Mental Sağlığa Giriş

Mental Sağlığa Giriş

Son dönemde yapılan bir çalışmaya göre Oprah Witfrey’in fotoğrafına bakmak ya da sesini duymak beyinin hipokampusunda bulunan Oprah nöronunda aktivite kıvılcımlarını ateşler. Uluslararası araştırma ekibi ayrıca beyin hücrelerinin Jennifer Aniston resmine de tepki verdiğini fark etmiştir. Beynin diğer tepki verdiği bireyler Bill Clinton, Brad Pitt, Beatles ve basketbol efsanesi Michael Jordan olmuştur. Böyle ilginç araştırmalar beyinin 100 milyar nöron paketinin arasında saklanan gizli anıların esrarına dair ipuçlarını aramaktadır. Neden bazı arkadaşların, tanıdıkların hatta aile bireylerinin isimlerinde tepkisiz kalırız? Beynimiz bunları nasıl saklar ve bunlara ulaşmak için ne yapmalıyız. Hafıza Sanatları’nın başkanı ve Beyin Gücü Oyun Planı: Yiyecek, Filmler Ve Oyunlar’ın ortak yazarı Cynthia R. Green’in bilim temelli stratejilerine göz atalım.

Mental Sağlığa Giriş

Daha Fazla Hareket Edin

Araştırmalar fiziksel olarak aktif olmanın Alzheimer riskini %50 azalttığını göstermiştir. Ayrıca sağlıklı bir kiloda kalmak ve göbek yağını azaltmak da riski düşürmektedir. Koşu ayakkabılarınızı giymeniz ve dışarı çıkmanız için bir motivasyon; egzersiz kolesterolü dengede tutmak için mükemmel bir yoldur.

PacMan Oynayın

Zaman karşı video, online, kâğıt ya da masa oyunları oynayın. Ya da süre tutarak bulmacayı ne kadar sürede bitirebileceğinizi görün.

Kursa Yazılın

Bilişsel olarak odaklı kalmak nöronları çevik tutar. Tamamen rahat bölgenizin dışında düşünün; eğer okumayı seviyorsanız fotoğraf kursunu düşünün. Yabancı bir dil öğrenebilir ya da bilmediğiniz bir spora başlayabilirsiniz. Ayrıca alışılmadık aktiviteler de etkilidir. Örneğin bilgisayar farenizi baskın olmayan elle kullanmak.

İsim Oyununda Ustalaşın

Basit stratejiler isimleri hatırlamanızı sağlayabilir. Yeni birisiyle tanıştığınız zaman konuşma sırasında birkaç defa adını söyleyin ve kendisini tanıdık bir şeyler ile bağdaştırın. Örneğin Bruce ismini Bruce Willis ile bağlantılı kullanın.

Bir Arkadaşınızı Arayın

Sosyal olarak aktif kalmak mental açıdan önemlidir. Bunun nedeni muhabbet kurmak ve sosyal planlar yapmak hoşunuza giden mental değişiklikler sağlar.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...