliğin erken ve son döneminde yüksek olabilir.
 • Bu hastalık erkeklerde biraz daha fazla görülür.
 • Yaşınız ilerledikçe NHL olma riskiniz artar.
 • Diğer risk faktörleri
  1. -Radyasyona maruz kalmak
  2. -Daha önceden kanser tedavisi görmek
  3. -Zayıflamış bağışıklık sistemine sahip olmak

Hem yetişkinler hem de çocuklar lenfomaya sahip olabilir. Ancak NHL çocuklarda yaygın değildir.

Malign (Kötü Huylu) Lenfoma Teşhisi

Eğer şişmiş lenf düğümleriniz varsa doktorunuz nedenini öğrenmek isteyecektir. Eğer fiziksel muayene ile bariz bir neden bulunamaz ise doktorunuz nedeni bulmak için kan tahlili ve diğer teşhis testlerini isteyebilir. Lenf düğümü biyopsisi de gerekebilir. Bu doktorunuzuz lenf düğümünüzden hücre alması ve mikroskop altında incelemesi prosedürüdür.

Bu test hücrelerin malign ya da kanser içermeyen hücreler olduğunu belirler.

Biyopsi ayrıca Hodgkin lenfoması ile NHL arasındaki farkı da belirler. Kan tahlili ve teşhis testlerinin yanında biyopsi doktorunuzun gerekli tedaviyi belirlemesini sağlar.

Malign (Kötü Huylu) Lenfoma Çeşitleri

Malign lenfomanın iki ana çeşidi vardır, Hodgkin lenfoması ve Hodgkin olmayan lenfoma (NHL). Bu iki tür değişik şekillerde yayılır ve tedavilere farklı şekillerdecevap verirler. Eğer lenfoma yavaş ilerliyorsa düşük seviye, hızlı ve agresif bir şekilde ilerliyorsa yüksek seviye olarak adlandırılır.

Malign (Kötü Huylu) Lenfoma Tedavisi

Terapiler ayrı ayrı ya da bir arada verilebilir.

Malign (Kötü Huylu) Lenfoma Hastaları İçin Öngörü

Tedaviniz ne kadar erken başlarsa sonucu o kadar iyi olacaktır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...