Metastatik Meme Kanseri Tedavisinin Yan Etkileriyle Başa Çıkmanın 12 Yolu

Metastatik Meme Kanseri Tedavisinin Yan Etkileriyle Başa Çıkmanın 12 Yolu

Metastatik yani 4. aşama meme kanseri tanısı konulduktan sonra, doktorunuzun temel amacı kanserin ilerleyişini durdurmak olacaktır. Genellikle doktorların metastatik meme kanserinde ilk deneyecekleri tedavi yöntemi hormon terapisidir.  Kemoterapi, radyasyon tedavisi ve diğer tedavi yöntemleri de kullanılabilir. Bu tedaviler, yaşam sürenizi uzatırken günlük hayatınıza etki eden çok da hoş olmayan yan etkiler barındırırlar.

Meme Kanseri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne Yapmalıyım?

Bu hastalığı tek başınıza atlatmaya kalkmayın. Kendinize yakın hissettiğiniz bir dostunuza veya bir akrabanıza sırtınızı dayayın. Hastalığınızı atlatana kadar kanser hastalarıyla çalışmış profesyonel bir psikologdan veya bir danışmandan destek alın.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kanser türlerinde en etkili yol doktor yardımından çekinmeden erken teşhise olanak sağlanmasıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Meme kanseri için Genel Cerrahi bölümüne gidilir.

Metastatik Meme Kanserinin Tedavisinin Yaygın Görülen Yan Etkileri

 • Kabızlık
 • İshal
 • Yorgunluk
 • Saç dökülmesi
 • Baş ağrısı
 • Ateş basması
 • Enfeksiyon riskinin artması
 • Eklem ve kemik ağrıları
 • İştahta azalma
 • Duygu durumunda değişimler
 • Ağızda yaralar
 • Bulantı ve kusma
 • Uyuşma ve karıncalanma
 • Vajinada kuruluk

Tedaviniz bittiğinde bu yan etkiler de ortadan kalkacaktır. Fakat tedavi devam ederken bu etkileri gözleyebilirsiniz.

Bu yan etkilerle başa çıkmanın 12 yolu:

1 Enerjinizi Koruyun

Kemoterapi ve radyasyon tedavisi enerjinizi tüketebilir. Bu tür kanser tedavileri sağlıklı hücreleri öldürür ve vücudunuzu fazla çalışarak yeni hücreler yapmaya zorlar. Az uyuma ve yetersiz beslenme, kanserin ve kanser tedavisinin bir diğer yan etkisidir ve sizi zayıf bırakabilir.

Yorgunlukla başa çıkabilmek için mümkün olduğunca çok dinlenmelisiniz. İhtiyacınız olursa gün içinde uyuyabilirsiniz. Çok fazla iş yapmamaya çalışmayın. Enerjinizi koruyun.

2 Lif Alımını Artırın

Kanser tedavileri, kabız olmanıza neden olabilir. Bağırsak hareketleri bu durumda en çok endişeleneceğiniz şey olmasa da günlerce kabızlık yaşadığınızda şişkinlik oluşur ve kramp girebilir.

Kabızlığı rahatlatmak için diyetinize meyvelerden, sebzelerden ve tam tahıllı gıdalardan alacağınız lifleri eklemelisiniz. Gerekli görülürse lif takviyesi de alabilirsiniz.

3 Egzersiz Yapmak için Vakit Ayırın

Kanserden ve kanser tedavisinden kaynaklanan yorgunluk, egzersiz yapmayı imkansızlaştırabilir ama gün içinde hareket ederseniz kendinizi daha iyi hissedersiniz ve daha fazla enerjiniz olur. Yürüyüşe çıkın, yoga veya tai chi yapın ya da sabit bisikletle biraz hareket edin.

Egzersiz yapmak daha iyi uyumanızı sağlar, iştahınızı artırır ve kabızlığı giderir.

Günlük 10 dakika hareket ederek başlayın ve zamanla egzersiz süresini 30 dakikaya çıkarın. Gücünüz yettikçe egzersiz süresini daha da uzatabilirsiniz.

4 Öğünlerinizi Bölün

Kanser tedavileri, iştahınızı etkileyebilir. Bu tedaviler, ağızda yaralara neden olacağından yemek yemeyi çok daha zor ve acı verici bir hale getirebilir. Vücudunuzu sağlıklı tutmak için düzgün beslenmeye ihtiyacınız olduğundan besin değeri ve protein oranı yüksek yemeklerden küçük porsiyonlar halinde yemeye çalışın. Yerfıstığı, tam yağlı yoğurt, süt gibi yiyecekleri beslenme düzeninize ekleyin. Gün içinde besin değeri yüksek içecekler veya atıştırmalıklar da tüketebilirsiniz.

