MCHC Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

MCHC, belli bir miktar kırmızı kan hücresindeki hemoglobin yoğunluğu değeridir. Hemoglobin akciğerden organlara oksijen taşıyan kandaki bir bileşendir. MCHC testi kişide anemi (kansızlık) olup olmadığını, aneminin hangi tür olduğunu ve bunun altta yatan nedenini bulmak için kullanılır.

MCHC Testi Ne Zaman İstenir?

MCHC testi, hastada şu şikayetler olduğunda istenebilir:

  • Yorgunluk
  • Güçsüzlük
  • Enfeksiyon
  • Kanama
  • Kolayca morluk oluşması
  • Görünür bir iltihap

Genelde MCV testi ile birlikte istenerek, muhtemel bir kan problemi teşhis edilmeye çalışılır.

Normal MCHC Değeri Nedir?

Normal MCHC değeri yetişkinlerde %28-36 arasındadır, çocuklarda ise %32-34 arasındadır. Kan testinin yapıldığı makineye göre değerler bir miktar değişiklik gösterebilir.

MCHC Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

MCHC değeri %36’nın üzerindeyse genelde yüksek kabul edilir. MCHC yüksekliği, genelde B12 eksikliği, folik asit eksikliği veya bir karaciğer hastalığı nedeniyle oluşur. Bu durumların hepsinde hastada makrositik anemi ortaya çıkar.

MCHC değerinin yüksek olmasının bir nedeni de sferositoz hastalığıdır. Sferositoz kanda sferosit bulunması durumudur. Sferositler aşırı miktarda hemoglobin barındıran kırmızı kan hücreleridir. Bu yüzden MCHC yüksekliği ortaya çıkar.

MCHC Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

MCHC değeri %28’in altındaysa genelde düşük kabul edilir. MCHC düşüklüğü, demir eksikliği anemisine işaret edebilir. Demir eksikliği anemisi, demir bakımından yetersiz beslenme veya kan kaybı nedeniyle oluşabilir. Hipokromik anemi (kırmızı kan hücrelerinin düşük miktarda hemoglobin içermesi) nedeniyle de MCHC düşüklüğü meydana gelebilir.

MCHC Testinin Önemi

MCHC testi kişide anemi varlığını, türünü ve kaynağını tespit etmek için yapılır. Ama MCHC testinde yanlış yüksek veya düşük sonuçlar sık sık çıkabilir. Doktorlar MCHC değerlerini sadece ek bilgi olarak kullanırlar, teşhis için değil. MCHC değerleri anormal olan birçok insanın kanında herhangi bir sorun yoktur.

2

İlk yorumu sen yaz

Tüm yorumları göster

Yorum yaz