Meme Uçları Tekrar Çıkar Mı? Modern Cerrahi İle Her Şey Mümkün!

Meme Uçları Tekrar Çıkar Mı? Modern Cerrahi İle Her Şey Mümkün!

Meme Uçları Tekrar Çıkar Mı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Tekrar Çıkması Mümkün Müdür?

Meme uçlarınızdan birini ya da ikisini birden kaybetmiş olsanız bile, modern cerrahi size çok gerçekçi bir görünümle yeniden meme uçlarınızı kazandırabilir.

Memeler yaralanmış olabilir, bazen çok ağır bir şekilde. Meme uçlarının zarar görmesi genellikle emzirme döneminde olur. Ayrıca yoğun egzersiz yapıldığında ya da meme ucundaki piercing çıkarılırken de meme kazara yaralanabilir.

Küçük yaralanmalar düzgün bir bakımla iyileşebilir. Ancak, meme ucu tamamen zarar görmüşse veya kopmuşsa tekrar gelişmez.

Nadiren de olsa, bir ya da iki memenin ucu da bir kazada kaybedilebilir. Bu durum, kişinin zeminde sürüklendiği bisiklet kazaları gibi ciddi fiziksel travmalar sonucunda oluşabilir. Ayrıca meme kanseri gibi bir rahatsızlık sonucunda da meme uçlarının birinin ya da ikisinin alınması gerekebilir.

Meme Ucunuz Koparsa Ya Da Kesilirse Ne Olur?

  • Meme uçları cildimizin basit bir parçası olmaktan ziyade emzirmek için gerekli olan, vücudumuzun karmaşık parçalarıdır.
  • Meme uçları, memelerin merkezinde ayla da denilen cilt renginin koyulaşmaya başladığı yerin ortasında konumlanmıştır. Kadınlarda, ayla dediğimiz bölgede minik bezeler bulunur. Bu bezeler, emzirme sırasında yağ salgılayarak, memelerin temiz olmasını sağlarlar.
  • Süt bezlerinde salgılanan süt, emzirme sırasında meme ucu aracılığıyla bebeğe aktarılır. Meme ucunu tamamen kaybeden bir kadın için emzirme sırasında işe yarayacak bir meme ucunu yeniden yaratmak imkansızdır.
  • Bazı insanlar bir ya da iki memesini kaybetmek konusunda kendilerini rahatsız hissedebilirler. Cerrahlar, hem erkekler hem de kadınlar için kaybettikleri meme uçlarının yerine orijinaline çok benzeyen meme uçlarını yeniden yapmak için bir teknik geliştirdiler. Bu ameliyatla bir ya da iki memesini kaybeden birinin göğüsleri konusunda özgüvenini yerine getirmek mümkün hale geliyor.
  • Kişinin meme ucunun alınmasından kaynaklanan yara iyileştikten sonra, estetik cerrahiyle yeniden meme ucu oluşturuluyor. Cerrah, yeni meme ucunun yerleştirileceği yeri yıldız şeklinde kesiyor. Sonra kestiği yerdeki deriyi alıp yeni meme ucuyla birlikte dikiyor. Son olarak, yeniden yapılan meme ucunuzun etrafına ayla görünümünü vermek için dövme yapılıyor.
  • Meme uçlarımız cildimizin bir parçası olsalar da, cildimizin geri kalanı gibi yaralandıklarında eski hallerine dönmüyorlar. Meme ucundaki çatlama, ufak kesikler ve sürtünmeyle oluşan ufak yaralanmalar düzgün bir bakımla zamanla iyileşebilir. Fakat meme kanserinden dolayı ya da ciddi bir yaralanmadan dolayı alınan meme uçları kendi başlarına düzelmiyor.
  • Meme ucu olmadan yaşamak size rahatsızlık veriyor olabilir. İyi haberse, meme uçlarınızdan birini ya da ikisini birden kaybetmiş olsanız bile, modern cerrahi size çok gerçekçi bir görünümle yeniden meme uçlarınızı kazandırabilir.
  • Meme ucunuzla ilgili bir kaza yaşadıysanız, bir an önce iyileşebilmesi için doktorunuzla görüşün. Yaralanmanız ciddi durumdaysa, doktorunuzla yeniden meme ucu yapılması için estetik cerrahi seçeneklerinizi konuşun.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...