Membranöz Glomerülonefrit

Membranöz Glomerülonefrit

Membranöz Glomerülonefrit Nedir? Böbrekleriniz, kandaki atıkları vücudunuzdan idrar şeklinde atmak için pek çok farklı yapının bir araya gelmesinden oluşur. Glomerülonefrit, böbreklerdeki yapıların şişmeye ve iltihaplanmaya başlamasına neden olacak değişikliklerin olduğu bir durumdur.

Membranöz Glomerülonefrit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Membranöz glomerülonefritin tedavisi yoktur ancak tedavi belirtilerin kontrol edilmesine ve bağışıklık sisteminin baskılanmasına odaklanır.

Ne Yapmalıyım?

Tuzu ve protein alımını azaltacak şekilde beslenme düzeninizde değişiklik yapmanız gerekir. Ayrıca, tansiyonunuzu kontrol altına alması için ilaç kullanmanız da gerekebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Membranöz glomerülonefrit için Nefroloji (Böbrek Hastalıkları), İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümlerine gidilir.

Membranöz Glomerülonefrit Komplikasyonları

Membranöz glomerülonefrit, glomerülonefritin özel bir türüdür. Membranöz glomerülonefrit, böbreklerdeki yapılardaki iltihaplanma böbreklerin işleyişinde sorunlara neden olduğunda görülür. Membranöz glomerülonefrit, böbrek yangısı ya da membranöz nefropati olarak da bilinir.

Bu durumun neden olduğu diğer komplikasyonlar:
Yüksek kolesterol
Yüksek tansiyon
Kanda pıhtı olması
Böbrek yetmezliği
Böbrek hastalıkları

Membranöz Glomerülonefritin Belirtileri

Membranöz glomerülonefritin belirtileri herkeste farklılık gösterir ve bazı kişilerde hiçbir belirti olmayabilir.

Belirtiler ortaya çıkarsa genellikle şunlar yaşanır:
Ellerin, ayakların ve yüzün şişmesi
Yorgunluk
İdrarın bulanık olması
Geceleri aşırı tuvalete çıkma
Kilo alma
İştahın azalması
İdrarda kan olması

Membranöz glomerülonefrit kandaki proteini filtreleyip idrara gönderen böbreklere hasar verir. Vücudunuzun proteine ihtiyacı vardır ve protein eksikliği, ödeme ve şişliğe neden olur. tüm bu belirtiler nefrotik sendrom olarak da bilinen durumla ilişkilidir.

Membranöz Glomerülonefritin Nedenleri Nelerdir?

Membranöz glomerülonefrit böbrek hastalığıdır. Yani, bu duruma böbrek hastalıkları dışında başka rahatsızlıklar yol açmaz. Memranöz glomerülonefritin bilinen bir nedeni yoktur. Ancak, membranöz glomerülonefrit, altta yatan başka sağlık sorunlarının sonucunda ortaya çıkabilir.

Şu durumları yaşıyorsanız membranöz glomerülonefrit yaşama ihtimaliniz daha yüksektir:
Cıva gibi zehirli maddelere maruz kaldıysanız
Altın, penisilamin, tirmetadion, nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar ya da cilt tonunu açıcı kremler kullandıysanız
Sıtma, hepatit B, hepatit C, endokardit ya da frengi gibi bağışıklık sisteminizi etkileyen enfeksiyonlarınız varsa
Melanom gibi bazı kanser türleriniz varsa
Lupus, eklem iltihabı ya da Graves hastalığı gibi bağışıklık sistemi hastalıklarınız varsa
Böbrek ya da kemik iliği nakli olduysanız

Membranöz glomerülonefrit nadir görülen bir hastalıktır. Her 10,000 kişiden sadece 2’sinde görülür. Genellikle 40 yaş üstü kişilerde teşhis edilir.

Membranöz Glomerülonefrit Nasıl Teşhis Edilir?

Membranöz glomerülonefritin şişlik gibi belirtilerini yaşıyorsanız doktorunuz idrardaki protein seviyesine bakmak için idrar tahlili isteyecektir.

Teşhisi onaylamak için şunlar gibi başka testler de yapılır:
Kan tahlili ya da idrar albümin testi
Kanda üre nitrojeni
Kreatinin kan değeri
Kreatinin klirensi
Lipit profili
Kanda ya da idrarda protein

Bu testler, membranöz glomerülonefritin varlığına işaret ederse doktorunuz böbrek biyopsisi isteyebilir. Doktorunuz küçük bir böbrek dokusu alıp analiz yapılması için laboratuvara gönderir. Bu testin sonuçları teşhisin konulmasına yardımcı olabilir. Membranöz glomerülonefrit teşhisinden sonra doktorunuz hastalığın nedenini belirlemek için başka testler yapabilir.

Bu testler arasında şunlar bulunur:
Antinükleer antikor testi
Anti ds-DNA testi
Hepatit B testi
Hepatit C testi
Sıtma testi
Frengi testi
Kompleman düzeyi
Kriyoglobülin testi

Membranöz Glomerülonefrit Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz, bağışıklık sisteminizi baskılamak için kortikosteroid olarak bilinen ilaçlarla ödemi azaltmak için diüretik yazacaktır. Membranöz glomerülonefrit, kanda pıhtı oluşumu riskini artırdığından doktorunuz bunu kontrol altına almak için kan inceltici ilaç verebilir.

Bazı durumlarda ilerleyen hastalıkların tedavisinde bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanılması gerekebilir. Bu ilaçlar, bağışıklık sisteminin bir kısmının düzgün çalışmasını engeller.

Membranöz glomerülonefrite başka bir hastalık neden oluyorsa doktorunuz bu hastalığı tedavi etmek ister. Tedavi planı sizin durumunuza özel olarak belirlenir. Size önerilecek tedaviyi öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Membranöz Glomerülonefritte İyileşme

Membranöz glomerülonefritin iyileşme süreci kişiden kişiye göre değişir. Membranöz glomerülonefrit hastalığı olan pek çok kişi uzun dönem boyunca belirtiler olmadan yaşar ve sonra belirtiler birden ortaya çıkabilir. Durumunuzu takip etmesi için düzenli olarak doktorunuza görünmelisiniz. Bazı durumlarda tedaviye gerek kalmadan hastalık iyileşebilir.

Membranöz glomerülonefrit hastalarının 3’te 1’inde, hastalık teşhis edildikten sonraki 2 ila 20 yıl içinde geri döndürülemez bir şekilde böbrek hasarı oluşur. 5 yıl sonra, hastaların %14’ünde son dönem böbrek hastalığı oluşur.

Böbrek yetmezliğiniz varsa doktorunuz diyalize girmenizi isteyecektir. Böbrekler artık çalışmadığında bu tedaviyle kan temizlenir. Son dönem böbrek hastalığı olan kişilere böbrek nakli yapılabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...