Meningokok Menenjit Nedir? Neden Korkmalıyım?

Meningokok Menenjit Nedir? Neden Korkmalıyım?

Meningokok Menenjit Nedir?Menenjit, meninkslerinizin bir enfeksiyonu ve iltihaplanmasıdır. Meninkleriniz omuriliğini ve beyninizi kaplayan ince dokulardır. Menenjit, bakteriler, mantarlar ve virüsler de dahil olmak üzere birçok farklı organizmadan kaynaklanabilir. Meningokokal menenjit bakterilerden kaynaklanır. Bu spesifik menenjit tipinde tedavi edilmeyen vakaların yaklaşık yarısında ölüme yol açar. Menenjit, baş ağrısı ve yüksek ateş gibi birçok soğuk algınlığı ve grip benzeri semptomlarla işaretlenir. Semptomları ayrıca bebeklerde karışıklık veya sinirlilik ve boyun tutulmasıdır. Sizde veya sevdiğiniz birinin meningokokal menenjiti olabileceğinden şüpheleniyorsanız doktorunuzu hemen görmelisiniz. Göre Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre nüfusun %5 ila %10 oranında meningokok menenjit neden olan bakteriler taşır. Çoğu durumda uykudadır. Bu hastalık veya semptomlara yol açmaz anlamına gelmez. Uykuda değilse çok tehlikelidir. Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme (NINDS) Enstitüsünegöre enfeksiyon, tedavi ile bile olsa, vakaların %10 ila %15'inde ölümcül olmaktadır. Olguların %10 ila %15'i de kalıcı beyin hasarı ve diğer ciddi yan etkilerle sonuçlanacaktır.

Menenjit (Beyin Zarı İltihabı) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Menenjit (Beyin Zarı İltihabı) hastalığın kaynağına göre değişmektedir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Menenjit (Beyin Zarı İltihabı) asla ihmal edilmemelidir. Yapılacak en doğru karar herhangi bir belirti görüldüğünde tıbbi yardım almak olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Menenjit için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları), Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümlerine gidilir.

Meningokok Menenjit Belirtileri Nelerdir?

Genellikle bakterilere maruz kaldıktan yaklaşık üç ila beş gün sonra semptomlar geliştirirsiniz ve bu süre “inkübasyon süresi” olarak bilinir. Bazı durumlarda bu, maruziyetten iki gün sonra olabileceği gibi 14 gün sonra da olabilir.
Hastalık ilerledikçe nöbet geçirebilirsiniz. Özellikle tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir.

Meningokok Menenjitinin Nedenleri Nelerdir?

Meningokokal menenjit, Neisseria meningitidis adı verilen bir bakteri türünden kaynaklanır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre bu tip menenjit Afrika denilen “menenjit kuşağı” denilen bölgede en sık ortaya çıkar. Bu şerit doğuda Etiyopya batıda Gine ve Senegal’de uzanır. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri ve dünya çapında diğer ülkelerde de ortaya çıkabilir.

Meningokok Menenjit Nasıl Aktarılır?

!Meningokokal menenjit sadece insanlar arasında bulaşır. Hayvanlar bu hastalığın taşıyıcıları değildir. Bakteriler mukus veya tükürük yoluyla yayılır. Bu sıvılardan biriyle enfekte olmuş bir kişiden temas ederseniz, bakterileri aktarabilirsiniz.

!Siz ve enfekte olmuş bir kişi, ağzınıza dokunan bir şey paylaşırsanız, sözleşmeye başvurabilirsiniz. Bu bir diş fırçası, sigara veya hatta ruj olabilir. Ayrıca, enfekte olmuş bir kişiyi öpmek veya hapşırırken veya öksürdüklerinde atılan küçük damlacıkların teneffüs edilmesi yoluyla da transfer edilebilir.

CDC’ye göre, popülasyonun %10’una kadar N. meningitidisin uykuda bir versiyonu taşıyabilir. Bu seni enfekte edemeyecekleri anlamına gelmez. Bir kişi uykudayken bile N. meningitidis’i yayabilir.

Meningokok Menenjit Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz genellikle meningokokal menenjiti, lomber ponksiyon (LP) olarak da bilinen spinal tapası uygulayarak teşhis edecektir. Bir LP sırasında, doktorunuz omurganıza iğne takarak spinal sıvınızın bir örneğini alacaktır. Bu sıvı, daha sonra bu hastalığa sahip olup olmadığınızı belirlemek için test edilir.

Doktorunuz ayrıca meningokokal menenjit semptomları için bir kan testi ve fizik muayene yapabilir. Bunlar spinal tapan kadar kesin olmamakla birlikte, doktorunuzun durumunuza nasıl yardımcı olabileceğine yardımcı olabilirler.

Meningokok Menenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Meningokokal menenjitiniz varsa doktorunuz sizi derhal hastaneye yatıracaktır. Onlar size seftriakson gibi bir antibiyotik verir.

 Bazı durumlarda, doktorunuz başka bir antibiyotik kullanabilir:

  • ampisilin
  • penisilin G
  • sefotaksim
  • kloramfenikol
  • vankomisin
  • antibiyotik
Bu hastalık yakın temas yoluyla yayıldığı için doktorunuz sizinle yakın temasta bulunan herkesi tedavi etmenizi tavsiye edebilir.

Görünüş

WHO’ya göre bu çok ciddi menenjit formu tedavi edilmemiş vakaların yarısına kadar ölümcül olmaktadır.
Erken tanı ve tedavi ile ölüm oranı %5 ila 15’e düşmektedir. Bu ölümler genellikle başlangıçtaki ilk üç gün içinde meydana gelir.
Hastalıktan hayatta kalanların beşte birinde sonuç olarak kalıcı problemler olacaktır. Bunlar beyin hasarı ve işitme kaybını içerebilir.
Bu hastalık hızlı tedavi ile bile çok tehlikelidir. Meningokokal menenjit olabileceğini düşünüyorsanız, derhal doktorunuza veya acil servise gidin.

Meningokok Menenjiti Nasıl Önlerim?

Sizi meningokokal menenjitin her türünden koruyabilecek tek bir aşı yoktur. Bunun yerine sizi farklı meningokokal menenjitlere karşı korumak için yapılmış birkaç aşı vardır.

Aşılar genellikle 11 ila 18 yaş arası kişiler için tavsiye edilir. Koleje kayıt olan 19 ila 21 yaş arası insanlar da aşılanmalıdır.

Doktorunuz diğer bazı durumlarda bir aşı önerebilir. Örneğin, meningokokal menenjitin düzenli olarak bulunduğu dünyanın bir bölgesine seyahat etmeyi planlıyorsanız, önce bir aşı yaptırmanız tavsiye edilebilir. Doktorunuz dalağınızı çıkardıysanız veya kronik bir hastalığınız varsa aşıyı önerebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...