Mide Dokusu Biyopsisi ve Kültürü

Mide Dokusu Biyopsisi ve Kültürü

Mide dokusu biyopsisi ve kültürü, mide dokusunun muayene edilmesini sağlayan laboratuvar testleridir. Bu testler genellikle mide ülserinin veya diğer rahatsızlık veren mide belirtilerine neden olan durumların nedenine karar vermek için yapılır. Mide dokusu biyopsisi, mideden doku parçasının alınıp incelenmesi için kullanılan bir ifadedir. Mide dokusu kültürü ise alınan dokunun özel bir kaba konularak bakterilerin ya da diğer organizmaların gelişip gelişmediğini görmek için yapılır. Mideden doku örneği, endoskopi muayenesiyle alınır. Bu prosedürde ucunda küçük bir kamerası olan uzun, esnek bir tüp boğazdan ve yutaktan mideye ve ince bağırsağın üst kısmına doğru indirilir. Endoskopla doktorunuz midedeki düzensizlikleri görebilir ve biyopsi ile kültür yapmak için doku örneği alabilir. Alınan örnekler daha sonra enfeksiyon ve kanser hücreleri ile iltihaplanma belirtisinin analiz edilmesi için kullanılır.

Mide Dokusu Biyopsisi ve Kültürü

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne İçin Yapılır?

Midenizden biyopsiyle doku örnekleri alınır ve işlenmek, kültüre konulmak üzere laboratuvara gönderilir. Bu işlem sonucunda incelenen dokuya göre teşhis konulur.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Pek çok kişi endoskopiden sonra çok az yan etki yaşar ancak endoskopinin bazı riskleri bulunur. Bu riskleri doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Mide dokusu biyopsisini genellikle Gastroenteroloji bölümü doktorları istemektedir. Fakat gerek görüldüğü zaman gerekli yönlendirmeleri dier doktorlar da yapacaktır.

Mide Dokusu Biyopsisi ve Kültürünün Amacı

Doktorunuz, mide dokusu biyopsisi ve kültürünü şu belirtileri yaşıyorsanız isteyebilir:
Üst midede ağrı
Bulantı ya da kusma
İştah kaybı
Açıklanamayan bir şekilde kilo verme
Dışkının siyah renkte olması

Bu laboratuvar testleri, kanserin ve Helicobacter pylori (H. pylori) gibi midede ülsere neden olabilecek enfeksiyonların teşhis edilmesine yardımcı olabilir.

Helicobacter Pylori Bakterisi

H.pylori, midede enfeksiyona neden olabilen bir bakteridir. H. pylori enfeksiyonuna yakalanma riski kalabalık ve sağlık imkânlarının elverişli olmadığı yerlerde yaşayan kişilerde daha büyüktür. Bu bakteri peptik ülserin yaygın bir nedenidir. Dünya nüfusunun neredeyse yarısında H. pylori bakterisi bulunsa da çoğu kişi hiçbir zaman belirti göstermez.

H.pylori enfeksiyonunun belirtileri:
Bulantı
Kusma
Geğirme
Şişkinlik
Kilo verme
Karında ağrı veya acı

Komplikasyonlar arasında ülser, midede iltihaplanma, ince bağırsakta ve midede kanser bulunur.

H.pylori enfeksiyonunun tedavisinde antibiyotiklerin ve asit baskılama ilaçları bulunur. Tedavinin işe yaradığının anlaşılması için takip amaçlı testlerin yapılması gerekir.

Mide Dokusunun Alınması

Mideden dokunun alınabilmesi için en iyi yol, özofagogastroduedonoskopi denilen bir yöntemdir. Bu yöntem daha yaygın bir şekilde endoskopi veya EGD olarak bilinir. Bu işlem genellikle ayakta tedavi şeklinde yapılabilir.

Laboratuvarda Biyopsi ve Kültür Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Midenizden biyopsiyle alınan doku örnekleri işlenmek ve kültüre konulmak üzere laboratuvara gönderilir. Dokunun işlenmesi için mideden alınan doku örnekleri, hasar veya hastalık belirtilerini kontrol etmek için mikroskop altında incelenir. Bu yöntem, kanserin anlaşılabilmesi için tek yöntemdir.

Kültür içinse mideden alınan biyopsi örnekleri özel kültür kaplarına konulur. Dokularda bakterilerin, mantarların, virüslerin ve diğer dokuların gelişmesi incelenir.

Biyopsiden sonra, doku örnekleri işlenir ve kültür testleri yapılır ve bu işlemlerin herhangi bir riski bulunmaz.

Riskler ve Komplikasyonlar

Bu riskler arasında midenin, ince bağırsağın üst kısmının, yutağın delinmesi ve dokunun alındığı yerde kanama görülmesi bulunur. Ayrıca kullanılan yatıştırıcı, ağrı kesici ve anestezi ilaçlarına karşı kötü bir tepki oluşması riski de bulunur.

Bu durumun sonucunda şunlar yaşanabilir:
Nefes almada zorlanma
Aşırı terleme
Kalp atışının yavaşlaması
Gırtlakta spazm

Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız bir an önce doktorunuza belirtmelisiniz.

Sonuçların Yorumlanması

Mide dokusu biyopsisi ve kültürü herhangi bir hasar, H. pylori bakterisi, enfeksiyon belirtisi ya da kanser belirtisi göstermediğinde sonuçlar normal olarak düşünülür.

Anormal mide dokusu biyopsisi ve kültür sonuçları şu durumlardan dolayı yaşanabilir:
Mide kanseri
Gastrit (Mide dokusunun şişmesi ve iltihaplanması)
H.pylori enfeksiyonu (Ülsere neden olabilen bir enfeksiyon)

Doktorunuz, sonuçlarınızı size detaylı bir şekilde açıklayacaktır. Sonuçlarınız anormalse doktorunuz bir sonraki aşamada ne yapılması gerektiğini ve tedavi seçeneklerini anlatacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...