Memedeki Yaşlanma Değişiklikleri

Memedeki Yaşlanma Değişiklikleri

Siz yaşlandıkça, göğüslerinizin dokusu ve yapısı değişmeye başlar. Bu, doğal yaşlanma sürecinin neden olduğu üreme hormonu seviyelerinizdeki farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak, göğüsleriniz sıkılığını ve dolgunluğunu kaybetmeye başlar. Ayrıca yaşla birlikte memelerde fibroidler, kistler ve kanser gibi büyüme riski artmaktadır. Ancak, her yaştaki kadınların bu koşulları geliştirebileceğini unutmayın.

Memedeki Yaşlanma Değişiklikleri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli Miyim?

Birçok meme değişikliği, yaşlanma sürecinin normal bir parçasıdır. Meme dokunuzdaki değişikliklerden önemli ölçüde sıkıntılıysanız, kozmetik ameliyatı düşünebilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Doğal yaşlanma nedeniyle göğüslerinizin etkilenmesini önlemenin kesin bir yolu yoktur. Bununla birlikte sigara içmemek veya sigarayı bırakmak, iyi cilt ve doku sağlığı için önemlidir.

Nedenler

Yaygın Meme Değişiklikleri

Memede yaş nedeniyle meydana gelen yaygın değişiklikler şunlardır:

  • Deri çatlağı
  • Aşağıya doğru işaret eden meme uçları
  • Uzatılmış veya düzleştirilmiş bir görünüm
  • Göğüsler arasında daha geniş boşluk
  • Memede iyi huylu fibrokistik değişiklikler veya meme kanseri gibi ciddi durumlar nedeniyle oluşabilecek şişkinlik

Memelerde yaşlanma değişiklikleri fiziksel muayenede görülebilir. Meme derisinin büzülmesi, kızarıklığı veya kalınlaşması, meme ucun çekilmesi, meme başı boşalması, meme ağrısı veya sert topaklar normal yaşlanma değişiklikleri olarak kabul edilmez. Bu koşullardan herhangi birini fark ederseniz veya bir meme diğerinden önemli ölçüde farklı görünüyorsa doktorunuza görünün.

Meme Değişikliklerini Tedavi Etmek Ve Yönetmek

Birçok meme değişikliği, yaşlanma sürecinin normal bir parçasıdır. Meme dokunuzdaki değişikliklerden önemli ölçüde sıkıntılıysanız, kozmetik ameliyatı düşünebilirsiniz. Estetik cerrahi, göğüslerin dolgunluğunun yanı sıra meme uçlarının da yerini alabilir.

Çatlaklar söz konusu olduğunda kesin bir tedavi yoktur. Bazı topikal ürünler, görünüşlerini en aza indirgemede faydalı olabilir. Bazı çalışmalarda reçeteli ilaç tretinoin ile birlikte Centella asiatica, çatlakların görünümünü azaltmada etkili olmuştur. Lazer tedavileri de mevcuttur.

Sizin için en uygun olanı bulmak için bu seçenekleri doktorunuzla tartışın.

Önleme

Doğal yaşlanma nedeniyle göğüslerinizin etkilenmesini önlemenin kesin bir yolu yoktur. Bununla birlikte sigara içmemek veya sigarayı bırakmak, iyi cilt ve doku sağlığı için önemlidir. Vücudunuza olabildiğince nazik olmak, yaşamınız boyunca da önemlidir. Yeterli ve düzenli uyku alarak, sağlıklı bir diyet yaparak ve düzenli egzersizlere katılarak nazik bir yaşlanma sürecini teşvik etmek için elinizden geleni yapabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...