Meyan Kökünün Bilmediğiniz Faydaları

Meyan Kökünün Bilmediğiniz Faydaları

Meyan kökü genellikle şekerlerde ve içeceklerde tatlandırıcı olarak kullanılır. Meyan kökü, sağlığa faydalı olduğundan yüzyıllardır kullanılan bir ottur. Modern tıp camiası, meyan kökünün faydalarını kabul etmeye başlamıştır. Ancak, meyan kökünün faydaları üzerine yapılmış herhangi bir araştırma yoktur. Meyan kökü gliserizin içerir ve bazı meyan köklerinde gliserizin miktarı azaltılmıştır.

Meyan Kökünün Tarihi

Meyan kökü, Glycyrrhiza glabra denilen bir bitkinin köküdür. Bu bitki orijinal olarak Avrupa ve Asya’da bulunur. Bu bölgelerde bitki, bir ot olarak tanımlanır.

Eski Mısırlılar meyan kökünü çok severlerdi. Meyan kökünü çay olarak kullanır ve her şeyi iyileştirecek bir şifa kaynağı olarak düşünürlerdi. Meyan kökü daha sonra Çin’e ithal edilerek geleneksel Çin tıbbında kullanılan önemli bir ot haline geldi.

Meyan köküyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için yazının devamını okuyun.

Meyan Kökünün Sağlığa Faydaları

1 Midenizi Rahatlatır

Meyan kökü, sindirim sistemindeki rahatsızlıkları yatıştırmak için kullanılır. Meyan kökünde iltihaplanmayı önleyen ve bağışıklık sistemini güçlendiren özelliklere sahip glisirizik asit bulunduğundan gıda zehirlenmesi, ülser ve mide ekşimesi rahatsızlıklarında meyan kökü özü kullanmak midenin düzelmesini ve mide dengesinin yeniden kurulmasını sağlar.

Yapılan bir çalışma, glisirizik asidin zehirleyici bir bakteri olan H. Pylori bakterisini bastırdığını ve midede tekrar oluşmasını önlediğini ortaya koyuyor. Mide ülseri, mide ekşimesi ve gastrit sorunu yaşayan kişilerin glisirizin miktarı azaltılmış meyan kökü kullandıklarında belirtilerinin azaldığını gösteren çalışmalar da mevcuttur.

Glisirizin miktarı azaltılmış meyan kökünün uzun süre kullanılması daha güvenlidir.

2 Solunum Sistemini Temizler

Meyan kökü solunum yollarıyla ilgili sorun yaşayan kişilere de önerilir. Meyan kökü kullanmak, vücutta sağlıklı mukus oluşumunu destekler. Balgam oluşumunu artırmak, sağlıklı bir bronş sistemi için mantıksız gözükse de durum bunun tam tersidir. Temiz ve sağlıklı balgam oluşumu, solunum sisteminin tıkanıklık olmadan düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.

 

 

 

 

2 Stresi Azaltır

Stres, sürekli olarak adrenalin ve kortizol hormonlarının üretilmesine neden olduğu için zamanla böbrek üstü bezlerini yorar. Meyan kökü kullanmak, böbrek üstü bezlerini rahatlatır. Meyan kökü özü, böbrek üstü bezlerini uyararak vücutta sağlıklı oranda kortizol hormonu olmasını sağlar.

 

 

 

 

3 Kanser Tedavilerine Yardımcı Olur

Yapılan bazı çalışmalar, meyan kökü özünün prostat ve meme kanserine yardımcı bir tedavi sunduğunu ortaya koymuştur. Geleneksel Çin tıbbında da meyan kökü, kanser tedavilerinde kullanılır. Amerika’da meyan kökünün kanser tedavisinde kullanımı henüz onaylanmamış olsa da Amerikan Kanser Topluluğu bu konuyla ilgili araştırmalarını sürdürüyor.

 

 

 

 

4 Dişlerinizi ve Cildinizi Korur

Meyan kökü içerikli topikal kremlerin egzama tedavisinde kullanılmaları önerilir. Meyan kökü, antibakteriyel özelliklerinden dolayı dermatolojik bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle, diş çürüklerinde bakterileri öldürmek için meyan kökü kullanılabilir.

 

 

 

 

Meyan Kökünün Dozu

Glisirizin Miktarı Azaltılmış Meyan Kökü

Glisirizin miktarı azaltılan meyan kökünü kullanmak çok daha güvenlidir. Bu formda, %2 daha az glisirizin bulunur ve uzun süreli kullanımlar için tavsiye edilir.

Çiğnenebilir tabletlerde, kapsül olarak, çay veya toz formunda bulunabilir. Günlük 5 gramdan fazla tüketilmemelidir.

Meyan Kökü Kullanmanın Yan Etkileri

Çok fazla meyan kökü kullanmak vücuttaki potasyum miktarının artmasına sebep olur. Bunun sonucundaysa kaslarınızda zayıflık yaşarsınız. Bu duruma hipokalemi denir.

Yapılan araştırmalara göre, iki haftalık bir sürede çok fazla meyan kökü kullanan kişilerde ödem oluşumu ve metabolik anormallikler gözlenmiştir.

Çok fazla meyan kökü tüketmek yüksek tansiyona, ödeme ve kalp ritminin bozulmasına sebep olur. Meyan kökü tadı içeren ürünlerin birçoğu, meyan kökünün doğal tadını taklit ederler fakat bu ürünlerin sadece bazıları gerçek glisirizik asitten yapılmıştır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...