Merkezi Pontin Miyelinoliz

Merkezi Pontin Miyelinoliz

Merkezi pontin miyelinoliz (CPM) beyni etkileyen nörolojik bir hastalıktır. “Pontine”, pons denen beynin kökünü ifade eder. “Miyelinoliz”, miyelinin, pontin sinir hücrelerini koruyan bir örtünün, yok edildiğini anlamına gelir. CPM genellikle başka bir hastalığın veya tıbbi durumun sonucu olarak gerçekleşir. Miyelin yıkımı genellikle kendiliğinden değildir.

Merkezi Pontin Miyelinoliz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Merkezi Pontin Miyelinoliz Nedir?

Merkezi pontin miyelinoliz (CPM) beyni etkileyen nörolojik bir hastalıktır. “Pontine”, pons denen beynin kökünü ifade eder. “Miyelinoliz”, miyelinin, pontin sinir hücrelerini koruyan bir örtünün, yok edildiğini anlamına gelir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Nöroloji Bölümüne başvurabilirsiniz.

CPM’si olan kişiler tedavi edilemez, ancak belirtileri tedavi edilebilir. Sinir hasarı kronikleşebilir ve kalıcı sakatlıklara yol açabilir. Bazı insanlar giyinmede, kendilerini beslemede ve diğer rutin görevleri yerine getirmede yardıma ihtiyaç duyacaktır.

Nadir durumlarda CPM, kilitli sendrom, koma ve hatta ölüme yol açabilir. Kilitli sendrom, tüm hareketliliğin ve kas kontrolünün kaybolduğu bir durumdur. Kilitli sendromlu kişiler sadece gözlerini oynatabilir.

Merkezi Pontin Miyelinolizinin Belirtileri

CPM belirtileri hem hareket hem de bilişsel işlevi içerir. Miyelin kılıflarınızdaki hasar beyin sapı sinirlerine zarar verebilir.

Sinir hasarı, sinir sistemi ve kaslar arasındaki iletişimi engeller. Sonuç olarak, şunlardan muzdarip olabilirsiniz:

 • Yüz, kol ve bacaklarda kas zayıflığı
 • Gecikmiş veya zayıf refleksler ve cevaplar
 • Yavaşlatılmış konuşma ve kötü ihbar
 • Titreme
 • Yutma güçlüğü
 • Zayıf denge

CPM ayrıca beyin hücrelerine zarar verebilir. Hasar, ruh sağlığınızı ve fiziksel sağlığınızı etkileyebilir. Zihinsel karışıklık veya halüsinasyonlar yaşayabilirsiniz ya da çılgın bir durumdaymışsınız görünebilir. Bazı insanlar merkezi pontin miyelinolizinin sonucu olarak zihinsel bozukluktan muzdariptir.

Merkezi Pontin Miyelinolizinin Nedenleri

CPM’in en yaygın nedeni kandaki sodyum düzeylerinde hızlı bir artıştır. Sodyum, vücudunuzda elektrik yükü taşıyan bir elektrolit mineralidir. Sodyum, sıvı seviyenizi düzenleyerek hücrelerinizin iyice sıvılandığından emin olmanıza yardımcı olur. Kandaki sodyum düzeyleri keskin ve hızlı bir şekilde arttığında merkezi pontin miyelinoliz oluşabilir. Bu hasarın nedeni henüz tam olarak belli değildir, ancak beyin hücrelerinde suyun hızla değişmesini içerir.

Hiponatremi için tedavi edilen kişilerin CPM geliştirme riski artmıştır. Hiponatremi düşük kan sodyum düzeyidir. Hiponatremi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Kas krampları
 • Nöbetler
 • Koma

Düşük sodyum seviyeleri için tedavi, bir sodyum çözeltisinin intravenöz infüzyonunu içerir ve sodyum seviyesinin çok hızlı yükselmesine neden olabilir. İki gün veya daha fazla süre boyunca hiponatremi tedavisini bırakırsanız, merkezi pontin miyelinolizi geliştirmeniz daha olasıdır.

Kronik alkolizm, karaciğer hastalığı ve yetersiz beslenme CPM geliştirme riskinizi artırır. Bu koşulların sodyum seviyelerinizde değişikliklere neden olması muhtemeldir.

Merkezi Pontin Miyelinolizi Tanısı

Doktorunuz, CPM teşhisine yardımcı olmak için sodyum seviyenizi ölçmek için kan testleri gerçekleştirir. Manyetik rezonans görüntüleme veya MRI, iç organlarınızın görüntülerini oluşturmak için radyo dalgalarını kullanan bir testtir. Kafanızda yapılan bir MRI beyin sapınızdaki herhangi bir hasarı gösterebilir.

Ayrıca beyin sapı işitsel uyarılmış yanıt (BAER) testi de alabilirsiniz. Doktorunuz başınıza ve kulaklarınıza elektrotlar takacak ve daha sonra kulaklıklar aracılığıyla bir dizi tıklama ve başka sesler çalacaktır. BAER, her sesi duyduğunuzda tepki sürenizi ve beyin aktivitenizi ölçer.

Merkezi Pontin Miyelinoliz Tedavisi

CPM ciddi bir tıbbi durumdur ve acil olarak tedavi edilmelidir. Koşullara uygun belirtilerle karşılaşırsanız en kısa sürede tıbbi yardım alın. Tedavi semptomlarınızı yönetmeye yöneliktir ve şunları içerebilir:

 • Sodyum seviyenizi güvenli bir şekilde düzenlemek için sıvı ve ilaç
 • Dopaminerjik ilaçları dopamini arttırmak ve parkinson semptomları geliştiren kişilerde konuşma ve yutma güçlüğü ve titremeleri kontrol etmek
 • Dengeyi geliştirmek ve hareket aralığını korumak için fizik tedavi

Merkezi Pontine Miyelinoliz için Tahmin

CPM’si olan kişiler uygun tedavi ile düzelebilir, ancak denge, mobilite ve yanıt süresi ile hala kronik problemleri olabilir. CPM’nin başlangıçta mortalite oranının yüzde 50 olduğu düşünülüyordu, ancak erken tanı bakış açısını iyileştirdi. Her ne kadar bazı insanlar hala devam eden zararın bir sonucu olarak ölse de, CPM’li birçok kişi iyileşebilir. CPM’den kurtarılan kişilerin çoğunun uzun vadede etkilerini yönetmek için halen devam eden bir terapi ve destekleyici tedaviye ihtiyacı olacaktır.

Merkezi Pontin Miyelinolizi Önleme

CPM’yi önlemeye yardımcı olmak için kan sodyum düzeylerinizi yönetmek önemlidir. Eğer hiponatremiye yakalanma riski taşıyan bir durumunuz varsa, düşük kan sodyumunun işaretlerinden haberdar olduğunuzdan ve tedavinizin uygulandığından emin olun.

Vücudunuzdaki sıvı dengesini ve sodyum seviyelerini korumak için uygun şekilde sıvılandırılmış olmanız önemlidir. Günlük olarak hidratlı kalmak her zaman tavsiye edilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...