Mastit Nedir?

Mastit Nedir?

Mastit göğüs enfeksiyonudur. Genellikle doğum sonrasındaki ilk haftada emziren annelerde görülür. Bu enfeksiyon ara sıra emziren kadınlarda doğumdan birkaç ay sonra da görülebilir.

Mastit genellikle “staphylococci” ya da “streptococci” bakterilerinin bebeğin ağzından annenin meme ucu yoluyla göğse girmesi sonucu gelişir. Bu enfeksiyon ya da iltihaplanma süt üreten bezlerde ya da çevresinde oluşur. Tipik olarak bir kadın mastiti ateş çıktığında ve göğüs çevresinde ağrı ve kızarıklık hissettiğinde fark eder. Ayrıca grip benzeri ağrılar ve yorgunluk da görülür.

Mastit Teşhisi

*Mastit teşhisi genellikle kolaydır. Belirtileri doktorunuza anlatmanız ve sorunu tarif etmeniz genellikle teşhis için yeterlidir. Aslında laboratuvar testleri nadiren gerekir.

Mastit Karmaşıklıkları

*Eğer fark edilmez ya da tedavi sağlanmazsa basit bir mastit apse adı verilen iltihap toplanmasına neden olabilir. Doktorunuz kızarıklık olan bölgede ya da altında yumru bulması durumunda apseden şüphelenir.

*Apse oluşması nadir olarak görülür. Kadınların çoğu göğüslerinde ağrı olduğunda ve ateşleri yükseldiğinde doktora görünürler. Ancak tedavisi mastitten farklı olduğu için apsenin teşhis edilmesi gerekir.

Genel Mastit Tedavileri

  • Mastit genellikle antibiyotiklere 24 saat içerisinde yanıt verir. Doktorunuz dikloksasilin adı verilen antibiyotiği reçete edebilir. Eğer penisiline alerjiniz varsa alternatifler de mevcuttur. Ayrıca emzirme ve süt pompasına devam edilmesi ile enfeksiyon daha hızlı bir şekilde geçebilir. Böylece süt göğsünüzden çıkmış olur.
  • Eğer mastit 48-72 saat içerisinde iyileşme göstermezse apse oluşabilir. Bu durumlarda tedavi daha agresiftir. Bir cerrahın apseyi delerek boşaltması gerekir. Bu acil servise ya da ameliyathaneye gidilmesini gerektirebilir. Ayrıca antibiyotiklere de ihtiyacınız olur. enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak antibiyotikler damar yolu ile verilebilir. Apse delindikten sonra göğüsten ufak bir doku örneği laboratuvara gönderilebilir. Bu doktorun bakteri çeşidini daha kolay bulmasını sağlar. Doktorlar ayrıca örneği kanser için de inceler. Ancak kanser genç yaşta mastit olan kadınlarda yaygın değildir.

Mastit Nasıl Engellenir?

Yeni annelerin geneli emzirme öncesinde bir lasktasyon danışmanı ile konuşmayı yararlı bulmaktadır. Laktasyon danışmanı bebeğinizi nasıl uygun bir şekilde emzireceğinizi ve mastit gibi göğüs sorunlarından nasıl kaçınacağınız hakkında bilgiler verir.

Mastit riskini azaltmak için bazı ipuçları:

  • Emzirme sırasında sütün tamamen boşaldığından emin olun.
  • Diğer göğse geçmeden önce bebeğin bütün sütü emdiğinden emin olun.
  • Her seferinde emzirme pozisyonunuzu değiştirin.
  • Emzirme sırasında bebeğin uygun bir şekilde göğse tutunduğundan emin olun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...