Maya mantarı enfeksiyonu ya da Candida enfeksiyonunu sarımsak tedavi eder mi?

Maya mantarı enfeksiyonu ya da Candida enfeksiyonunu sarımsak tedavi eder mi?

Maya mantarı enfeksiyonu genellikle kadınları ilgilendiren bir durumdur. Harvard Health’e göre kadınların %75’i hayatları boyunca en az bir kere vajinal mantar olurlar. Sarımsağın bağışıklık sistemimize, kalp damar sistemimize, kansere ve daha birçok şeye olumlu etkisi olduğu biliniyor. Aynı zamanda candida mantarlarının sebep olduğu mantar enfeksiyonunu yavaşlattığı da biliniyor. Mantar enfeksiyonunuzu iyileştirmek için sarımsak kullanıp kullanmamanız gerektiğini öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin.

Maya Mantarı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Maya Mantarı Nedir?

Maya bilimsel olarak Candida adıyla bilinen bir mantardır. Vajinite en çok neden olan spesifik mantar türü Candida albicans''dır. Mantarlar normal bir insan derisinde ve ağız ve vajina gibi nemli bölgelerde bulunur.

Faydalı Mıdır?

Çalışmalar sarımsağın, sarımsak tabletlerinin ya da sarımsak özütünün Candida enfeksiyonunu tedavi ettiğini kanıtlamak için şimdilik yetersiz. Ancak, sarımsağın kimyasal özelliklerinin Candida mantarının sorumlu olduğu enfeksiyonu yavaşlattığı çalışmalarca gösterilmiştir.

Maya mantarı enfeksiyonu ya da Candida enfeksiyonu nedir?

Kadınlarda görülen Candida enfeksiyonlarının çoğu vajinaldir. Candida familyasına mensup mantarların sebep olduğu bir rahatsızlıktır. Bu maya hücreleri vajinanızda doğal olarak bulunurlar ama diğer iyi bakterilerle aralarında dengesizlik olması onların çoğalmasına sebep olur.

Candida enfeksiyonunun tipik belirtileri şunlardır:

 • Vajinal bölgede kaşıntı ya da ağrı
 • Vajinada yanma hissi ya da rahatsızlık
 • Cinsel ilişki sırasında acı hissi
 • Yoğun ve beyaz akıntı

Candida enfeksiyonu için sarımsak kullanabilir miyim?

Sarımsak antibiyotik özellikleri olan bir sebzedir. Sarımsağın aktif bir bileşeni olan allicin antibakteriyel ve mantar önleyici özelliklere sahiptir.  Bu nedenle, tıbbi tedavilerde ve çalışmalarda kullanılır.

Sarımsağın Candida enfeksiyonunu iyileştirip iyileştirmediğine dair kesin bir yanıt olmasa da, Candida diyetiyle birlikte allicin, Candida enfeksiyonunu önlemek için ya da içinde bulunulan durumu iyileştirmek için kullanılabilir.

Candida enfeksiyonu için sarımsak nasıl kullanılır?

 • Sarımsak yenilebilir veya bölgeye uygulanabilir. Ağızdan alınan tabletlerin içinde genellikle allicin bulunur ancak sarımsağı çiğ olarak ya da yediğiniz yemeğe katılarak yediğinizde de iyi bakterilerin gelişimini teşvik ederek Candida mayalarının gelişmesini önleyebilirsiniz.
 • Sarımsak özütünü ya da tabletlerini eczanelerde bulabilirsiniz. Dozunu ayarlamak için eczacınıza danıştığınızdan emin olun.
 • Bölgesel sarımsak özlü kremler de kullanılabilir. Bölgesel kremlerin çoğunun etiketinde sadece dış bölgede kullanın uyarısı vardır. Bu, kremi vajinanızın sadece dış bölgesine sürmeniz gerektiği anlamına gelir. Yanma hissi yaşıyorsanız kremi silip bölgeyi tamamen yıkayın.
 • Ağızdan alınan sarımsak tabletlerini de kullansanız, bölgesel kremleri de tercih etseniz bunu yapmanın size faydalı olup olmayacağını doktorunuza danışın.

Sarımsak ve Candida Enfeksiyonu Çalışmaları

Sağlık alanında yapılan çalışmalar sarımsağın birçok alanda faydalı olduğunu kanıtlar nitelikte olsa da bu çalışmalar çok büyük kapsamlı ve yüksek kalitede çalışmalar değildir. 2006 yılında sarımsak, 18 Candida enfeksiyonu yaşayan hasta üzerinde test edilmiş. Araştırmacılar sarımsağın, mantarların gelişerek ortaya çıkardıkları etkiyi tersine çevirme konusunda umut verici olduğunu gözlemlemişlerdir.

Ancak, Melbourne Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, ağız yoluyla kısa süreli olarak alınan sarımsak dozlarının iyileştirici etkisinin inandırıcı olmadığını gösteriyor.

2010 yılında İran’da yapılan bir çalışmaysa, kekikli ve sarımsaklı kremle, mantar önleyici bir kremi karşılaştırıyor. Çalışma, kekikli ve sarımsaklı kremin vajinal mantar enfeksiyonunda, ağız mantarında, ayak mantarında, kasık mantarı gibi durumlarda etkili olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar bu çalışmayla birlikte krem ve sarımsak kullanımı arasında bir fark olmadığını buldular.

Sarımsak Tedavisinin Yan Etkileri

Bazı kadınlar Candida enfeksiyonu için sarımsak kullanmanın faydalarını görürken, bazı kadınlarsa daha az karşılaşılmak istenen yan etkilerine maruz kalıyorlar.

Ağız yoluyla alınan sarımsak tabletlerinin ya da doğrudan sarımsak tüketiminin bazı yan etkileri:

 • Ağız kokusu
 • Vücut kokusu
 • Mide bozulması
 • Mide ekşimesi
 • İlaç etkileşimi

Bölgesel uygulanan sarımsağın yan etkileri:

 • Kaşıntı
 • Vajinal akıntı
 • Kurdeşen
 • Baş ağrısı
 • Bulantı
 • Kusma

Çalışmalar sarımsağın, sarımsak tabletlerinin ya da sarımsak özütünün Candida enfeksiyonunu tedavi ettiğini kanıtlamak için şimdilik yetersiz. Ancak, sarımsağın kimyasal özelliklerinin Candida mantarının sorumlu olduğu enfeksiyonu yavaşlattığı çalışmalarca gösterilmiştir. Sarımsağı beslenme düzeninize eklemek, gelecekte Candida enfeksiyonu yaşama riskinizi azaltır.

Bu duruma doğal bir çözüm bulmak istiyorsanız doktorunuzdan geleneksel mantar önleyici kremler yerine sarımsaklı kekikli kremi denemekle ilgili bilgi alabilirsiniz.

Maya mantarı enfeksiyonu belirtileriniz varsa teşhis ve tedavi için doktorunuzla görüşün.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...