Mallory- Weiss Sendromu: Hayatı Tehdit Edebilir

Mallory- Weiss Sendromu: Hayatı Tehdit Edebilir

Mallory-Weiss Sendromu Nedir? Şiddetli ve uzun süren kusma, yutakta yırtılmalara neden olabilir. Yutak, boğazı ve mideyi birbirine bağlayan bir tüptür. Mallory-Weiss sendromu, yutağın mideyle buluştuğu mukus membranda yırtılmanın olmasıyla belirlenen bir rahatsızlıktır.

Mallory- Weiss Sendromu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Yırtılmaların çoğu 7 ila 10 gün içinde tedaviye gerek kalmadan iyileşse de Mallory-Weiss sendromu ciddi kanamalara neden olabilir. Yırtılmanın şiddetine bağlı olarak hasarın onarılması gerekebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Aşırı alkol kullanımı ve siroz Mallory-Weiss sendromu nöbetlerinin tekrarlanmasını tetikleyebilir. Mallory-Weiss sendromunuz varsa alkol kullanmak kaçınılmalıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Mallory-Weiss sendromu için Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne gidilir.

Mallory-Weiss Sendromunun Nedenleri

Mallory-Weiss sendromunun en yaygın görülen nedeni ciddi ve uzun süren kusmalardır. Bu tür bir kusma mide hastalıklarıyla birlikte görülebilse de kronik alkol kullanımı ve bulimiadan dolayı da yaşanabilir. Yutakta yırtılmalara başka hastalıklar da neden olabilir.

Bu hastalıklar arasında şunlar bulunur:
Göğüste ya da karında travma
Şiddetli ve uzun sürek hıçkırıklar
Yoğun öksürükler
Ağır kaldırma ya da ıkınma
Mide dokusunda iltihaplanmaya neden olan gastrit
Midenin bir kısmı diyaframa doğru çıktığında görülen hietal hernia
Kasılmalar

Kardiyopulmoner canlandırma alınması da yutakta yırtılmalara neden olabilir.

Mallory-Weiss sendromu erkeklerde, kadınlara oranla daha sık yaşanır. Bu durum alkol sorunu olan kişilerde daha sık olur. Ulusal Nadir Hastalıklar Derneği’ne göre, 40 – 60 yaş arasında bu durumun yaşanma olasılığı daha sıktır. Ancak, Mallory-Weiss yırtılmalarının çocuklarda ve gençlerde görüldüğü vakalarda bulunur.

Mallory-Weiss Sendromunun Belirtileri

Mallory-Weiss sendromu her zaman belirtilere neden olmaz. Belirtilerin görülmemesi, yutaktaki yırtılmalar sadece küçük kanamalara yol açtığında ve tedaviye ihtiyaç duyulmadan iyileştiği hafif vakalarda yaşanır.

Çoğu durumda ise belirtiler yaşanır. Bu belirtiler arasında şunlar bulunur:
Karın ağrısı
Hemetemez olarak da bilinen kan kusma
İstemsiz öğürtü
Kanlı ya da siyah renkli dışkı

Kan kusma genellikle kahve taneleri gibi görünen koyu renkli kan pıhtılarının görülmesi şeklinde olur. Ara sıra kırmızı renkli olur ve bu durum kanın taze olduğunu belirtir. Dışkıda görülen kan da, çok büyük bir kanama olmadığı sürece katran gibi görünüp koyu renklidir. Çok fazla kanama olduğunda kırmızı renkte kanama görebilirsiniz. Belirtileriniz varsa acil olarak tıbbi yardım almalısınız. Bazı durumlarda Mallory-Weiss sendromunda kan kaybı çok fazla olup hayatı tehdit edebilir.

Benzer belirtilere yol açan başka sağlık sorunları da bulunur.
Mallory-Weiss sendromuyla ilişkilendirilen belirtiler şu hastalıklarda da görülebilir:
Nadir bir hastalık olan ve aşırı mide asidinin kronik ülsere yol açtığı küçük tümörlerin bulunduğu Zollinger-Ellison sendromu
Midede ülsere benzer yaraların oluşmasına neden olan iltihaplanmaların bulunduğu kronik eroziv gastrit
Yutak delinmesi
Peptik ülser
Kusmadan dolayı yutakta delinmenin olduğu Boerhaave sendromu

Mallory-Weiss sendromunuzun olup olmadığına sadece doktorunuz karar verebilir.

Mallory-Weiss Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz günlük alkol tüketiminiz, yakın zamanda geçirdiğiniz hastalıklar ve diğer sağlık sorunlarınızı sorarak belirtilerinizin altında yatan nedeni bulmaya çalışır.

Belirtileriniz, yutakta aktif kanamaya işaret ederse doktorunuz özofagogastroduedonoskpi (EGD) denilen bir işlemin yapılmasını isteyebilir. Bu işlem sırasında rahatsızlık hissetmemeniz için doktorunuz size yatıştırıcı ve ağrı kesici ilaçlar verecektir. Doktorunuz, endoskop denilen ucunda kamera bulunan küçük ve esnek bir tüpü yutaktan aşağıya midenize doğru indirir. Böylece doktorunuz yutağı görerek yırtılmanın yerini görebilir.

Doktorunuz tam kan sayımı isteyerek kanınızdaki alyuvar hücrelerinin sayısını da belirlemek isteyecektir. Alyuvar hücrelerinin sayısı, yutakta kanama varsa düşük çıkacaktır. Doktorunuz bu testlerin sonucunda elde edilen bulgulara göre Mallory-Weiss sendromunuzun olup olmadığına karar verebilir.

Mallory-Weiss Sendromunun Tedavisi

Ulusal Nadir Hastalıklar Derneği’ne göre, Mallory-Weiss sendromundan kaynaklanan yutakta yırtılmaya neden olan kanamaların %80 ila 90’ı kendiliğinden duruyor. İyileşme genellikle birkaç gün içinde olur ve tedaviye gerek almaz.

Ancak kanama durmazsa aşağıdaki tedavilerden birini almanız gerekebilir:

Mallory-Weiss Sendromunun Önlenmesi

Mallory-Weiss sendromunun önlenmesi için uzun ve şiddetli kusmalara neden olan durumun tedavi edilmesi önemlidir.

Aşırı alkol kullanımı ve siroz Mallory-Weiss sendromu nöbetlerinin tekrarlanmasını tetikleyebilir. Mallory-Weiss sendromunuz varsa alkol kullanmak kaçınmalı ve ileride bu nöbetleri önleyip durumunuzu kontrol altına almak için yapabileceklerinizi doktorunuzla konuşmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...