Merkezi Uyku Apnesi Nedir?

Merkezi Uyku Apnesi Nedir?

Merkezi uyku apnesi, uyku sırasında nefes almayı kestiğiniz bir uyku bozukluğudur. Uyku sırasında gece boyunca apne tekrar tekrar oluşabilir. Nefesinizin kesilmesi beyninizin sinyalleriyle ilgili bir problem olabilir. Beyniniz anlık olarak kaslarınızın nefes almasını söylemeyi “unutuyor.”

Merkezi Uyku Apnesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Nasıl Anlarım?

Yutma güçlüğü ,Konuşma kalıplarındaki değişiklikler ,Seste değişiklikler ,Genelleştirilmiş zayıflık gibi belirtileri vardır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Uyku Apnesi şüpheniz var ise Göğüs Hastalıkları Bölümüne başvurabilirsiniz.

Merkezi uyku apnesi obstrüktif uyku apnesi ile aynı değildir. Tıkayıcı uyku apnesi, tıkanmış hava yollarından dolayı solunumun kesilmesidir. Merkezi uyku apnesi olan kişilerin hava yollarında tıkanıklıkları yoktur. Sorun, beyin ve nefesini kontrol eden kaslar arasındaki bağlantıdır.

Merkezi uyku apnesi, obstrüktif uyku apnesinden daha az yaygındır. Amerikan Uyku Apne Derneği Merkezi (ASAA) merkezi uyku apnesinin, tüm uyku apnesi vakalarının yaklaşık %20’si olduğunu tahmin ediyor.

Merkezi Uyku Apnesi Neden Olur?

Temel sağlık koşulları çoğu zaman merkezi uyku apnesine neden olur. Merkezi uyku apnesinde, beyin sapı solunum kaslarınıza düzgün çalışmasını söylemez. Beyin sapınız, beyninin omuriliğine bağlanan kısmıdır. Beyin sapınızı, omuriliğinizi veya kalbinizi etkileyen tıbbi durumlar merkezi uyku apnesi geliştirmenize neden olabilir.

Bu koşulların örnekleri şunları içerir:

 • İnme
 • Kalp krizi
 • Konjestif kalp yetmezliği
 • Cheyne-stokes solunumu denen zayıf bir solunum paterni
 • Ensefalit (beynin iltihabı)
 • Servikal omurgada artrit
 • Parkinson hastalığı
 • Omurgada cerrahi veya radyasyon tedavisi

Bazı ilaçlar da merkezi uyku apnesinin bir tipine sebep olabilir. Opioid ilaçlar, düzensiz solunum yapılarına yol açabilen güçlü ağrı kesicilerdir. Bazı durumlarda bu düzensiz yapının bir parçası olarak nefes almayı geçici olarak bırakabilirsiniz.

Merkezi uyku apnesine katkıda bulunabilecek ilaçlar şunlardır:

 • Kodein
 • Morfin
 • Oksikodon

Eğer doktorunuz merkezi uyku apnesinin nedenini belirleyemiyorsa, idiyopatik merkezi uyku apneniz var demektir.

Merkezi Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Merkezi uyku apnesinin en sık görülen belirtisi kısa uyku periyodlarında nefes almayı kesmenizdir. Bazı insanlar aslında nefeslerinin kesilmesi yerine oldukça sığ solunum gösterirler. Nefes darlığı uyandırabilirsiniz. Oksijen eksikliği gece boyunca sık sık uyanmanıza ve uykusuzluğa neden olabilir.

Merkezi uyku apnesi ile ilişkili diğer semptomlar, kesintili bir gece uykusunun bir sonucu olarak gün boyunca ortaya çıkar. Gündüzleri çok uykulu hissedebilirsiniz, yoğunlaşmada veya görevlere odaklanmada zorluk çekebilir veya uyandığınızda baş ağrınız olabilir.

Parkinson hastalığı veya diğer nörolojik rahatsızlıkların neden olduğu merkezi uyku apnesi aşağıdakiler de dahil olmak üzere ek semptomlarla karakterize edilebilir:

 • Yutma güçlüğü
 • Konuşma kalıplarındaki değişiklikler
 • Seste değişiklikler
 • Genelleştirilmiş zayıflık

Merkezi Uyku Apnesi Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz merkezi uyku apnesi teşhisi için polisomnografi denilen bir uyku çalışması testi isteyecektir. Test, özel bir uyku merkezinde gece uyurken gerçekleşir. Polisomnografi sırasında oksijen seviyeniz, beyin aktiviteniz, solunum paterniniz, kalp atış hızınız ve akciğer fonksiyonunuz başınıza ve vücudunuzun çeşitli yerlerine elektrotlar konularak ölçülür.

Doktorunuz, bir nörolog ve bazen bir kardiyolog, sizi izleyecek ve polisomnografinizin sonuçlarını gözden geçirecektir. Sonuçlar apnenin altta yatan nedenini belirlemeye yardımcı olabilir.

Bir kafa veya omurilik MRI taraması da merkezi uyku apnesi tanısı koyabilir. MRI, organlarınızın görüntülerini oluşturmak için radyo dalgalarını kullanır. Test, beyin sapınızdaki veya omurganızdaki yapısal anormalliklerin merkezi uyku apnesine neden olduğunu ortaya çıkarabilir.

Merkezi Uyku Apnesi Tedavileri Nelerdir?

Altta yatan tıbbi durumları yönetmek, merkezi uyku apnesi için ilk tedavi yöntemidir. İlaçlar konjestif kalp yetmezliğinin, Parkinson hastalığının ve diğer kalp veya sinir sistemi koşullarının kontrolüne yardımcı olabilir.

Opioid ilaçlarınızı, uyku sırasında nefesinizi durduracaksa, kullanmayı bırakmanız gerekebilir. Doktorunuz ayrıca solunum mekanizmanızı uyarmak için asetazolamid gibi ilaçları da reçete edebilir.

Uyku sırasında oksijen takviyesi ve hava basıncının düzenlenmesi, merkezi uyku apnesi olan birçok insan için etkili tedavilerdir.

1.Sürekli Pozitif Hava Basıncı (CPAP)

CPAP uyurken hava yollarınızda sabit bir basınç kaynağı sağlar. Gece boyunca basınçlı hava sağlayan burun ve ağzınıza maske takarsınız. CPAP obstrüktif uyku apnesini tedavi eder, fakat aynı zamanda merkezi uyku apnesi olan kişiler için de yararlı olabilir.

2.İki Seviyeli Pozitif Hava Basıncı (BPAP)

Bu tedavi, solunduğunuzda hava basıncını daha yüksek bir seviyeye ayarlar ve nefes verirken daha düşük bir seviyede tutar. BPAP ayrıca bir yüz maskesi gerektirir.

3.Uyarlamalı Servo-Havalandırma (ASV)

ASV uyurken uykunuzu izler. Bilgisayarlı sistem nefes düzeninizi “hatırlar.” Basınçlı bir sistem apne ataklarını önlemek için solunum düzenini düzenler.

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

İdiopatik Merkezi uyku apnesi olan kişiler genellikle tedaviye iyi yanıt verirler. Merkezi uyku apnesi için tedavinin genel faydaları, durumun tam nedenine göre değişir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...