Menopoz ve İdrar Kaçırma

Menopoz ve İdrar Kaçırma

Ara sıra idrar kaçırmayı menopozun ya da yaşlanmanın yan etkisi olarak kabul etmek zorunda değilsiniz. Çoğu durumda, idrar kaçırmayı engellemek ve oluşmasını önlemek için yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır. İdrar kaçırma, idrar inkontinası olarak da bilinmektedir. Milyonlarca kadın bu durumu yaşamaktadır ve idrar kaçırma yaşlandıkça daha sık görülür. Mesane kontrolü oldukça azalabilir. Örneğin gülerken, egzersiz yaparken, öksürürken ya da ağır eşyaları taşırken birkaç damla idrar kaçabilir ya da aniden idrara çıkmanız gerekiyormuş gibi hissedebilirsiniz ve tuvalete gidene kadar bir kaza yaşayabilirsiniz. İdrar kaçırmayı hayatınızın her aşamasında yaşayabilirsiniz ancak bu durum en çok idrarı tutmanızı ve bırakmanızı sağlayan kaslarda baskı ya da stres olduğunda ortaya çıkar. Hormon değişiklikleri pelvik bölgesini etkiler. Bu yüzden, idrar kaçırma hamile olan, doğum yapan ya da menopoza giren kadınlarda daha sık görülür. Östrojen, regl döneminizi düzenlemeye yardımcı olan bir hormondur. Bu hormon sizi kalp hastalıklarına ve kemiklerin yok olmasına karşı korur. Ayrıca, mesanenin ve idrar yolunun sağlıklı olmasını ve düzgün bir şekilde işlemesini de sağlar. Menopoza yaklaşıldıkça, östrojen seviyeleri düşmeye başlar. Östrojen seviyesinin düşmesi, pelvik kaslarının zayıflamasına neden olur. Bu durum oluştuğunda kaslarınız eskiden olduğu gibi mesaneyi kontrol edemez. Östrojen seviyesi menopoz boyunca azaldıkça idrar kaçırma daha da kötüleşir.

Menopoz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Reglin bitmesinin yanı sıra menopozun tüm vücudun üzerinde etkileri vardır. Bazları oldukça rahatsızlık vericiyken bazılarını fark etmeyebilirsiniz bile.

Dipnot

Menopoza girmek ortalama yedi yılı bulabilir. Bazı durumlarda bu çok daha uzun sürer.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

İdrar Kaçırmanın Nedenleri

Menopozda idrar kaçırmayla ilişkilendirilen birkaç durum vardır. Bu durumlar:

Menopozda İdrar Kaçırmanın Riskleri

Menopoz, mesane kontrol sorunlarının ortaya çıkmasındaki tek neden değildir. Menopozdaysanız idrar kaçırma sorunu yaşama riskiniz bazı etkenlere bağlı olarak gelişebilir.

Bu etkenler:

Menopozda İdrar Kaçırma Tedavi Seçenekleri

İdrar kaçırma için uygulanabilecek tedavi seçenekleri yaşadığınız inkontinans türüne ve bu duruma neden olan etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Doktorunuz hayat tarzınızda yapabileceğiniz birkaç değişiklik önerebilir.

Doktorunuzun önerebileceği şeyler:

  • Kafein ve alkol tüketimini azaltın.
  • Günün sadece belli saatlerinde tuvalete giderek mesanenizi daha çok idrar tutması için eğitin.
  • Mesanenizdeki ve kaslarınızdaki baskıyı azaltmak için kilo verin.
  • Kegel egzersizlerinden ve pelvik kaslarını çalıştıracak egzersizlerden faydalanarak pelvik kaslarınızı güçlendirin.

Kegel egzersizleri, pelvik ve genital bölgedeki kasların sıkılıp gevşetilerek bu bölgelerdeki kasların güçlendirilmesini kapsamaktadır. Bu egzersizle mesane kontrolünü daha iyi bir şekilde yapabilirsiniz.

Hayat tarzınızda yapacağınız değişikliklerin bir faydası olduğunu düşünmüyorsanız doktorunuz başka tedaviler önerecektir.

Doktorunuzun önerebileceği tedaviler:

İdrar Kaçırma Sorununun İlerleyişi

İdrar inkontinansının pek çok türü tedaviyle düzeltilebilir. Ancak bazı durumlarda idrar kaçırma sorununuz kalıcı veya tedavi edilmesi güç bir hâl almış olabilir.

İdrar kaçırma sorununuz kalıcı olsa bile belirtileri kontrol altına almak için atabileceğiniz adımlar bulunmaktadır. Örneğin, idrar kaçırma sorunu yaşayan yetişkinlere özel olarak üretilmiş koruyucu pedlerden satın alabilirsiniz. Bu ürünlerin pek çoğu kıyafetlerin altından fark edilmeyecek şekilde olup kolayca kullanılabilir. İdrar kaçırma sorununuz varken aktif bir hayat yaşamamanız için herhangi bir sebep yoktur.

Durumunuzla, tedavi seçenekleriyle ve gelecekte ne gibi sorunlar yaşayabileceğinizle ilgili doktorunuzdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...