Menopozla İlgili Sorulara Doğru Şekilde Cevap Vermenin Yolları

Menopozla İlgili Sorulara Doğru Şekilde Cevap Vermenin Yolları

Kadınlara menopozda olduklarını sormak uygun olur mu? Tek kelimeyle cevaplarsak; “Hayır”. İki kelimeyle cevaplarsak; “Kesinlikle hayır”. Elbette bu durumun istisnaları vardır. Sevdiğiniz birinin sağlığından endişelendiğiniz için soracaksanız iyi bir nedeniniz olabilir. Ancak o zaman bile, bu konu kadınlar için oldukça hassas olduğundan soruyu düzgün bir şekilde sormalısınız. Herhangi bir kadına böyle bir soruyu sormadan önce kendinize dönüp, “Bu sorunun cevabını neden bilmem gerekiyor?” diye sormalısınız. Vereceğiniz cevap sizi yönlendirecektir.

Bir kadın, menopoza girdiğini ifade ettiyse erkeklerin nasıl cevap vermeleri gerekir?

Böyle bir açıklamanın durduk yere yapıldığını hayal etmek oldukça zor. Öylece oturuyorsunuz ve tenisten ya da siyasetten bahsediyorsunuz ve ofisteki biri kalkıp “Menopoza girdim!” diyor.

Bu bilginin verileceği şartları bir düşünelim: İş arkadaşınız bu bilgiyi rahatsızlık verecek şekilde sıcak hissettiği için mi veriyor? Öyleyse camları ya da klimayı açmayı teklif edebilirsiniz. Siz başka bir şey konuşurken bir tanıdığınız mı bahsediyor? Bu durumda, herhangi bir şey söylemenize ya da yapmanıza gerek yok. Sevdiğiniz bir arkadaşınız sağlığıyla ilgili endişelerini mi dile getiriyor? Öyleyse, yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyleri sorabilirsiniz. Sevgili eşiniz, sağlık durumuyla ilgili açık bir konuşma mı yapmak istiyor? O zaman, onu ne kadar çok sevdiğinizi ve bu durumu birlikte atlatacağınızı anlatın.

Genel olarak erkeklerin çoğu, bu duruma üzüntü belirten ya da konuyu hafife aldığını gösteren yorumlardan kaçınmak isteyecektir. Erkekler kesinlikle kendilerini tavsiye vermek konusunda tutmalıdırlar! Ancak böyle bir açıklamaya verilecek tek tip bir cevap da yoktur. Verilecek cevap için konuşmanın bağlamı çok önemlidir. Bu nedenle erkeklerin vereceği doğru cevap dinlemek olacaktır.

Menopoza girdim ve bu konuda konuşmak istiyorum. Konuşmak, yaşadığım şeylerle başa çıkmama yardım ediyor. Bu konuşmayı yapmak sosyal açıdan uygun mu? Yoksa bu bilgiyi kendime mi saklamam gerekir?

Sağlığınız, kendinizi alakadar eder. Bu, size özgürlük verir. Özgürlük ise bazı sorumlulukları beraberinde getirir.

Sağlık sorunlarınızı paylaşmak, özellikle bu durumla baş etmeniz konusunda size yardımcı oluyorsa konuşabilirsiniz. Hepimiz başkalarının hislerinden ve onları rahatlatmaktan sorumluyuz. Konuyu açtığınız ortam uygun olmalı, bir önceki cevapta da belirtildiği gibi tenisten bahsedilirken damdan düşercesine bu konuyu açmamalısınız. Yemek masasındayken de bu tür tıbbi konuları açmaktan uzak durmalısınız.

Ayrıca, konuşmayı yaptığınız kişilerin konuyu nasıl konuşmak istediğinizi bilmelerine izin verin. Bu konu, sizin rahatlıkla şaka yapabileceğiniz bir konu mu? Öyleyse küçük bir şaka yapın. Ciddi bir şekilde mi konuşmak istiyorsunuz? O zaman, ciddi bir konuşma yapmak istediğinizi belirterek başlayın.

Bu konuyu konuşurken karşınızdakini bunaltmamaya özen gösterin. Kendi sağlığınız, kendinizi ve sevdiklerinizi yakından ilgilendirir. Ancak iş arkadaşlarınızın, yeni tanıştığınız kişilerin ve marketteki kasiyerin sağlığınızla ilgili daha az ilgileneceğini biliyor olmalısınız. Konuşacağınız konuları seçerken bu durumu da göz önünde bulundurmalısınız.

37 yaşındayım. Bu hafta iş yerinde deli gibi terliyordum. Genç bir iş arkadaşım, “Menopoza mı giriyorsun?” diye sordu. Bu soruya biraz alındığım için gülerek “Hayır,” diye cevap verdim. Gelecekte bir başkası soracak olursa nasıl cevap vermeliyim?

Menopoza girmenin utanılacak hiçbir tarafı yoktur. Yaşlanmakla birlikte yaşanan doğal bir süreçtir. Ancak bu durumun kişisel bir utanç kaynağına dönüşmesine gerek yoktur. Sağlık durumunuzla alakalı şeyler utanç verici değildir, kişiseldir.

Peki, birisi bize uygunsuz bir soru sorduğu zaman ne yapabiliriz? Birkaç seçeneğimiz bulunmakta. Sizin yaptığınız gibi gülüp geçebiliriz veya soruyu görmezden gelebiliriz. Böyle bir soru sorulduğunda konuyu değiştirebilirsiniz.

Bunların dışında bir seçeneğiniz daha var: Kibar bir şekilde kişinin hatasını “Neden böyle bir soru soruyorsun ki?” diyerek düzeltebilirsiniz. “Çok komik. Gerçekten kişisel sorular soran insanların olduğuna inanabiliyor musun? Neyse ki ben senin şaka yaptığını anlayabiliyorum.” da diyebilirsiniz.  Daha ciddi bir cevap vermek içinse ciddi ciddi bakıp daha sonrasında ise soğuk bir şekilde konuyu değiştirebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...