Manik Depresyonu Atlatmak – Kurtulabilirsiniz!

Manik Depresyonu Atlatmak – Kurtulabilirsiniz!

Bipolar bozukluğun en zor kısmı, duygu durumundaki depresyondan ve maniden yani taşkınlıktan kaynaklanan dalgalanmalarla baş edebilmektir. Gerçekten ne olup bittiğini ve moralinizi neyin etkilediğini anlayabilmek oldukça güçtür. Delirmediniz, sadece kafanızın içinde gerçekleşen bir şeyle uğraşıyorsunuz.

Manik Depresyon

Araştırmalar, beyinde nörotrasmitter denilen kimyasalların hücrelerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağladığını ve bu durumun bipolar bozukluğu olan kişilerde hafif bozuk olduğunu gösteriyor. Bu bozulma, duygu durumunda değişmelere neden olarak kişilerin kendini sonsuza dek sürecek bir iyilik veya kötülük içinde bulmalarına neden oluyor.

Pek çoğunuzun bildiği gibi bu hiç de doğru değil. Depresyon ve mani, bipolar bozuklukta sonsuza dek sürmez, dalgalanırlar.

Hem depresyon, hem de mani kaçmanın mümkün olmadığı zor hislerin ve duyguların ortaya çıkmasına neden olabilir. Depresyon; mutsuzluk, umutsuzluk ve ilgisizliğe neden olduğundan maninin neden olduğu heyecan verici mutluluk karşısında genellikle bipolar bozukluğun en zor yanı olarak ifade edilir.

Ancak, iyi veya kötü halin sonsuza dek sürmeyeceği düşünülmediğinde iki durum da oldukça tehlikeli olabilir. Tedavi ya da terapi olmadan beyniniz otomatik olarak depresyonun derinliklerine ya da maninin sebep olduğu taşkınlıklara kendini kaptıracaktır.

Depresyon intihara sürükleyebilecek iken mani düzensiz ve sorumsuz davranışlara yol açabilir. Eğer kötü veya iyi halden kaçış olmadığını düşünürseniz iki durumunda hayatınız üzerinde uzun süren ve geri dönüşü olmayan etkileri olabilir.

Kendinizi korumanın en iyi yolu, terapistinizin veya yakınlarınızın yardımıyla kendinize hiçbir şeyin sürekli devam etmeyeceğini hatırlatmanız olacaktır.

Depresyon Etkilerini Atlatmak İçin

1 Harekete Geçmeyin

Bu, yapabileceğiniz en önemli şeydir. Mani veya depresyon sırasında davranışlarınız normal zamanlarda yapmayacağınız şeyleri yapmanıza neden olabilir. Bu yüzden bekleyin.

2 Derin Bir Nefes Alın

Duygularla dolu anlar oldukça yoğun olabilir. En zor şey, kendinizi bu durumun içinden çıkarıp sakinleştirerek kafanızı boşaltmanız olacaktır.

3 Objektif Bir Şekilde Düşünün

Bir durum hakkında objektif bir şekilde düşünmek, duygularınızın ne noktada olduğunu görmenize yardımcı olacaktır. Bunu yaparken, durumla ilgili gerçeklere görüşlerinizi katmadan bakmanız gerekir.

Bir durumu incelerken kendinize sormanız gereken durumlar:

  • Ne değişti?
  • Neleri daha iyi yapabilirim?
  • Hiçbir şey yapılamıyorsa bunu kabul edebilir miyim?
  • Yapıcı bir şekilde nasıl tepki verebilirim?

4 Biriyle Konuşun

Üzüldüğünüz zamanlarda biriyle konuşun. Bu kişi ailenizden biri veya bir dostunuz olabilir. Sorunlarınız hakkında konuşurken yakınınızın size söyleyeceği şeyleri dinlemeyi unutmayın. İçinde bulunduğunuz durum hakkında size yardımcı olabilecek ipuçları verebilirler.

Aşırı yoğun stres yaşadığınızda terapistinizi veya doktorunuzu arayarak yardım alabilirsiniz.

5 Etkisini Yok Edin

Mani, sizi delirtecek noktaya getiriyorsa fiziksel bir şeyler yapmayı deneyin. Stres ve anksiyete kafanızı karıştırmak konusunda inanılmaz bir iş yapar. Bu yüzden, egzersiz yaparak kalp hızınızı artırmanız zihninizi boşaltmanıza ve işlerin daha üzücü bir hal almasına neden olur.

Egzersiz, sağlıklı bir hayatın parçasıdır. Vücudunuza fiziksel fayda sağlamanın yanı sıra, akıl sağlığınızı korumanıza da yardımcı olur. Egzersiz yapmak, yoğun geçen maninin atlatılmasına yardımcı olabileceği gibi depresyon sırasında iyi hissetmenizi sağlayacak kimyasalların salgılanmasına da yol açar.

Egzersiz yaparak geçireceğiniz vakit, zihninizi boşaltmanıza yardımcı olacağından daha sonra pişman olabileceğiniz kararları alırken acele etmemenizi sağlar.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...