Mesane Kanseri Belirtileri Ve Erken Teşhisin Önemi

Mesane Kanseri Belirtileri Ve Erken Teşhisin Önemi

Mesane vücudumuzda idrarın depolandığı organdır. Mesane kanseri bu organda anormal hücrelerin ortaya çıkması ile oluşur. Hastaların beş yıllık yaşam oranı oldukça yüksektir. Erkeklerde ve 55 yaş üzerindeki kişilerde daha sık rastlanan bir kanser türüdür.

Mesane Kanseri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Nasıl Anlarım?

İdrarda kan görülmesi, normalden daha sık idrara çıkmak, idrar yaparken ağrı, zorlanma ve halsizlik gibi şikayetleriniz varsa mesane kanseri olabilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sigara içmeyi bırakmalısınız. İşiniz gereği kimyasal maddelere maruz kalıyorsanız koruyucu önlemlerinizi almalısınız. Beslenme alışkanlığınızı düzeltmenizde de fayda var özellikle çok fazla kızarmış et tüketiyorsanız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Mesana kanseri için Üroloji (Bevliye) bölüme gidilir.

Mesane Kanseri Belirtileri

İdrarda kan görülmesi mesane kanserinin en sık karşılaşılan nedenidir. Bu durum idrarla birlikte kan akması şeklinde de olabilir, idrar renginin kahverengiye dönmesine de neden olabilir ve genellikle ağrısızdır. Aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

 • Normalden daha sık idrara çıkmak
 • İdrar yaparken ağrı, zorlanma
 • Halsizlik

Mesane kanseri ilerlediği takdirde aşağıdaki belirtilere de yol açabilir:

 • Leğen kemiği civarında ağrı
 • Kemik ağrısı
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Bacaklarda şişme

Unutulmamalıdır ki idrarda kan görülmesine neden olan idrar yolları iltihapları, böbrek taşları, prostat büyümesi gibi sorunlar mesane kanserinden çok daha sık karşılan hastalıklardır.

Mesane kanserinin 3 çeşidi vardır:

Tranzisyonel Hücreli Karsinom: Mesane kanserinin en çok görülen çeşididir. Tranzisyonel hücreler dokular gerildiği zaman herhangi bir zarar görmeden şekil değiştirebilen hücrelerdir. Kanser ilk olarak bu hücrelerde başladığı için adını da bunlardan almıştır.

Skuamöz Hücreli Karsinom: Mesanede yassı hücreler oluşması sonucu ortaya çıkan kanser çeşididir. Bu hücreler mesanede uzun süreli enfeksiyon bulunmasının sonucu olarak oluşurlar.

Adenokarsinon: Mesanede glandüler hücreler oluşması sonucu ortaya çıkan kanser çeşididir. Bunun nedeni de mesanede enfeksiyon bulunmasıdır.

Mesane Kanseri Nedenleri

Mesane kanserinin neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak aşağıdaki etkenler mesane kanseri riskini artırmaktadır:

Benim hikayem 2001 yılında başladı. Yerel hastaneye karın ağrısı şikâyeti ile gittim. Eskiden böbreklerimde taş bulunmuştu bu yüzden aklıma ilk gelen bu oldu. Fakat doktorum muayene sonrası böbrek taşımın olmadığını söyledi ve mesane kanserinin kontrol edilebilmesi için jinekoloğuma gitmemi istedi.

Böyle ciddi bir sorunum olacağı aklıma gelmemişti. Doktorumu dinledim ve uzman bir jinekoloğa başvurdum. Yapılan görüntüleme testlerinin ardından fiziksel muayene ile mesane kanseri teşhisi konuldu.

6 seans BCG tedavisi aldım. Bu tedavi erken aşamadaki mesane kanserleri için kullanılıyormuş. Bu tedavinin ardından hayatıma kaldığım yerden devam ediyorum. Artık başka bir şehirde yaşamama rağmen yılda iki defa kendi doktoruma muayene olmak için gidiyorum.

Sue Boyle – Hasta

Not: BCG (Bacillus Calmette-Guerin) 1900’lerin başında iki Fransız bilim adamı sayesinde bulunmuş bir aşıdır. İlk amacı tüberkülozu tedavi etmek olan bu aşının mesane kistlerine iyi geldiği 1920’li yıllarda anlaşılmış ve Amerika’da kullanılmaya başlanmıştır.

Mesane Kanseri Evreleri

Mesane kanseri ölümcül müdür? Mesane kanseri yaşam süresi ne kadardır? Mesane kanseri olan kişi kaç yıl yaşar? Mesane kanseri teşhis zamanına göre 5 evreye ayrılmaktadır:

Mesane Kanseri Yaşam Oranları

 • 5 yıllık yaşam oranı %77
 • 10 yıllık yaşam oranı %70
 • 15 yıllık yaşam oranı %65

Not: Yılların başlangıç noktaları teşhisin konulduğu zamandır. Bu yılların tamamlandığı dönemler hastanın hayatını kaybedeceği anlamına gelmemektedir. Yani 15 yıllık yaşam oranına yaklaşıyor olmanız bu sürenin sonunda hayatınızı kaybetmenize sebep olmaz.

Bu süreden çok daha uzun yaşayabilirsiniz.Mesane kanserine yakalanan hastaların internette en çok aradıkları sorulardan birisi “Mesane kanseri olan kişi kaç yıl yaşar?” sorusudur. Bu sorunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır.

Mesane Kanseri Tedavisi

 Cerrahi Müdahale

Cerrahi müdahale mesane kanserinde en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Her bir farklı tür ve aşamadaki mesane kanseri için uygulanabilecek farklı ameliyat türleri söz konusu olabilir:

Radyasyon Tedavisi Ve Kemoterapi

Mesane kanserini yok etmek veya küçültmek için yüksek enerjili X ışınlarının kullanıldığı radyasyon tedavisi kullanılabilir. Aynı amaçla damar veya ağız yolundan alınan ilaçlar da verilebilir (kemoterapi).

Mesane Kanseri Bitkisel Tedavi

Mesane kanseri kürüne başlamadan önce mutlaka yapmanız gereken şeyler vardır. Sigarayı bırakmak, Yaşlı hayvan eti tüketmemek, Şarküteri ürünleri (sucuk, salam, sosis, pastırma) tüketmemek Sarı ballıbaba ve sarı kantaron bitlilerinden birer tutam alın ve 1 bardak suyun içerisinde 5 dakika kaynatın ve için.

A P John Kanser Enstitüsü’nün bulgularına göre günlük olarak greyfurt ve portakal tüketmek mesaneye iyi gelmektedir. Bu meyveleri doğrudan yemek ya da sularını içebilirsiniz.

A P John Kanser Enstitüsü’nün yapmış olduğu çalışmalar ıspanağın içerdiği E vitamini sayesinde mesane kanseri riskini %42 oranında azalttığı görülmüştür. Ispanağın düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Fasulye ve havuç gıdalarının gündelik tüketimi Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi’ne göre mesane kanseri riskini azaltmaktadır.

Serpilmiş brokoli

Lahana ve karnabahar

Açıklaması verilmemiş olan gıdalar mesane kanserine karşı kullanılmaktadır fakat araştırmaları henüz yapılmamıştır ve kullanım dozları kesin olarak bilinmemektedir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...