Menopozda Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları

Menopozda Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları

Menopoz, tüm kadınların hayatlarının bir aşamasında yaşayacağı doğal ve biyolojik bir süreçtir. Bu dönemde, hormon seviyelerinde dalgalanmalar olurken vücutta sayısız fiziksel değişim yaşanır. Pek çok kadın menopoz sırasında sıcak basması, duygu durumunda değişmeler ve uykusuzluk gibi istenmeyen belirtiler yaşarlar. Saç dökülmesi de menopozda yaygın olarak görülen bir başka değişimdir. Kadınlarda saç dökülmesini fark etmek, erkeklere göre daha zordur. Çoğu kadın kafalarında kel noktalar görmez ancak saçlarında incelme gözler. İncelme ön kısımlarda, yanlarda ya da başın üstünde olabilir. Saçlar, duş alırken ya da saçı tararken büyük öbekler halinde dökülebilir.

Menopoz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne Zaman Görülür?

Menopoz için ortalama yaş 51’dir. Menopoz genellikle kadınların 50’li yaşlarında görülür.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Doktorunuza danışmadan herhangi bir takviye yada bitkisel yöntem kullanmayın ve gene doktorunuza danışmadan ilaçlarınızı bırakmayın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Menopoz Ve Saç Dökülmesi

Araştırmalar, menopoz sırasında yaşanan saç dökülmesinin hormon dengesizliklerinden kaynaklandığını belirtmektedir. Bu durum özellikle östrojen ve progesteron hormonlarının azalmasıyla alakalıdır. Bu hormonlar, saçların çok daha hızlı uzamasına ve saçların kafa derisinde daha uzun süre kalmasına yardımcı olurlar. Östrojen ve progesteron seviyeleri düştüğünde, saçlar çok daha yavaş büyür ve giderek incelir. Bu hormonlardaki azalmalar, erkeklik hormonu olan androjenin artmasına da neden olur. Androjen, kıl köklerini küçültür. Bunun sonucunda ise kafada saç dökülmesi yaşanır. Bazı durumlarda ise bu hormonlar yüzde kılların uzamasına neden olabilir. Bu yüzden menopoza giren bazı kadınlar şeftali tüyü de denilen çene ve yüzün diğer kısımlarında ortaya çıkan kıllarla karşılaşabilirler.

Menopoza giren kadınlarda saç dökülmesi yaşanması neredeyse tamamen hormonal değişikliklerle alakalıdır. Ancak, menopoz sırasında saç dökülmesine neden olacak pek çok etken bulunmaktadır. Stres seviyesinin aşırı yüksek olması, hastalıklar, bazı vitamin ve minerallerin eksikliği bu duruma neden olabilir. Tiroit testleri ve tam kan sayımı gibi kan testleri, saç dökülmesine neden olan diğer durumları saptamak veya elimine etmek için kullanılabilir.

Saç dökülmesi, fiziksel görünüşünüz konusunda kendinize olan güveninizi kaybetmenize neden olabilir ancak bu durum kalıcı değildir. Saç dökülmesini tedavi etmek ve saçınızın daha sağlıklı olmasını sağlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır.

Bu ipuçlarını takip ederek menopoz sırasında daha sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz:

1 Stresi Azaltın

Stres seviyenizi kontrol altına almanız, hormonal dengesizlikleri önleyebilmeniz için oldukça önemlidir. Östrojen üretiminin azalması beyin kimyanızı etkileyerek duygu durumunda değişimlerin yaşanmasına, anksiyeteye ve depresyona neden olabilir. Ancak, yoga ve diğer nefes alma egzersizlerini yapmanız menopoz belirtilerini hafifletmenize yardım edecektir. Düzenli egzersiz yapmak da stresi azaltır.

2 Hareket Edin

Egzersiz yapmak, sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Günlük rutininize egzersizi eklediğinizde daha güçlü ve mutlu olursunuz. Egzersiz yapmanız, menopozun duygu durumunda değişimler, kilo alma ve uykusuzluk gibi diğer belirtilerini önlemenize de yardımcı olacaktır. Tüm bu faktörler sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlayacak hormon dengesini kurmanız için önemlidir.

Size en uygun egzersizi seçin. Arkadaşınızla birlikte yürümek, spor salonuna yazılmak ya da koşuya çıkmak gibi egzersiz türlerini düşünebilirsiniz.

3 Dengeli Beslenin

Dengeli beslenmek ve az yağlı bir diyet uygulamak saç dökülmesine karşı yapacağınız en iyi savunma olacaktır. Tam tahılları, meyveleri ve sebzeleri her yemeğinize dâhil ettiğinizden emin olun. Zeytinyağı, susam yağı gibi tekli doymamış yağları beslenme düzeninize ekleyin. Yeşil çay içmek ve B6 vitamini ile folik asit takviyesi almak da saçlarınızın sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Temel yağ asitleri de saç sağlığı konusunda oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Yağ asitleri şu yiyeceklerde bulunabilir:

  • Somon
  • Ton balığı
  • Keten tohumu yağı
  • Ceviz
  • Badem

4 Vücudunuzu Susuz Bırakmayın

Vücudunuzun düzgün bir şekilde işleyebilmesi için suya ihtiyacı vardır. Gün içinde bolca su için ve meyve sularını, şekerli içecekleri pas geçin. Vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarı kişiden kişiye, sağlık durumuna ve gün içindeki egzersiz yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak gün içinde 8 bardak su içmeniz gerekmektedir.

5 Doğal Kalın

Saçlarda kurumayı ve kırılmayı engellemek için en iyisi düzleştirici ve fön makinesi gibi ısıtıcı aletlerden uzak durmanız olacaktır. Kaynak ve diğer şekillendirme yöntemleri de erken yaşta saç dökülmeleri yaşanmasına neden olacaktır. Saçlarınızı boyamak istiyorsanız doğal ürünlerden elde edilen boyaları kullanın. Boyalarda bulunan yapay kimyasallar kafa derinize ve saçlarınıza zarar verebilir. Saçlarınızı yıkarken her zaman besleyici bir saç kremi kullanarak saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına ve kafa derinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yüzüyorsanız bone kullanmalısınız. Havuzlarda kullanılan klor saçları kırabilir. Uzun süre güneşe ve rüzgâra maruz kalacağınız zamanlarda saçlarınızın kırılmasını ve kurumasını engellemek için şapka takmanız önemlidir.

6 Kullandığınız İlaçlarla İlgili Doktorunuzla Konuşun

Bazı ilaçların saç dökülmesi gibi yan etkileri olabilir. Saç dökülmesi yaşıyorsanız ve bu duruma kullandığınız ilaçların neden olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız. Doktorunuz size bu yan etkiye neden olmayacak başka bir ilaç yazabilir. İlaçları kendi kafanıza göre bırakmak tehlikeli olabileceğinden ilaçlarınızı doktorunuza danışmadan bırakmayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...