5 Daha Çok Sıvı Tüketin

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bazı kanser tedavileri kabızlığa neden olur. Daha fazla su ve sıvı tüketmek bağırsak hareketlerini tetikler ve kabızlığı önler.

Kanser tedavisi sizi ishal yapıyorsa yine bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Yeterli miktarsa su ve diğer sıvıları tüketmediğiniz takdirde ishal,dehidrasyona neden olabilir.

Su içmek ve zencefil suyu gibi yumuşak içecekler içmek bulantıyı gidermeye de yardımcı olur.

6 Kendinize Nazik Davranın

Kemoterapi ve radyasyon tedavisi saç köklerine zarar verir ve saç dökülmesine neden olur. Kanser tedavisi, çok daha kolay kanamanın olmasına da neden olur.

Tedavi sırasında saçlarınızı daha az yıkayın. Saçlarınızda ısı verici aletleri kullanmamaya özen gösterin ve saçlarınızı nazik bir şekilde yıkayın.

Dişlerinize de aynı şekilde nazik davranmalısınız. Diş fırçanız mutlaka yumuşak olmalı. Kesiklerin oluşumunu engellemek için jilet kullanmak yerine elektrikli tıraş makinelerine geçiş yapabilirsiniz.

7 Sıcak veya Buz Uygulayın

Sıcak ve soğuk, tedavi sırasında oluşan ağrıları ve acıları hafifletmeye yarayacaktır. Ağrılarınızı hangisi hafifletiyorsa onu kullanabilirsiniz. Sıcak veya soğuk bası uygulamadan önce sıcak su torbasını veya buz torbasını bir örtüyle kapatmayı unutmamalısınız.

8 Bol Kıyafetler Giyinin

Menopoza giren kadınlarda ateş basması çok yaygın yaşanan bir durumdur. Bu durum, meme kanserinin tedavisinde yan etki olarak da ortaya çıkabilir. Östrojen hormonu tedavisi, ateş basmasını hafifletir. Ancak hormon terapisi, meme kanseri teşhisi konulan kadınlarda kanserin kendini tekrar etme riskini artıracağından dolayı tavsiye edilmez. İlaç olmadan serinlemek için kat kat ve bol kıyafetler giyebilirsiniz. Ateş bastığında bu bol kıyafetleri kolayca çıkarabilirsiniz.

9 Ellerinizi Yıkayın

Bazı kanser türlerinde, vücutta enfeksiyonla savaşan akyuvar hücrelerinin sayısı azalır. Bu hücreler olmadan, virüslere ve diğer mikroplara karşı daha açık hale gelirsiniz.

Enfeksiyonlardan kaçınmak için ellerinizi sabunla ve ılık suyla sık sık yıkamalısınız.

10 Akupunkturu Deneyin

Akupunktur, vücudunuzdaki belli basınç noktalarını uyarmak için küçük iğneleri kullanır. Yapılan klinik denemelerde, kemoterapinin neden olduğu bulantı ve kusmayı tedavi etmek için akupunkturun uygulanabileceği ortaya konmuştur. Akupunktur, tedavinin neden olduğu ateş basması, yorgunluk ve ağız kuruluğu gibi diğer yan etkileri gidermek için de kullanılabilir.

11 Not Tutun

Akıllı telefonunuzun not defteri kısmına ya da bir parça kâğıda tedavi sırasında yaşadığınız yan etkileri not edin. Doktorunuz, rahatsızlıklarınızı bildiğinde bunlarla başa çıkmanız için uygun yöntemleri de önerecektir.

Kemoterapiden sonra bazı kişilerde sersemlik veya kafa karışıklığı olur. Bu durumu yaşıyorsanız kendinize hatırlatıcı notlar yazabilirsiniz.

12 Kendinize Destek Bulun

Kanser tüm dünyanızı alt üst edebilir. Tedaviyi sürdürmek işinizin, ailenizin ve bu hastalığın öncesinde hayatınızın merkezinde olan her şeyin önüne geçip odak noktanız haline gelir. Bu durum, sizin yorgun, bunalmış ve son derece üzgün hissetmenize neden olabilir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...