Menopozda İş Yerindeyken Sıcak Basmasıyla Başa Çıkabilmek İçin İpuçları

Menopozda İş Yerindeyken Sıcak Basmasıyla Başa Çıkabilmek İçin İpuçları

Perimenopoz sırasında, kadınların östrojen seviyeleri çarpıcı bir şekilde yükselir ve düşer. Bu dalgalanmalar, çeşitli belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. En yaygın görülen belirtilerden biri ise sıcak basmasıdır. Mayo Clinic, sıcak basmasını aniden bir sıcaklık hissinin yaşanması, cildin kızarması ve terleme olarak tanımlamaktadır. Perimenopoz dönemi 10 yıla kadar sürebilir ve çoğu kadın, bu zamanın büyük bir kısmını iş yerinde geçirmektedir. İş yerinde sıcak basmalarının şiddetinin ve sıklığının azaltılması için birkaç püf nokta bilmeniz faydalı olacaktır.

İş Yerinde Menopoz

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

40 – 55 yaş aralığındaki pek çok kadın perimenopoz dönemindedir. Bu gruptaysanız sıcak basması yaşamanız mümkün.

Dipnot

Menopoza girmek ortalama yedi yılı bulabilir. Bazı durumlarda bu çok daha uzun sürer.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Yapabilecekleriniz

1 Uygun Giyinin

İş yerinde sıcak basmasına karşı yapabileceğiniz ilk şey, uygun giyinmek olacaktır. Yünlü, ipekli ve sentetik kumaşlardan uzak durun. Bu tür kumaşlar, sıcaklığı içinde hapsederek vücut ısısını artırır. Pamuk, keten ya da suni ipekten yapılan kıyafetler daha iyi nefes aldığından sıcaklığı dışarıya vererek vücudunuzu serinletmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca, boğazlı kıyafetlerden de uzak durmanız iyi olacaktır. Kat kat giyinmeyi tercih etmelisiniz. Böylece, vücut ısınız yükselmeye başladığında üstünüzdeki bir katı çıkararak kendinizi serinletebilirsiniz. Genellikle sıcak basmasından sonra üşüme ve titreme geldiğinden çıkardığınız katı tekrar giymeniz vücudunuzu ısıtmanıza yardımcı olacaktır.

2 Sıcaklığı Düşürün

Bulunduğunuz odanın sıcaklığını düşürmenin en kolay yolu, termostattan oda sıcaklığını azaltmanız olacaktır. Ancak bunu yapmak her zaman mümkün olmayabilir. Masanızda çalışıyorsanız küçük bir vantilatör getirebilirsiniz. Vantilatör her zaman sizi serinletmese de en azından odadaki havanın dolaşmasını sağlayacaktır.

Şanslıysanız pencerenin yanında çalışıyor olabilirsiniz. Bu durumda camı açarak temiz havanın içeri girmesine yardımcı olabilirsiniz.

3 Beslenmenize Dikkat Edin

Yedikleriniz ve içtikleriniz, vücut ısınız konusunda oldukça etkilidirler. Sıcak ve baharatlı yiyecekler vücut ısınızı artırarak sıcak basmalarına neden olabilir. Baharatlı yemeklerden uzak durun. Sıcak yemekleri yemeden önce biraz soğumalarını bekleyebilirsiniz.

Ayrıca, iş yerindeyken oda sıcaklığının üzerinde kontrolünüz yoksa soğuk yiyecekler yemeyi tercih edebilirsiniz. Salata, sandviç ya da soğuk makarna yemeyi tercih edin. Bu seçenekler, vücut ısınızı artırmadan sizi doyuracaktır.

İçecekleri de dikkatli bir şekilde seçmeniz önemlidir. İş yerinde geçireceğiniz güne başlamak için bir fincan sıcak kahve içmek çok cazip görünse de buzlu kahve veya soğuk su içmeyi deneyin.

Soğuk içecekleri iki şekilde kullanabilirsiniz. Soğuk bir içeceği yudumlamak sizi gün boyunca serinletebilir ama aynı zamanda soğuk bir bardak ya da fincanı alnınıza ve boyunuza koyarak da serinleyebilirsiniz.

4 Zamanında Gidin

İşe ve toplantılara yetişmek için kendinize vakit verin. Acele edip bir yere yetişmeye çalışmak, vücut ısınızı artırarak sıcak basmasına neden olacaktır. Yeterli vaktiniz olduğu zaman daha sakin kalırsınız. Bu ise sıcak basmalarının sıklığını azaltır.

Sıcak basmaları, perimenopoz döneminin bir belirtisidir. Bu sıcak basmalarıyla iş yerinde baş etmenin en iyi yolu kendi rahatlığınız için önceden plan yapmak ve sıcak basmalarının şiddetini azaltmak için önleyici adımlar atmak olacaktır.

Diyete uymak ve sağlıklı bir rutini takip etmek, sıcak basmalarının sıklığını ve şiddetini azaltacak harika yöntemlerdir. Ancak, bu durum için özel stratejiler de geliştirmeniz gerekir. Elinizin altında sizi serinletmeye yarayacak şeyler bulundurmanız iş yerinde sıcak basması yaşadığınızda rahatsızlık duymanızı ve strese girmenizi engelleyecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...