Metamorfopsi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Metamorfopsi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Metamorfopsi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Nasıl Anlarım?

Düz objeler, dalgalı bir görünüm alır.Düz eşyalar yuvarlak gibi görünür.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Tedavi olmak için bir göz doktoruna görünmelisiniz.

Metamorfopsi Nedir?

Metamorfopsi, düz objelerin yuvarlak görünmesine neden olan bir görüş bozukluğudur. Bu duruma gözün retinasındaki ve sarı noktadaki sorunlar neden olur.

Retina, gözün arkasında bulunan, ışığa duyarlı ince katmanlı hücrelerden oluşur. Optik sinirler aracılığıyla beyne sinyaller göndererek görmeyi sağlar. Sarı nokta, retinanın merkezindedir ve detaylı bir şekilde görmenizi sağlar. Retinada veya sarı noktada yaralanmadan, hastalıktan veya yaşın ilerlemesinden dolayı hasar oluşursa metamorfopsi ortaya çıkar.

Metamorfopsinin Belirtileri

Metamorfopsi, görmeyi etkiler ve düz objelerin görünüşlerini bozar. Tek gözde oluşabileceği gibi iki gözde birden de görülebilir. Metamorfopsi olduğunda şu durumlar yaşanır:

 • Düz objeler, dalgalı bir görünüm alır.
 • Düz eşyalar yuvarlak gibi görünür.
 • Yüzler bozuk şekilde görünür. Metamorfopsi, bazı kişilerde yüzleri Picasso tablolarındaki gibi çok boyutlu bir hale getirir.
 • Objeler, olduğundan daha küçük ya da daha büyük görünebilirler. Yapılan araştırmalar, küçük görünmenin büyük görünmeden daha yaygın olarak yaşandığını ortaya koymuştur.

Metamorfopsinin Nedenleri

Metamorfopsi, retinayı ve sarı noktayı etkileyen rahatsızlıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

1 Yaşa Bağlı Sarı Nokta Hastalığı (Yaşa Bağlı Maküla Dejenerasyonu)

Bu durum çok yaygın bir şekilde görülür ve gözün odaklanarak, detaylı bir şekilde görmeyi sağladığı kısmında dejenerasyona neden olur. Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı:

 • 50 yaş ve üstünde görme kaybına neden olur.
 • 60 yaşa kadar olma olasılığı azdır.
 • Genetikle alakalıdır.
 • Beslenme düzeni ve sigara alışkanlığı bu durumu etkiler.

Sarı nokta hastalığı ve metamorfopsi üzerine yapılan bir araştırmaya göre:

 • Çalışmaya katılanların %45’inde düz objelerle ilgili görüş bozukluğu bulunmaktadır.
 • Çalışmaya katılanların %22.6’sında pencerelerin ve rafların çerçevelerinde görüş bozuklukları bulunmaktadır.
 • Çalışmaya katılanların %21.6’sında kalebodurların kenar çizgilerinde görüş bozuklukları bulunmaktadır.
 • Çalışmaya katılanların %18.6’sında yüzlerde görüş bozukluğu bulunmaktadır.

Islak sarı nokta hastalığında, metamorfopsi kuru sarı nokta hastalığına göre daha çok görülür. Islak sarı nokta hastalığı, damarlardan kanın ve sıvının sızmasına neden olan ve bunun sonucunda sarı noktaya zarar veren nadir bir hastalıktır. Kuru sarı nokta hastalığındaysa, sarı nokta yaşlanmadan ve drusen denen yağlı proteinlerden dolayı incelir. Bu durum, görüş kaybına neden olur.

2 Epiretinal Membran

Epiretinal membrana, maküla zarı da denir. Bu zar, retinanın önünde oluşarak görme bozukluklarına neden olur. Bu kusura yaş, gözyaşları ve diyabet gibi hastalıklar neden olabilir.

Epiretinal membran, hücrelerin retinal membranda büyümesi sonucunda oluşur. Bu hücresel büyüme görüş bozukluklarına neden olur.

75 yaşındaki kişilerin %20’sinde epiretinal membran görülse de birçoğu tedavi gerektirecek kadar ciddi değildir.

