Meybomiyanit (Göz Kapağı Yangısı)

Meybomiyanit (Göz Kapağı Yangısı)

Meybomiyanit Nedir? Gözlerinizin, düzgün bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için kayganlığa ve neme ihtiyacı vardır. Göz kapaklarındaki küçük bezler, meybomiyan bezleri olarak bilinir ve gözün etrafını kaplayan ve koruyan yağı salgılar. Bu bezler düzgün bir şekilde çalışmazsa gözler aşırı fazla yağ üretilmesinden dolayı iltihaplanabilir. Bu duruma ise meybomiyanit ya da göz kapağı yangısı denir.

Meybomiyanit (Göz Kapağı Yangısı) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Meybomiyanit iyileştirilebilir olsa da belirtileri tedavi almanız gerekecek kadar rahatsızlık vericidir.

Ne Yapmalıyım?

Göz temizliğine dikkat etmek bakterilerin gelişmesini engeller.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Meybomiyanit için Göz Hastalıkları bölümüne gidilir.

Meybomiyanitin Nedenleri Nelerdir?

Meybomiyanit, gözkapağındaki meybomiyan bezler düzgün bir şekilde çalışmadığında ortaya çıkar. Bu bezlerden salgılanan fazla yağ gözkapaklarında birikebilir. Yağ biriktikçe, gözde ve ciltte normal bir şekilde varlığını sürdüren bakteriler çoğalmaya başlarlar.

Bu bezlerden salgılanan yağların üretimini artıran tüm durumlar hastalığa neden olacaktır.

Bu durumlar arasında şunlar bulunur:
Alerjiler
Ergenlikle alakalı hormonal değişiklikler
Gül hastalığı ya da sivilce sorunu gibi cilt hastalıkları
Kirpik bitleri
Gözkapaklarında oluşan bakterileri artıran izotretinoin gibi akne ilaçları
Bazı lens solüsyonları
Göz makyajı

Bazı vakalarda meybomiyan bezlerinin düzgün çalışmaması için tanımlanmış bir neden yoktur ve hastalık bulaşıcı değildir. Bu rahatsızlık, yetişkinlerde çocuklara göre daha yaygın olarak görülür.

Meybomiyanitin Belirtileri Nelerdir?

Meybomiyanitin belirtileri çok rahatsızlık verici olabilir.

Bu belirtiler arasında şunlar bulunur:
Gözlerin sulanması
Gözkapaklarının kızarması ve şişmesi
Gözlerde batma ve yanma hissi
Gözkapaklarının kaşınması
Gözün etrafındaki cilt dokusunun pul pul olması
Işık hassasiyeti
Sık sık arpacık yaşamak (Gözkapağının kenarında beze oluşumuna neden olan ve yağ bezleri iltihaplandığında ortaya çıkan bir durum.)
Aşırı göz kırpma
Görüşün bulanması
Kirpiklerin anormal bir şekilde uzaması ya da yanlış yöne doğru uzaması
Kirpiklerin dökülmesi
Gözlerin kuruması

Bu sorunu yaşayan bazı kişiler sadece hafif belirtiler yaşarken bazıları daha rahatsızlık verici ve tahrişe neden olan belirtiler yaşayabilirler. Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız doktorunuzdan randevu almalısınız.

Meybomiyanit Nasıl Teşhis Edilir?

Meybomiyanitin belirtilerini yaşıyorsanız doktorunuz göz muayenesi yapacaktır. Bu muayenede gözkapaklarına ve gözün ön yüzeyine odaklanılır. Doktorunuz parlak ışık ve büyüteç kullanarak gözkapaklarını görerek meybomiyan bezlerinin tıkanıp tıkanmadığını anlayabilir.

Doktorunuz, gözünüzdeki yağdan örnek alabilir. Daha sonra bu örnek bakterileri test etmek üzere laboratuvara gönderilir.

Meybomiyanit Nasıl Tedavi Edilir?

Meybomiyanit teşhisi konulursa doktorunuzun size önerebileceği pek çok farklı tedavi olacaktır. Meybomiyanit belirtilerini hafifletmek için gözkapaklarını düzenli olarak küçük, ılık bir havlu ile temizlemeniz gerekir. Bazı durumlarda bu tedavi, belirtileri kontrol altına almak için tek yöntem olabilir.

Meybomiyanitin nedenine bağlı olarak doktorunuz sizi tedavi etmek için reçeteli antibiyotik ya da steroid yazabilir. Antibiyotikler, göz damlası ya da doğrudan kirpiklere sürülecek krem şeklinde veya hap formunda olabilir. Steroidler, iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olabilir.

Bu hastalığa bağlı olarak göz kuruluğu yaşıyorsanız doktorunuz suni gözyaşı verebilir.

Lens kullanıyorsanız tedavi süresince lenslerinizi kullanmayı bırakmanız gerekebilir. Makyaj yapıyorsanız doktorunuz tedavi sırasında ve tedavi sonrasında makyaj yapmayı bırakmanızı tavsiye edebilir.

Bu duruma neden olan akne ya da gül hastalığı gibi bir sorununuz varsa doktorunuz bu rahatsızlıkları tedavi etmek için ilaç verecektir.

Doktorunuz, meybomiyan bezlerinin salgıladığı yağları temizlemek için bir işlem yapabilir, gözkapaklarına masaj yaparak yağların tıkanıklığa neden olmasını engelleyebilir.

Meybomiyaniti Nasıl Önleyebilirim?

Bazı durumlarda meybomiyaniti önlemek mümkün değildir. Ancak, göz temizliğine dikkat etmek bakterilerin gelişmesini engeller. Akne ya da gül hastalığı gibi rahatsızlıklarınız varsa bu hastalığı yaşayabilirsiniz. Çikolata gibi bazı yiyecekler belirtilerinizi kötüleştirebilir. Geçmişte meybomiyanit yaşadıysanız bu hastalığı tekrar yaşamamak için bu yiyeceklerden uzak durmak isteyebilirsiniz.

Meybomiyanitin İyileşmesi

Bu hastalığın sonucunda görme yetinizi kaybetmeyeceğinizi unutmamanız önemlidir. Ne yazık ki, Meybomiyanitin belirtileri tedavi almanız gerekecek kadar rahatsızlık vericidir.

Meybomiyanit iyileştirilebilir olsa da bu durumu yaşayan kişiler başarılı bir tedavi almalarına rağmen bu hastalığa tekrar yakalanabilirler. Tedavinin sonuçları genellikle hemen görülmediğinden tedavi zor olabilir. Ancak tedavi etkilidir ve belirtilerinizi hafifletir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...