Mesane Taşı: Ağrısı, Belirtileri, Tedavisi ve Çok Daha Fazlası

Mesane Taşı: Ağrısı, Belirtileri, Tedavisi ve Çok Daha Fazlası

Mesane taşı, konsantre idrar tuvalete çıkıldıktan sonra mesanede sertleştiğinde oluşan kristalize minerallerdir. İdrarın %90’ından fazlası sudur. Gerisini tuz gibi minerallerin ve proteinlerin bulunduğu atık ürünler oluşturur. Konsantre idrar, içerdiği atık ve mineral türlerine bağlı olarak koyu sarı ile kahverengi arası bir renkte olabilir. Konsantre idrar genellikle dehidrasyonun ve mesanenin tamamen boşaltılamamasının bir sonucudur. Bu durum, prostatın genişlemesinden, mesane sorunlarından ve idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabilir.

Mesane Taşı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Mesane taşları tedavi edilmediğinde enfeksiyona ve diğer komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle mesane sorunlarında tıbbi yardım almanız iyi olacaktır.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

İdrarla ilgili komplikasyonlar ya da mesane taşıyla ilgili olabilecek başka belirtiler yaşıyorsanız doktora görünmelisiniz. Bu durumda doktorunuz sizi teşhis koymak için yapılacak testlerin öncesinde muayene edecektir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Mesane taşı için Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir.

Mesane Taşının Belirtileri

Mesane taşının genel belirtileri:
Gece boyunca sık sık idrara çıkma
Alt karında ağrı
İdrar yaparken yanma ve idrar yolunda ağrı
İdrarın puslu ya da kanlı olması
İdrar kaçırma ya da idrarı kontrol edememe

Mesane Taşı Riski Kimlerde Bulunur?

Prostat sorunu olan yaşlı erkeklerde mesane taşı görülür. 80 yaş ve üstündeki erkekler, genç erkeklerden çok daha yüksek risk taşırlar. Ancak 30’lu yaşlarda sanayi ülkelerinde yaşayan erkeklerde de mesane taşı riski bulunur. Bu bölgelerde yaşayan insanların beslenme düzenlerinde tükettikleri yağ ve şeker oranları yüksektir.

Gelişmekte olan ülkelerdeki kişilerde mesane taşına daha sık rastlanır. Bu ülkelerde yaşayan kişilerin yeterli suya erişimleri olmadığından dehidrasyon yaşayabilirler. Ayrıca bu kişilerde yetersiz beslenme de görülür.

Mesane Taşının Nedenleri

Mesanede taş oluşumu, idrar yolu sorunlarının ikincil bir belirtisidir.

Mesane taşı oluşumuna neden olabilecek durumlar:

Böbrek taşlarının oluşumları mesane taşlarından farklı olsa da bu taşlar mesaneye ulaştıklarında mesane taşı adını alırlar. Küçük böbrek taşları, idrarla ağrısız bir şekilde atılsa da büyük olanların doktorunuz tarafından alınması gerekebilir.

Mesane Taşı Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhis için kullanılan testler arasında şunlar bulunur:

Mesane Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz mesane taşınızın olduğunu düşürse sistolitolapaksi yapabilir. Bu işlem sırasında lazer enerji ve ultrason dalgaları ile taşlar atılabilecek kadar küçük parçalara ayrılır.

Taşlar bu işlemle parçalanmazsa, mesane taşlarının alınması için ameliyat gerekebilir.

Mesane taşlarının tedavisinden sonra iyileşme sağlanır. Tedavinin sonrasında, günde en az 8 bardak olacak şekilde bol su içerek mesane sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, idrar yolu enfeksiyonu ya da idrar yoluyla ilgili diğer komplikasyonları yaşıyorsanız bir an önce tedavi olmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...