3 Maküler Ödem

Bu durum, sarı noktada sıvı birikimi olduğu zaman ortaya çıkar. Gözün etrafındaki damarlar bazı nedenlerden dolayı hasar görebilir ve sızıntıya neden olabilir. Damarlara hasar verecek durumlar:

 • Diyabet gibi hastalıklar
 • Göz ameliyatı
 • Üveit ya da göz iltihaplanmaları gibi iltihaplı hastalıklar

Sarı noktadaki bu fazla sıvı şişip kalınlaşarak görüşte bozulmalara neden olabilir.

4 Retina Yırtılması

Retinayı destekleyen yapılar yırtıldığında görüşte bozulmalar olabilir. Bu durum yaralanmaların, hastalıkların ya da travmaların sonucunda ortaya çıkabilir.

Retina yırtılması, kalıcı görme kaybının önlenmesi için acil olarak tedavi edilmelidir. Belirtileri arasında görüşte beneklerin oluşması ya da gözün önünde parlamalar olması vardır.

5 Maküla Deliği

Adından da anlaşılabileceği gibi maküla deliği, sarı benekte küçük bir yırtılmanın olması anlamına gelir. Bu yırtılma yaşlanmanın sonucunda oluşabilir. Göze yuvarlak şeklini veren jel küçülüp daralırken, retinanın ve gözyaşlarının da çekilmesine neden olur.

Maküler deliği genellikle 60 yaş civarında oluşur. Tek göz etkilenmişse diğer gözde de ortaya çıkma olasılığı %10 – 15 arasındadır.

Metamorfopsinin Teşhis Edilmesi

Doktorlar metamorfopsinin teşhis edilmesi için pek çok teknik kullanmaktadır. Düz objelerde bozulmalar yaşayan kişilerde genellikle retinada ve sarı benekte metamorfopsiye neden olan rahatsızlıklar bulunmaktadır.

Doktorun teşhis için kullanabileceği teknikler:

1 Amsler Izgarası

Doktorunuz Amsler ızgarası denen bir şeye bakmanızı isteyecektir. Bu ızgara, kareli bir kâğıda benzer ve üzerinde yatay ve dikey çizgilerle birlikte merkezi bir odak noktası bulunmaktadır.

2 Öncelikli Kesinlik Testi

Bu testte noktalardan oluşan doğrular bulunmaktadır. Sizden hangi çizgilerin yanlış yerleştirildiğini ve hangilerinin doğru yerleştirildiğini söylemeniz beklenir.

3 M Çizelgesi

Bu çizelgede, noktalardan oluşan bir veya iki dikey çizgi ve merkezi odak noktası bulunur.

Metamorfopsinin Tedavisi

Metamorfopsi, retinada veya sarı noktada oluşan bir sorundur. Görüş bozukluklarını düzeltmek için bu duruma neden olan rahatsızlık ortaya çıkarılmalıdır.

Örneğin, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı varsa doktorunuz hasarlı damarlardan retinaya kan sızıntısını engellemek için lazer ameliyat yapmak isteyecektir.

Kuru sarı nokta hastalığınız varsa, C ve E vitamini, lutein ve zeaksantin takviyesi almanız önerilebilir. Bu takviyelerin metamorfopsiyi yavaşlattığı kanıtlanmıştır.

Retinada yırtılma varsa ameliyat gerekebilir. Ameliyattan sonra metamorfopsiyle ilgili belirtiler azalabilir ama bu durum biraz zaman alır. Yapılan bir çalışmada, çalışmaya katılan metamorfopsi hastası kişilerin yarısında retina yırtılması ameliyatından sonraki bir yıl içinde iyileşme gözlenmiştir.

Görüş bozulması, metamorfopsinin en belirgin özelliğidir. Bu durumun altında yatan nedenin ciddiyetine göre metamorfopsi önemli olabilir. Genel olarak görüş bozukluğuna sebep olan göz hastalığı tedavi edildikten sonra metamorfopsi düzelir.

Görüşünüzde herhangi bir bozulma fark edersiniz doktorunuzla görüşün. Pek çok hastalıkta olduğu gibi bunda da erken teşhis, tedavi sonuçlarının daha etkili olabilmesi için önemlidir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...