Menopozda Nasıl Kilo Verebilir ya da Kilonuzu Koruyabilirsiniz?

Menopozda Nasıl Kilo Verebilir ya da Kilonuzu Koruyabilirsiniz?

Menopoz sırasında ve sonrasında kilo vermek imkânsız görünebilir. Hormon değişiklikleri, stres ve yaşlanma süreci kilo almanıza neden olabilir. Ancak, bu süre zarfında kilo vermeyi kolaylaştırmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır.

Menopoz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne Zaman Görülür?

Menopoz için ortalama yaş 51’dir. Menopoz genellikle kadınların 50’li yaşlarında görülür.

Dipnot:

Menopoza girmek ortalama yedi yılı bulabilir. Bazı durumlarda bu çok daha uzun sürer.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Menopoz hakkında bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir. Diyet ve beslenme için ise Diyetisyen (Beslenme Uzmanı) yardımı almalısınız.

Menopozda Kilo Vermek Neden Zordur?

Menopoz, bir kadının 12 ay boyunca regl görmemesiyle resmi olarak başlar. Bu süre zarfında kilo vermek çok zor olabilir. Aslında birçok kadın, menopozdan on yıl önce başlayabilen perimenopoz sırasında kilo almaya başladıklarını fark ederler.

Menopozda kilo alımında çeşitli faktörler rol oynamaktadır.

Bu faktörler arasında şunlar bulunur:

Faktörler: Etkileri:
Hormon dalgalanmaları Hem yüksek hem de çok düşük östrojen seviyeleri, yağ depolamasının artmasına neden olabilir.
Kas kütlesinin azalması Yaş, hormonal değişiklikler ve fiziksel aktivitenin azalması nedeniyle kas kütlesi azalabilir.
Yetersiz uyku Birçok kadın menopoz sırasında uyumakta güçlük çeker ve iyi uyuyamamak kilo almaya neden olabilir.
İnsülin direncinin artması Kadınlar genellikle yaşlandıkça insüline direnç kazanırlar. Bu durum kilo vermeyi zorlaştırabilir.

Dahası, yağ depoları menopoz sırasında kalça ve uyluklardan karın bölgesine kaymaktadır. Bu metabolik sendrom, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini artırır. Bu nedenle, kadınların hayatının bu aşamasında, karındaki yağların eritilmesini sağlayan stratejilerden faydalanmaları daha önemlidir.

Kaloriler Önemlidir ama Düşük Kalorili Diyetler Uzun Süre Etkili Olmaz

Kilo vermek için bir kalori açığı oluşturmanız gereklidir. Menopoz sırasında ve sonrasında, bir kadının dinlenme sırasında yaktığı kalori miktarı bazal metabolizma yavaşladığından azalır.

Hızlı bir şekilde kilo vermek için çok düşük kalorili bir diyet denemek ne kadar cazip gelse de aslında yapabileceğiniz en kötü şey bu olacaktır.

Kalorileri düşük seviyelere indirmenin, kas kütlesinin azalmasına ve metabolik hızda daha fazla düşüşe neden olduğunu göstermektedir.

Bu nedenle, çok düşük kalorili diyetler kısa süreli kilo vermeyi sağlayabilirken kas kütlesi ve metabolik hız üzerindeki etkileri kilo vermeyi zorlaştıracaktır.

Ayrıca, yetersiz kalori alımı ve kas kütlesinin azalması kemik kaybına da yol açabilir. Bu durum kemik erimesi riskinizi artırabilir.

Diyette kalorilerin azaltılarak kısıtlanmasının yanı sıra yenilen porsiyonların boyutlarını takip etmenin kilo vermek için daha faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

Uzun süreli olarak devam ettirilebilen sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek, metabolik hızınızı korumanıza ve yaşla kaybedilecek kas kütlesinin daha az olmasına yardımcı olabilir.

KISACASI:

Kilo vermek için kalori açığının oluşturulması gerekir. Ancak, kalorileri çok fazla kesmek, yaşla birlikte meydana gelen metabolik hızdaki düşüşü artırarak yağların değil kasların erimesine neden olur.

Menopozda Etkili Olan Sağlıklı Diyetler

Menopoz geçişi sırasında ve sonrasında kilo vermeye yardımcı olduğu bilinen üç sağlıklı diyet:

Kilo Vermek için En İyi Egzersizler

Çoğu insan yaşlandıkça daha az aktif hâle gelir. Ancak, egzersiz menopoz sırasında ve sonrasında hiç olmadığı kadar önemli olabilir. Egzersiz ruh halini iyileştirebilir, sağlıklı kilo vermenize yardımcı olabilir ve kaslarınızla kemiklerinizi koruyabilir.

Ağırlıklar veya bantlarla direnç eğitimi yapmak hormonal değişiklikler ve yaşla azalan kas kütlesini korumak veya arttırmak için son derece etkili olabilir. Her tür direnç eğitimi yararlı olsa da, son zamanlarda yapılan araştırmalar, özellikle karındaki yağların azaltılmasında daha fazla tekrarın yapılmasının daha iyi olduğunu göstermektedir.

Aerobik egzersizler de menopozdaki kadınlar için mükemmeldir. Çalışmalar bu egzersizlerle kilo verilirken kas kütlesinin korunduğunu göstermektedir. Güç antrenmanı ve aerobik egzersizin bir karışımı kilo vermek için en iyi strateji olabilir.

KISACASI:

Direnç ve aerobik egzersizleri, menopozda meydana gelen kas kaybını önlerken yağ yakılmasını desteklemeye yardımcı olabilir.

Menopoz Sırasında Kilo Vermek için İpuçları

Hayat kalitenizi artırıp menopoz sırasında sağlıklı bir şekilde kilo vermek için şunları yapabilirsiniz:

Kilo Vermek için İşe Yarayan Diğer İpuçları

Menopoz sırasında kilo vermenize yardımcı olacak ipuçları:

aaaaaa aaaaaa
Bol miktarda protein tüketin. Protein sizi tok tutar, metabolizmanızın hızını artırır ve kilo verirken kas kaybını azaltır.
Diyetinize süt ürünlerini ekleyin. Araştırmalar, süt ürünlerinin kas kütlesini korurken yağ yakmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Çözünür lif içeriği yüksek besinleri yiyin. Keten tohumu, Brüksel lahanası, avokado ve brokoli gibi yüksek lifli gıdaları tüketmek, insülin duyarlılığını artırarak iştahı azaltır ve kilo vermeyi sağlar.
Yeşil çay için. Yeşil çayda bulunan kafein ve epigallokateşin gallat, özellikle direnç egzersizleri ile birleştirildiğinde yağ yakılmasına yardımcı olabilir.
Dikkatli beslenmeye çalışın. Dikkatli beslenme, stresi azaltmaya ve gıda ile olan ilişkinizi geliştirmeye yardımcı olabilir. Böylece daha az yemek yiyebilirsiniz.

KISACASI:

Dikkatli bir şekilde ve kilo vermeye yardımcı olacak yiyecek ve içeceklerin yenilmesi menopoz sırasında kilo vermenize yardımcı olabilir.

Kilonuzu Nasıl Koruyabilirsiniz?

Kilo vermek birincil hedefiniz olsa da uzun vadede koruyabileceğiniz değişiklikler yapmanız önemlidir. Ayrıca, tartıdaki sayıya odaklanmak yerine sağlık durumunuza odaklanmanız iyi olacaktır. Sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek, menopoz sırasında ve sonrasında kesinlikle en iyi şekilde görünmenize ve hissetmenize yardımcı olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...