Menopozda Yolculuğa Çıkarken Sıcak Basmasıyla Başa Çıkabilmek İçin İpuçları

Menopozda Yolculuğa Çıkarken Sıcak Basmasıyla Başa Çıkabilmek İçin İpuçları

Sıcak basmaları, menopozun kaçınılamayan ve engellenemeyen bir parçasıdır. Her zaman, her yerde ortaya çıkabilir. Sıcak basmalarının ne zaman oluşacağını tahmin edemeyeceğinizden arabanızda, uçakta veya trende seyahat ederken bu durumla karşılaşabilirsiniz. Bu durum başınıza gelirse, sıcak basmalarının yoğunluğunu azaltarak rahatlamanıza yardımcı olacak pek çok şey vardır.

Menopoz ve Sıcak Basması

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

40 – 55 yaş aralığındaki pek çok kadın perimenopoz dönemindedir. Bu gruptaysanız sıcak basması yaşamanız mümkün.

Dipnot

Menopoza girmek ortalama yedi yılı bulabilir. Bazı durumlarda bu çok daha uzun sürer.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Yapabilecekleriniz

1 İçerideki Havayı Soğutun

Sıcak basması yaşadığınızda buna karşı yapmanız gereken ilk ve en bariz şey camı açmaktır. Kendi arabanızda veya trende yolculuk ediyorsanız bu oldukça basit ve etkili bir çözüm olacaktır.

Uçaklar, kişilerin kendine özel havalandırma seçeneği sunmaktadırlar. Sıcak basması yaşayacak gibiyseniz havalandırmayı açıp doğrudan yüzünüze gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Soğuk hava, vücut ısınızın düşmesine ve uçak kabinin sizi daha az bunaltmasına yardımcı olacaktır.

2 Kat Kat Giyinin

Kat kat giyinmek, sıcak basması için biraz ileri görüşlülük gerektiren bir çözümdür. Seyahate çıktığınızı biliyorsanız ve uzun süre kapalı bir alanda kalacaksanız ona uygun giyinin. En alt kata pamuklu bir bluz ve ince bir kazak ve üstüne bir ceket alabilirsiniz. Sıcak basması yaşadığınızda vücudunuzu serinletecek şekilde katmanları çıkarın.

Kat kat giyinmenin size sağlayacağı tek fayda bu değildir. Sıcak basmasından sonra genellikle üşüme ve titreme gelir. Vücut ısınız düştüğünde, vücudunuzu ısındırmak için çıkardığınız katmanları tekrar giyebilirsiniz.

3 Elinizin Altında İçecek Bulundurun

Soğuk içecekler, seyahat sırasında sıcak basması yaşarken harikalar yaratabilir. Buzlu su ya da soğuk çay gibi içecekleri seyahat ederken yanınızda bulundurun. Vücut ısınızı düşürmek için seyahat boyunca sürekli içeceğinizden yudumlayabilirsiniz.

Buzlu içecekleri sıcak basması yaşadığınızda alnınıza ya da boynunuza yerleştirerek vücudunuzu soğutabilirsiniz.

Saatlerce seyahat edecekseniz yolculuğa çıkmadan önceki gece bir şişe suyu dondurun. Böylece başınıza ve boynunuza uygulayabileceğiniz taşınabilir bir buz kalıbınız olmuş olur. Su, zamanla eriyeceğinden bir süre sonra bu buz, içilebilir soğuk bir suya dönüşecektir.

4 Yemeklerinizi Akıllıca Seçin

Seyahat ederken, sıcak basmasını tetikleyecek yiyeceklerden uzak durun. Çorba gibi sıcak yiyeceklerden uzak durup salata ve sandviç gibi soğuk olarak yenilebilen yiyecekleri tercih edin. Baharatlı yiyecekler vücut ısısını artırarak sıcak basmasına neden olacağından bu tür yiyeceklerden de uzak durmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...