Melankolik Depresyon: Belirtileri, Tedavileri ve Testleri

Melankolik Depresyon: Belirtileri, Tedavileri ve Testleri

Melankolik Depresyon Nedir? Melankolik depresyon, melankolik özellikler gösteren bir majör depresif bozukluktur. Melankolik depresyon ayrı bir hastalık gibi görülse de Amerikan Psikiyatri Derneği artık melankolik depresyonu ayrı bir akıl hastalığı olarak kabul etmemektedir. Melankoli artık majör depresyon bozukluğunun bir alt grubu olarak kabul edilmektedir. Majör depresif bozukluk, sürekli ve yoğun olarak üzgünlük ve çaresizlik hissedilen bir akıl sağlığı sorunudur. Bu bozukluk iş, okul ve ilişkiler gibi hayatın farklı alanlarını etkileyebilir. Majör depresyon bozukluğu olan kişiler, önceden keyif aldıkları aktivitelere karşı ilgilerini kaybederler ve günü geçirmekte zorlanırlar. Ara sıra hayatın yaşanmaya değer olmadığını hissedebilirler. Majör depresyon bozukluğun şiddeti ve türleri kişiden kişiye değişir. Bazı kişiler majör depresyon bozukluğunun daha sık rastlanan belirtilerini yaşarken bazıları melankoli ve katatoni yaşayabilirler. Çoğu belirti, tedavi ile kontrol altına alınabilir. Tedavi için ilaç ve konuşma terapisinden faydalanılabilir.

Depresyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Depresyon Nedir?

Kişilerde belli zamanlarda yada uzun süre devam eden nedensiz üzüntüler, ruhsal bunalımlar, hayattan tat alamama, durgunluk, karamsar olma, yorgunluk, bıkkınlık, konuşma ve hareketlerde isteksizlik gibi duygusal bozukluk halidir. Her yaşta ve cinsiyette görülebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Tekrar eden depresif bozukluğu olan hastaların durumu kritik olarak değerlendirilir. Bu nedenle düzenli doktor yardımı almaktan çekinmemelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Depresyon için Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri) bölümüne gidilir.

Melankolik Depresyonun Belirtileri

Majör depresif bozukluğun ciddi belirtilerini sık sık deneyimleyen kişilerde melankolik özelliklerin ortaya çıkma ihtimali daha fazladır. Bu kişiler sıklıkla majör depresif bozukluğun psikotik belirtilerini de yaşarlar.

Melankolik Depresyon Tanısının Konulması

Amerikan Psikiyatri Derneği artık melankolik depresyonu ayrı bir depresyon türü olarak tanımamakta ve majör depresif bozukluğun alt grubu olarak listelemektedir. Bir kişi, depresyon ve melankoli belirtileri gösterdiğinde hastalığın teşhisi melankoli belirtileri görülen majör depresif bozukluk olacaktır.

Teşhis koymak için doktorunuz şu soruları soracaktır:

 • Sabahları güne başlamakta ve yataktan çıkmakta zorlanıyor musunuz?
 • Belirtileriniz sabahları ya da akşamları genellikle daha mı kötüye gidiyor?
 • Nasıl uyuyorsunuz?
 • Uyku düzeninizde değişiklik oldu mu?
 • Normal bir gününüz nasıl geçiyor?
 • Son zamanlarda günlük rutininizde değişiklikler oldu mu?
 • Önceden keyif aldığınız şeylerden keyif almaya devam ediyor musunuz?
 • Varsa, keyfinizi düzelten şeyler nelerdir?
 • Normale göre odaklanma zorluğu yaşıyor musunuz?

Melankolik Depresyonun Tedavisi

Majör depresif bozukluk genellikle seçici serotonin geri alım engelleyiciler gibi yeni tip antidepresanlarla tedavi edilir. Bu ilaçların arasında fluoksetin (Prozac), sitalopram (Celexa) ve paroksetin (Paxil) bulunur. Ancak melankolik belirtiler görülen majör depresif bozukluğu olan pek çok kişi trisiklik antidepresanlara ya da monoamin oksidaz inhibitörlerine, venlafaksin (Effexor) içeren serotonin noradrenalin geri alım engelleyici ilaçlara karşı daha iyi tepki vermektedir. Bu ilaçlar, serotonin ve noradrenalinin beyinde parçalanmasını engellemeye yardımcı olarak, iyi hislere neden olan kimyasalların beyindeki miktarının artmasını sağlar. Bazen Abilify (arpiprzaol) gibi atipik antipsikotikler, antidepresanın etkisini arttırmak için kullanılabilir.

İlaç tedavisinin dışında, konuşma tedavisi de melankoli belirtileriyle birlikte görülen majör depresif bozukluğu tedavi etmek için kullanılır. Bu iki tedavi türünün bir arada kullanıldığı kombinasyon terapisi genellikle bu yöntemlerin tek başına kullanılmasından daha etkilidir. Konuşma terapisinde kişinin düzenli olarak terapistle belirtilerini ve bu konuyu etkileyen sorunları konuşması gerekmektedir.

Bu terapi kişilere şunları öğretebilir:

 • Stresli durumlarda veya kriz yaşandığında uyum sağlama
 • Olumsuz inançların ve davranışların yerine olumlu ve sağlıklı inançlarla, davranışların konulması
 • İletişim becerilerinin artırılması
 • Zorluklarla mücadele etme ve sorunları çözme becerisi
 • Kendine güveninin artırılması
 • Tatmin duygusunun ve kişinin hayatı üzerindeki kontrolünün geri kazanılması

Grup terapisi de, bu durumla kendini ilişkilendirebilecek kişilerle hissettiklerinizi paylaşmanızı sağlayan ve konuşma terapisindekine benzer bir etki oluşturan bir yöntemdir.

Ciddi vakalarda elektrokonvülsif tedavi, melankoli belirtilerinin görüldüğü majör depresyon bozukluğunun belirtilerini rahatlatmak için kullanılabilir. Bu tedavide, hastanın başına elektrotların bağlanması ve beyne elektrik sinyalleri gönderilerek orta yoğunluklu uyarıların oluşması sağlanır. Elektrokonvülsif tedavi, duygu durum bozuklukları ve akıl sağlığı hastalıklarında güvenli ve etkili bir tedavi olarak düşünülür ancak hâlâ bu konuda şüpheler bulunmaktadır. Bu nedenle bu tedavi, melankoli belirtilerini çözmek için öncül tedavi yöntemi olarak kullanılmaz. Ancak, kombinasyon tedavisi, konuşma terapisi ve elektrokonvülsif tedavi melankoli belirtilerinin görüldüğü majör depresif bozukluğu tedavi etmek için en iyi tedavilerdir.

Birinin kendine veya bir başkasına zarar verme riskinin olduğunu düşünüyorsanız:

İntiharı Önlemek
!112 acil servisi arayın.
!Yardım gelene kadar kişinin yanında kalın.
!Zarar oluşturabilecek silahları, bıçakları, ilaçları ve diğer eşyaları kişinin yanından uzaklaştırın.
!Dinleyin ama yargılamayın, tartışmayın, tehdit etmeyin ve bağırmayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...