Menopozda Bitkilerin ve Takviyelerin Kullanımı

Menopozda Bitkilerin ve Takviyelerin Kullanımı

Menopoz, kadınların doğurgan olduğu yıllarının bittiğini belirten bir geçiş dönemidir. Bu değişim genellikle 50’li yaşlarda yavaş yavaş ortaya çıkar. Menopozda genellikle pek çok belirti bir arada görülür ve bu belirtilerin yoğunluğu ve görüldüğü süre her kadın için farklılık gösterir.

Menopoz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne Zaman Görülür?

Menopoz için ortalama yaş 51’dir. Menopoz genellikle kadınların 50’li yaşlarında görülür.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Tüm takviyelerde olduğu gibi bu takviyeleri kullanmadan önce de mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Menopoz Belirtileri

Bu belirtiler arasında şunlar vardır:

 • Sıcak basması
 • Asabiyet
 • Uykusuzluk
 • Vajinada kuruluk
 • Bazı kişilerde depresyon

Bu belirtiler genellikle vücuttaki östrojen hormonunun seviyesinin hızlı bir şekilde düşmesinden ve yükselmesinden kaynaklanır.

Menopoz için doğal çözümlerin çoğu fitoöstrojen olarak adlandırılan bitkilerden gelmektedir. Bu östrojen benzeri kimyasallar, dokulardaki östrojen alıcılarıyla bağlanarak menopozun belirtilerini azaltırlar.

Yüzyıllardır menopozun belirtilerini hafifletmek için pek çok bitki ve takviye kullanılmıştır. Bu bitkiler geleneksel Çin tıbbında, Amerika yerlilerinin tıp anlayışında ve Hintlilerin Ayurveda anlayışında kullanılmaktadır. Günümüzde bilim insanları bu bitkilerin gerçek faydalarını araştırmaktadır.

Menopozda Kullanabileceğiniz Bitkiler ve Takviyeler

Menopozda kullanabileceğiniz güvenli ve etkili bitkiler:

1 Soya: Jenistein ve Daidzein

Soyada izoflavon denilen fitoöstrojen bileşenleri bulunmaktadır. Soyada bulunan iki önemli izoflavon; jenistein ve daidzeindir. Çalışmaların sonucu karışık ve kanıtlanmamış olsa da, LinusPauling Enstitüsü tarafından yapılan bir çalışma, diğer soya ürünlerinin de aşağıdaki hastalıkların belirtilerini azalttığını göstermektedir:

 • Bazı kanserlerin oluşma riski
 • Kan yağı seviyeleri (Kan yağı seviyelerinin azalması kalp hastalıkları riskini de azaltır.)
 • Menopozdan sonra görülen kemik erimesi
 • Menopoz sırasında sıcak basması
 • Menopozdan sonra kilo alma

2 Karayılan Otu

Bazı çalışmalar karayılan otunun menopoz belirtilerini hafiflettiğini gösteriyor olsa da tam tersi sonuçlar gösteren çalışmalar da mevcuttur. Ulusal Sağlık Enstitüsü, Amerika yerlilerinin kullandığı altı ay ya da daha kısa süren bu bitkisel yöntemin sıcak basmalarını ve diğer menopoz belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Kanıtlar umut veriyor olsa da bu durum tam olarak kanıtlanamamıştır.

3 Kızıl Yonca

Karayılan otunda olduğu gibi kızıl yonca üzerinde yapılan çalışmaların sonuçları da karmaşıktır. Ancak Jinekolojik Endokrinoloji dergisi, kızıl yoncanın çok az yan etkisi olan ve ciddi sağlık risklerine neden olmayan belirtilerini hafifletmeye yardımcı olduğunu rapor etmiştir.

4 HMR Lignan

Lignanlar, lif bakımından zengin keten tohumu ve susam gibi yiyeceklerde bulunmaktadır. Soya ürünlerinde olduğu gibi lignanlar fitoöstrojendirler. Lignanlar, sindirim sisteminizde işlendikten sonra enterolakton denen bir ürüne dönüştürülerek vücudunuzda aktifleştirilirler. Enterolaktonun kadınların vücudunda yüksek oranda bulunması meme kanseri riskini azaltmaktadır.

HMR lignana 7-hidroksimatairesinol denir ve Norveç ladininden elde edileni bitkisel takviye olarak satılmaktadır. Meme kanserine karşı koruma sağlamasının yanı sıra, HMR lignanlar kandaki yağ oranını düşürerek menopozdaki ve menopoz sonrasındaki dönemdeki kadınlara yardım etmektedir.

5 Hayıt

Menopoz öncesinde bazı kadınların yaşadığı belirtiler regl öncesi sendromunda yaşananlarla benzerlik göstermektedir. Yüzyıllardır hayıt otu bu belirtileri tedavi etmek için kullanılmaktadır. Ancak, Amerika Aile Hekimliği dergisinde yayınlanan bir makale, hayıt otunun ya da hayıt özünün uygun dozda kullanımının menopoz öncesi belirtileri rahatlamak konusunda etkili olduğunu belirtmektedir.

6 Omega 3 Yağ Asitleri

Menopoz sırasında depresyon yaşadığınızda, Omega 3 yağ asitlerini daha çok almanız size katkı sağlayacaktır. Kuzey Amerika Menopoz Derneği dergisinde yayınlanan bir makale, Omega-3 yağ asitlerinin özellikle menopoz sırasında ortaya çıkan depresyonu tedavi etmek için kullanışlı olduğunu belirtmektedir. Genellikle yağlı balıklarda bulunan Omega-3 yağ asidinin daha fazla alınması duygu durumunuzla alakalı yaşadığınız asabiyet ve anksiyete gibi belirtileri hafifletebilir.

Bu bitkiler ve takviyeler, menopoz belirtilerini hafifletmek için sağlıklı ve doğal bir yol sunmaktalar. Araştırmaların sonuçları net olmasa da bu bitkiler yüzyıllardır kadınlar üzerinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...