Menopozda Ateş Basmasını Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Menopozda Ateş Basmasını Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Menopoz, hayatın doğal bir süreci olsa da sebep olduğu belirtilerle baş etmek kolay değildir. Kadınların 3’te 2’sinde menopozdan dolayı kemik erimesi, yorgunluk, kilo alma ve ateş basması görülür.

Bu belirtileri geçirmek için pek çok kadın bitkisel tedavi yöntemlerini dener. Bunun nedeni genellikle hormon tedavilerinin oluşturabileceği yan etkilerle ilgili endişelerdir.

Bitkisel takviyeler genellikle tohumlardan, çiçeklerden ve bazı bitkilerin yapraklarından elde edilen özlerle yapılır. Bu özleri çaylarda, kapsül formunda ya da başka şekillerde bulmak mümkündür.

Menopozda ateş basmasını geçirmek için özellikle kızıl yonca kullanılır.

Kızıl Yonca Nedir?

Kızıl yonca çiçek veren bir bitkidir. Tıpkı nohut ve fasulye gibi baklagiller grubuna girer. Kızıl yonca, fitoöstrojenin bir türü olan izoflavon içerir. Fitoöstrojenler, menopoz sırasında azalan östrojenin kimyasal özelliklerine oldukça fazla benzerlik gösterirler.

Bu yüzden, menopoz sırasında kullanıldığında oldukça faydalıdır. Kızıl yonca, kemik erimesi, ateş basması, gece terlemesi ve yüksek kolesterol gibi belirtilerin önlenmesi için kullanılabilir.

Kızıl yoncayı başka bitkilerle karışım halinde tablet formunda bulabileceğiniz gibi sadece kızıl yoncadan yapılan tabletler de bulabilirsiniz. Kızıl yonca takviyeleri üreten pek çok firma olduğundan bu takviyeyi kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalı ve doz ayarlamasını prospektüste yazdığı gibi yapmalısınız. Kızıl yonca, çay olarak da tüketilebilir.

Kızıl Yoncanın Faydaları

Araştırmaların çoğu, kızıl yoncanın ateş basması gibi menopoz belirtileri üzerinde çok az etkili olduğunu ortaya koymuştur.

 • Yapılan bilimsel bir incelemeye göre, her dört klinik denemeden üçünde, ateş basması belirtisini geçirmek için kullanılan kızıl yonca ve plasebo ilaçlar arasında bir fark olmadığı bulunmuştur. İncelemeyi yapan araştırmacılar, bazı araştırmaların yeterince uzun olmaması gibi kısıtlamaları olduğunu da belirtmişlerdir.
 • Yapılan klinik bir denemede, kızıl yonca takviyesi ve plasebo ilaç alan kadınlar karşılaştırıldıklarında takviyeyi alan kişilerin menopoz belirtilerinin ve trigliserit belirtilerinin azaldığı görülmüştür.
 • Başka bir çalışma, kızıl yonca takviyesiyle, menopozla ilişkili olan kolajen üretiminin azalmasının durdurulduğunu ve ciltte yaşlanmanın önlediğini ortaya koymuştur.

Kızıl Yonca Kullanımın Yan Etkileri

Kızıl yoncanın bir ya da iki yıl kullanıldığında ciddi bir yan etkiye neden olduğunu gösteren herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Diğer fitoöstrojenlerde olduğu gibi, kızıl yoncanın çok uzun süreli kullanımında da endometriyal kanser ya da diğer kanser türlerinin oluşma riski vardır.

Kızıl yoncanın kadınlar üzerinde oluşabilecek hafif yan etkileri:

 • Baş ağrıları
 • Hormon bezlerinin büyümesi
 • Vajinal kanama ya da diğer kanama türleri
 • Kan pıhtısının oluşumunda azalma
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Vertigo
 • Yüksek tansiyon
 • Ciltte kızarıklık
 • Sivilce

Kızıl yonca, hormona bağlı gelişen kanseri olan kişilere ve kanda pıhtılaşma sorunu yaşayan kişilere önerilmez.

