Menopozdan Sonra Cinsel İlişki ve Vajinal Sağlık

Menopozdan Sonra Cinsel İlişki ve Vajinal Sağlık

Menopoz, menstrüel döngünüzün bitmesi olarak açıklanacak kadar basit bir durum değildir. Ateş basmasının yanı sıra, gece terlemesi ve daha bir sürü rahatsızlık yaşarsınız. Östrojen seviyelerindeki azalmanın cinsel hayatınıza büyük etkisi olabilir. Doktorunuzla, cinsel hayatınız hakkında konuşmaktan çekiniyor olabilirsiniz ama sorunlarınızı ve endişelerinizi dile getirmekten çekinmeyin. Doktorunuzla görüşmeden önce soracağınız soruların bir listesini yapıp yanınızda götürün.

İşte doktorunuza da sormanız gereken 8 soru:

1 Belirtileri Yaşamamın Sebebi Ne?

Menopozun çoğu belirtisi, östrojen seviyelerindeki düşüşle ilgilidir. Östrojen olmadan, vajina dokusu incelir, kurur ve daha kırılgan bir hale gelir. Aradaki bu bağlantıyı anlamak, zaman geçtikçe ne beklemeniz gerektiğine dair size bir fikir verecektir.

Menopoz belirtilerinize neden olan şeyi öğrenmek, hangi belirtilerin menopozdan kaynaklandığını, hangilerinin sağlık sorunu olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

2 Endişe duymam gereken belirtiler hangileri?

Her kadın menopoz belirtilerini yaşar. Bu belirtilerin çoğu hafif ve geçici olsa da bazıları daha fazla endişe vericidir.

Vajinadaki değişimler, vajinal enfeksiyon ve idrar yolu enfeksiyonu riskinizi artırır. Bu enfeksiyonlar, idrarınızı tutamamanıza da sebep olur. Menopozdan sonra vajinal kanama endişelenmenizi gerektiren bir başka durumdur. Bu rahatsızlıkları yaşamamak için yapmanız gerekenleri doktorunuza danışın.

3 Cinsel İlişki Acı Verici Hale Gelirse Ne Yapacağım?

Doktorlar, menopozun vajinal kuruluğa ve yangıya sebep olduğunun, bu durumunda cinsel ilişkiyi acı verici bir hale sokabileceğinin bilincindeler. Tıbbi olarak, bu duruma disparöni deniliyor. Yapılan bir çalışmaya göre menopoza giren kadınların neredeyse yarısı cinsel ilişki sırasında rahatsızlık hissediyor.

Fakat araştırmacılar çoğu doktorun bu konuyu hastalarına açmadıklarını, hastaların kendilerine sormasını beklediklerini öğrendiler.

Şu anda cinsel ilişki sırasında acı hissetmiyorsanız bile, bir noktadan sonra hissetme olasılığınız var. Doktorunuzdan size reçetesiz, su bazlı bir vajinal kayganlaştırıcı ya da nemlendirici önermesini isteyin. Durumunuzun ciddiyetine göre size reçeteli bir ilaç da yazabilir.

4 Hormon Tedavisi Yapılmalı mı?

Cinsel ilişki ve vajinal sorunlar söz konusu olduğunda, her kadının reçeteli bir ilaca ihtiyacı yoktur ama ilaca ihtiyacınız varsa hormon tedavisini düşünebilirsiniz.

Ağızdan uygulanan östrojen tedavisi, ateş basmasını ve diğer menopoz belirtilerini gidermek için kullanılan etkili bir tedavidir. Vajinal kuruluğu azaltmak için östrojen kremlerle ya da tabletlerle doğrudan vajinaya uygulanabilir.

Hormon tedavileri sadece doktorunuzun önerisiyle yapılabilir. Hormon tedavisinin faydalarını ve risklerini doktorunuz size anlatacaktır. Kullanıyor olduğunuz ilaçların, hormon tedavisiyle birlikte kullanımının uygunluğunu doktorunuza danışın. Doktorunuzla birlikte hormon tedavisinin sizin için güvenli olup olmadığına karar verebilirsiniz.

5 Başka Ne Tür Değişiklikler Beklemeliyim?

Menopozdan sonra, vajinada kuruluk ve cinsel ilişki sırasında rahatsızlık, cinsel isteğin azalmasıyla birlikte sık görülen durumlardandır. İdrarınızla ilgili durumlarda da değişkenlik gözleyebilirsiniz. Fazla idrara çıkma isteği ya da idrarını tutamama menopozla birlikte yaşanan rahatsızlıklar arasındadır.

6 Cinsel İsteğin Azalması Konusunda Ne Yapılabilir?

Menopozdan sonra kadınların çoğu sekse ilgisini kaybeder. Hormon seviyelerindeki düşüş vajinadaki kurulukla ve cinsel ilişki sırasında acı hissetmeyle birleşince seks daha az arzulanmaya başlar. Tiroit sorunlarının ve kullanılan ilaçların da bu duruma etkisi olabilir. Bazı kadınlar için libidonun azalması, menopozdan sonra kilo alınmasıyla birlikte özgüvenin düşmesinden kaynaklanır.

Libidonuzla ilgili sorunlarınızı doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Doktorunuz kullandığınız ilaçları gözden geçirip bazı testler yaparak size öneride bulunabilir.

7 Bir Uzmana Görünmeli miyim?

Menopozdan sonra cinsel hayatınızı etkileyecek çok sayıda sağlık sorunu olabilir. Durumunuza bağlı olarak doktorunuz sizden bir uzmana görünmenizi isteyebilir.

Bu uzmanlar seks terapisti, akıl sağlığı uzmanı ya da endokrin uzmanı olabilir. Doktorunuz, bu rahatsızlığınızın altında yatan nedenleri belirlemek için birçok uzmanla görüşmenizi de isteyebilir.

8 Deneyebileceğim Alternatif Tedaviler Var mı?

Cinsel ilişki sırasında acı hissini azaltmaya yarayacak birçok tedavi yöntemini internette bulabilirsiniz fakat bu tedavi yöntemlerinin çok azı gerçekten işe yarar.

Bu yüzden, kendi başınıza bir şeyler denemek yerine doktorunuza bu durumda yapabileceğiniz şeyleri sorabilirsiniz. Doktorunuz, stresi azaltmanız ve sağlıklı beslenmeniz için önerilerde bulunarak menopoz belirtilerini daha hafif atlatmanızı sağlayabilir.

Menopozdan sonra cinsel ilişki acı verici olmak zorunda değildir. Doktorunuz size yardım edebilir fakat bu konuşmayı yapmaya açık olmalısınız.

Doktorunuzla görüşene kadar bu durumun neden kaynaklandığını ve nasıl tedavi olacağınızı bilemezsiniz. Başta utansanız da doktorunuzla açık bir konuşma yapmanız gerçekten önemli. İleriye doğru adımlar atarak bir şeyleri değiştirmeniz, uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamanız için çok gereklidir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...