Menopozun Belirtilerinin Tedavisinde Uygun Seçenekler

Menopozun Belirtilerinin Tedavisinde Uygun Seçenekler

Bazı kadınlar için menopoz çok erken yaşanabilir. 51 yaş civarlarında yaşanan menopoza girilmesi, en az 12 ay boyunca hiç regl görülmediği anlamına gelir.

Menopoz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Reglin bitmesinin yanı sıra menopozun tüm vücudun üzerinde etkileri vardır. Bazları oldukça rahatsızlık vericiyken bazılarını fark etmeyebilirsiniz bile.

Dipnot

Menopoza girmek ortalama yedi yılı bulabilir. Bazı durumlarda bu çok daha uzun sürer.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Haklarınız

Şu an için menopoz belirtilerini kontrol altına almaya çalışan kadınlara yönelik herhangi bir yasa veya hak bulunmamaktadır.

Menopoz ve Sigorta

Menopoz belirtilerini tedavi etmek için kullandığınız ürünlerin ve ilaçların tamamını sigortanız karşılamayabilir.

Özel sağlık sigortası yaptırdığınız takdirde, diğer sağlık sigortalarının karşılamadığı ilaçları da daha az ödeyerek almanız mümkün.

Beklenmedik masraflardan kaçınmak için doktora gitmeden önce sigorta şirketleriyle görüşerek özel sağlık sigortalarının kapsamını öğrenebilirsiniz.

Tedavide Uygun Seçenekler

Pek çok kadının menopoz sırasında özel bir tedaviye ihtiyacı olmamaktadır. Ancak, belirtileriniz tedavi gerektirecek şekilde acı ve rahatsızlık veriyorsa belirtilerinize göre masrafları azaltmanın yolları vardır.

Vajinal kuruluğu tedavi etmeye çalışıyorsanız bunun için makul ücretli tedaviler ve ilaçlar ne yazık ki bulunmamaktadır. Topikal tedaviler, tablet ya da halka ile kullanacağınız hormon ilaçları pahalı olabilir.

Östrojen ve projestin içeren bir hormon tedavisine başlayacaksanız seçenekleriniz daha fazla olacaktır. Ücreti daha uygun olan hormon ilaçları vardır. Estradiol, östrojen içeren ve medroksiprogesteron da projestin içeren ilaçlardır ve her iki ilaç da oldukça etkilidir.

Estradiol bant alırsanız bu bantların pahalı bantlar kadar iyi yapışmadığını fark edebilirsiniz ancak bu bant da belirtileri hafifletmek için harika bir seçenek olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...