Meditasyon Bipolar Bozukluğu Kontrol Altına Almaya Nasıl Yardımcı Olur?

Meditasyon Bipolar Bozukluğu Kontrol Altına Almaya Nasıl Yardımcı Olur?

Bipolar bozukluğun iki uç noktası, baş edilmesi hem hasta için, hem de hastanın çevresindekiler için güç durumlardır. Bir ucunda mani, bir ucunda ise depresyon bulunan bu hastalık, hastalığı yaşayan kişi için günlük hayatı zorlaştırabilir. Bipolar bozukluğu olan kişinin okulda veya işte performans göstermesi zorlaşabilir. Ayrıca, kişisel ilişkilerde de sorunlar yaşanabilir. Bipolar bozukluğun tedavisinde, inişler ve çıkışlar en aza indirilerek duygu durumu kontrol altına alınmaya çalışılır. Bunu sağlamak için kullanılan tekniklerden biri de meditasyondur. Meditasyon kolay ve doğal bir rahatlama ve stresi azaltma tekniğidir. Meditasyon, bipolar bozukluğu olan kişiler için oldukça faydalı olabilir. Meditasyonun bipolar bozukluğa nasıl yardımcı olacağını öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bipolar Bozukluk Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bipolar bozukluk, hayat boyu sürecek ve profesyonel tedavi gerektiren bir durumdur. Bazen bipolar bozukluk ve hastalığın tedavisi vücut üzerinde uzun süreli etkilere neden olabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Eğer bipolar bozukluğunuz varsa sürekli bir tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Hatta kendinizi iyi hissetseniz bile düzenli olarak bir profesyonel uzman ile görüşmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bipolar bozukluk için Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Önemli Noktalar
1. Bipolar bozuklukta son derece keyifsiz hissedilen ve aşırı mutlu olunan nöbetler vardır.
2. Meditasyon rahatlamaya ve stresi azaltmaya yardımcı olarak bipolar bozukluğu olan kişilerin duygu durumlarını kontrol altına almalarına yardımcı olabilir.
3. Meditasyonun pek çok tekniği ve seviyesi bulunmaktadır. Meditasyon, ücretsiz ve kolay bir uygulamadır.

Meditasyon Nedir?

Meditasyon, derin düşünceye dalmayı gerektiren ve kendi iç dünyanızı anlamanıza yardımcı olacak eski bir tekniktir. Meditasyon, zihninizi rahatlatabilir ve günlük hayatın neden olduğu stresle daha kolay başa çıkmanızı sağlayabilir. Bu durum ise hayata karşı genel bakış açınızda aydınlanma yaşamanıza yardımcı olur.

Pek çok değişik meditasyon türü bulunur. Ancak bu meditasyon türlerinin tamamı duruşa, nefes alıp vermeye, dikkate ve rahatlamaya odaklanmaktadır.

Soru: 

Bipolar bozukluğun sebep olduğu iniş ve çıkışlar sırasında meditasyon yapmak için en uygun zaman ne zamandır?

Cevap:

Mani nöbeti çözüldüğünde meditasyon yapmak faydalı olacaktır. Sessizce oturmayı öğrenmek ve nefes egzersizlerini yapmak özellikle uzun zamandır hastalığı yaşayan bipolar bozukluğu olan kişilerde güçlü bir benlik bilinci oluşur.

Bipolar Bozukluğu Kontrol Altına Almak için İlaç Kullanımı

İlaçlar bipolar bozukluğu iyileştirmez ancak tedavi planına eklendiklerinde duygu durumunuzu sabitlerler. Bipolar bozukluk stresle tetiklenebilir ve bipolar bozukluğa sahip olmak strese neden olabilir.

Farkındalık meditasyonu denen özel bir tür meditasyon bu durumda yardımcı olabilir. Geçmiş yıllarda ortaya çıkan ve dikkatin artırılmasını sağlayan bu yöntemde meditasyona dikkat etmeniz ve düşüncelerinizle hislerinizi yargılamadan farkına varmanız gerekmektedir. Bu durum, üzüntü verici duygularınızın ve hislerinizin bilincinde olmanıza ve bu düşünceleri değiştirmek ya da düzeltmek yerine onlarla bağlantıyı kesmenizi sağlar.

Bipolar bozuklukta meditasyon hızlı bir çözüm değildir ancak zamanla işe yarar. Yapılan bir çalışmada meditasyonun bipolar bozukluğu olan kişilere kısa süreli olarak yardım ettiği ve meditasyona uzun süre devam edildiğinde duygu durumunun dengelendiği ortaya konmuştur.

Farkındalık Odaklı Bilişsel Tedavi

Farkındalık uygulamaları, bipolar bozukluk tedavi yöntemleriyle birleştirilebilir. Bipolar bozukluğu olan kişilere yardımcı olduğu belirtilen farkındalık odaklı bilişsel tedavide bilişsel davranış terapisi ile farkındalık uygulamaları bir araya getirilmiştir.

2017 yılında yapılan bir çalışma, iki yıl boyunca farkındalık odaklı bilişsel tedavi gören ve farkındalık uygulamalarına devam eden kişilerin hayat kalitesinde gelişmeler olduğunu ve bu tedavinin depresyon nöbetlerini önlemeye yardımcı olduğunu ortaya konmuştur.

Meditasyon Egzersizleri

Meditasyon, vücut ile zihin arasındaki bağlantıyı güçlendirir. Bu egzersizi ücretsiz ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Meditasyonu gidebileceğiniz kurslar sayesinde öğrenebilir ya da evde kendiniz yapabilirsiniz. Meditasyon, herkes için erişilebilir bir yöntemdir. Başlangıç seviyesinden deneyimliler için uygun olan seviyelere kadar pek çok farklı seviyesi bulunur.

Basit tekniklerden birisi de sessizce oturup, nefes alıp vermenize odaklanmanızdır. Yavaşça nefes alıp, yavaşça nefesinizi verirken nefes alış verişinizin doğal ritmine odaklanmanız en temel meditasyon yöntemidir.

Diğer teknikler arasında şunlar bulunur:

  • Keyif duyduğunuz anlara odaklanıp zihninizde bu anı mümkün olduğu kadar gerçekçi bir şekilde tekrar oluşturmak
  • “Om” gibi rahatlatıcı mantraları tekrar etmek
  • Yavaşça vücudunuzun farklı kısımlarındaki sıcaklık, gerginlik ya da ağrı gibi şeylere odaklanmak
  • Yürüyüşe çıkıp, yürüme hissine odaklanmak

Rehberlik sağlanan meditasyon da faydalanabileceğiniz seçenekler arasındadır. Bunun için genellikle grup düzenlemesi olur ve bir kişi ipuçları ve rehberlik sağlar. Bu gruplarda eğitimli kişiler bulunabilir. Ayrıca, akıllı telefonunuza indirebileceğiniz pek çok uygulama da bulunmaktadır. Bu uygulamalar, meditasyonu evinizde yapmayı daha da kolaylaştırır.

Kısacası

Meditasyon, bipolar bozukluk için uygulanan geleneksel tedavilerin yerine geçemez. Bu yüzden, ilaç ya da psikoterapi gibi ihtiyacınız olan tedavi yöntemlerini öğrenmek için doktorunuzla görüşün. Bipolar bozukluğun bir tedavisi olmasa bile meditasyondan faydalanarak gevşeyebilir ve stresinizi azaltabilirsiniz.

Meditasyon kolay ve herkesin evde veya grupla birlikte yapabileceği bir uygulamadır. Meditasyon yapmanız, bipolar bozukluk tedavi planına faydalı bir katkı sağlar.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...