Kızıl Yoncanın İlaçlarla Etkileşimi

Bitkisel takviye kullanan kadınların yaklaşık %70’i bu durumdan doktorlarına bahsetmezler. Kendi güvenliğiniz için, kızıl yonca ya da diğer bitkisel takviyeleri kullandığınızda doktorunuza söylemelisiniz. Kızıl yonca başka ilaçlarla etkileşime girebilir.

Bu ilaçlar:

 • Doğum kontrol hapları
 • Kan incelticiler
 • Ağrı kesiciler
 • Nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar
 • Tamoksifen
 • Karaciğerde işlenen her türlü ilaç

Bitkisel İlaçlar Hakkında

Bitkisel ilaçlar, Sağlık Bakanlığı tarafından diğer ilaçlar kadar sıkı kontrollerden geçmezler. Bu durum, bitkisel takviye üreticilerinin diğer ilaç firmaları kadar detaylı araştırma yapmalarına gerek olmadığı anlamına gelir.

Bitkisel ilaç üreticilerinin ürünlerini satmak için herhangi bir onay almalarına da gerek yoktur. Bu yüzden, tüketicilerin kullanacakları ürünün potansiyel risklerini araştırmaları kendi sorumluluklarındadır.

Menopoz Belirtileri için Hormon Tedavisi Gerektirmeyen Diğer Yöntemler

Menopoz belirtilerini hafifletmek için yapılabilecek pek çok şey vardır. Siyah kohoş ve bitkisel çaylar, menopoz belirtilerini geçirmek için çok sık kullanılır. Siyah kohoşun menopoz belirtileri üzerindeki etkisi, araştırmacılar arasında fikir ayrılıklarına neden olur. Bu amaç için en sık kullanılan ürün buna rağmen siyah kohoştur.

Kızıl yoncanın dışında, ginseng çayı ve dong quai çayı da içebilirsiniz.

Menopoz Belirtileri için Hormon Tedavisi

*Doktorunuzla hormon tedavisi hakkında konuşabilir ve endişelendiğiniz şeyleri doktorunuza danışabilirsiniz. Yaşınız, sağlık geçmişiniz ve menopozunuzun ne zaman başladığı hormon tedavisinin sizin için güvenli ve etkili olabilmesini sağlayan faktörlerdir.

*Menopozun diğer tedavi yöntemlerindeyse kullanım amacı dışında kullanılan ilaçlar bulunmaktadır.

Bu ilaçlar:

 • Gabapentin: Bu ilaç aslında epilepsi hastalığını geçirmek için kullanılır. Menopozda kullanıldığındaysa ateş basması ve diğer belirtileri hafifletir.
 • Antidepresanlar: Bu ilaçlar depresyonu tedavi etmek için kullanılsa da menopozda kullanıldığında ateş basmalarını ve gece terlemelerini tedavi eder.
 • Vajinal östrojen: Bu ilaç, menopozla östrojenin düşmesinin sonucunda ortaya çıkan vajinal atrofiyi tedavi etmek için kullanılır.
 • Kemik erimesi ilaçları: Menopozla ilişkili olan veya olmayan kemik erimelerinin tedavisinde kullanılır.
 • Klonidin: Bu ilaç genellikle tansiyon tedavisinde kullanılsa da menopozda kullanıldığında ateş basmasını geçirir.

Kızıl yonca, ateş basmasını geçirmek için kullanabileceğiniz pek çok yöntemden sadece biridir.

Kızıl yonca, gece terlemelerini ve ateş basmasını geçirmek veya azaltmak için çok etkilidir. Takviye formunda bulabileceğiniz gibi kızıl yoncanın çayını yaparak içmeniz de mümkündür.

Kızıl yoncanın yararlı olduğunu gösteren herhangi bir çalışma bulunmasa da yapılan küçük çaplı araştırmalar bazı kadınlarda kızıl yoncanın rahatlama sağladığını göstermektedir. Hormon tedavisi ve hormon tedavisinin dışındaki tedaviler menopoz belirtileri konusunda daha etkili olabilir.

Takviye kullanırken uygun dozu almanız çok önemlidir. Kullandığınız ürüne göre doz değişecektir.

Doktorunuza bitkisel takviye kullanacağınızı belirtmeniz de son derece önemlidir. Endişelendiğiniz durumları doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...