Karın Guruldaması: Anormal Dışkı Veya Ağrı Varsa

Karın Guruldaması: Anormal Dışkı Veya Ağrı Varsa

Sindirim organı olarak mide sıkça ilginç sesler çıkarmaktadır. Mide guruldaması olarak adlandırılan bu sesler çoğunlukla tehlikesizdir. Midenin derinliklerinden gelen gurultu sesi nadiren ciddi nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Karın Guruldaması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Karın guruldamanız sürekli oluyorsa ve bir türlü geçmiyorsa, bununla birlikte dışkı değişimleri ile midede ağrı varsa asla ihmal etmeden tıbbi yardım almalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Karın guruldamasının önemli bir durumdan olduğunu düşünüyorsanız Gastroenteroloji bölümüne gidebilirsiniz.

Karın Guruldaması Neden Olur?

Açlık
Guruldama sesi vücudunuzun size yemek yemeyi hatırlatma için kullandığı yoldur. Vücut açlık hisseder ve mideyi harekete geçirir ve yemek yemek gerektiğini hatırlatıcı ses çıkaran çalkalama ve kasılma hareketlerine başlar. Eğer yemek yemeden alkol alınır veya kahve içilirse, bu sıvıların rahatsız edici etkileri çıkan sesi artırabilir.

Bağırsak Rahatsızlıkları (mide guruldaması ve ishal)
Hassas bağırsak sendromu çoğunlukla mideden fazla ses gelmesine sebep olur. Diğer şikayetler kabızlık ve ishali içerebilir. Stres, hassas bağırsak sendromunun artmasını tetikler.

Uykusuzluk
Çoğu insanlar eve iş getirmemekte zorlanırlar. Sonuç olarak da uykusuzluk çeker ve stres olurlar. Bu durum, midenin aşırı guruldamasına yol açan fazla yemeye ve obeziteye yol açar.

Sinirlilik
Hemen hemen tüm insanlarda gergin ve kaygılı zamanlarda aşırı stres hissedilir. Bu durum, midede fazla asit salgılanmasını ve guruldamanın artmasını tetikleyebilir. Bu hissin, heyecandan kaynaklandığı ve yapılacak işe hazır olunduğu şeklinde zihinde etiketlenmesi gerekir. Rahatlatıcı zihinsel faaliyetler yapılarak stres, kaygı ve sinirlilik kontrol edilebilir.

Besin Duyarlılığı
Süt ürünleri ve gluten, besin duyarlılığını ve şikayetlerini tetikleyen yaygın besinlerdendir. Mide rahatsızlığının ve guruldamasının artması genel olarak görülen sonuçlarıdır. Mide, bu besinleri sindirmeye ve işlemeye çalıştığında hassaslık, gaz ve mide krampı hissedilebilir. En iyi çözüm, midenize sıkıntı veren yemekleri yemekten kaçınmaktır.

Hareketsiz Yaşam Tarzı
Egzersiz ve fiziksel aktiviteler sindirimi uyarır ve metabolizmayı hızlandırırlar. Bunları yapmayan insanlarda, midede guruldama, kabızlık ve mide krampına neden olan sindirim ve bağırsak problemleri görülür.

Karbondioksitli İçecekler ve Ayak Üstü Yenilen Yemekler
Bu iki gıda ciddi sağlık sorunlarına ve mide-bağırsak sisteminde rahatsızlığa sebep olur. Karbondioksitin karışması aşırı gaz üretir ve bu ürünler asidiktirler. Bu maddeler, gaz, geğirme, guruldama ve rahatsızlığa neden olur. Hayvansal yağ, fast food’a eklendiği zaman sonuç çok açıktır. Yüksek yağ içeriği, hazımsızlığa, mide ekşimesine, mide ağrısına ve obeziteye neden olur.

Hızlı Yemek Yeme
Hızlı yemek yiyen insanlar genellikle yemeklerini uygun şekilde çiğnemeyi ihmal ederler. Ayrıca çok hızlı sıvı alırlar ve bu sırada çokça hava yutarlar. Bu etkenler, mide rahatsızlığına, gaza, guruldamaya ve hatta ağrıya yol açar. Yemek iyice çiğnenmeli ve yavaşça yenmeli. Öğünler bitirilmesi gereken bir yarış gibi görülmemelidir.

Asit Reflü
Asit reflü, mide asitinin yemek borusuna çıkarak çeşitli sorunlara neden olma durumudur. Bu durum, göğüs ağrısına ve midede guruldamaya neden olur. Ayrıca zamanla yemek borusunun duvarına zarar verir ve kansere dönüşebilecek hücre oluşumuna neden olabilir.

Karın Guruldaması Nasıl Geçer?

Midede guruldamaya iyi gelen şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

Yeterli Su İçilmesi
İnsan vücudunun % 60’ı sudan meydana gelmiştir ve genellikle insanlar yeteri kadar su içmezler. Günde yaklaşık 2 litre su içilmesi, daha iyi bir sindirim yapılmasını ve genel olarak sağlık durumunun daha iyiye gitmesini sağlar. Ayrıca yeteri kadar su içilmesi, gaz oluşumunu daha hızlı azaltır.

Beslenme Alışkanlığının Değiştirilmesi
Karbondioksitli içeceklerden sakınılmalı, kızartılmış ve ayak üstü yenen yemeklerden vazgeçilmeli ve çeşitli meyve ve sebzelerden yenmeli. Cips ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Az Ama Sık Öğün Yemek
İnsan vücudu ateş ocağı gibi düşünülürse, az miktarda sık sık beslendiğinde sonuç olarak daha iyi bir performans elde edilir. Günde 5-6 öğün azar azar yemek daha az gaz üretilmesini ve midenin daha az guruldamasını sağlar.

Aşırı Hava Yutmaktan Kaçınmak
Ekmek ve kraker gibi belli yiyecekler yendiği sırada havayı tutar. İçecekleri pipetle içmek ya da yemek yerken konuşmak da havanın yutulmasına neden olur. Bu havanın tamamı bir yere gitmek zorunda ve bağırsak yolundan geçerken geğirmeye veya guruldama ve gaza neden olur.

Karın Guruldaması Bitkisel Tedavi
Nane, papatya ve Karaman kimyonu çayları midede ve bağırsak yolunda rahatlatıcı etki yapar. Bu çaylar aynı zamanda sindirimin hızlı olmasına ve sakinlik hissi duyulmasına yardımcı olur.

Zencefil Çayı
Zencefil çayı mide guruldamasına iyi gelir. Sindirim sistemini rahatlatarak, guruldama, şişme gibi rahatsızlıkları dindirir.

Alkolden ve Sigaradan Kaçınmak
Alkol ve tütün, ikisi de mideyi rahatsız eder ve guruldamaya neden olur. Alkol asidiktir ve tütün, midenin koruyucu mukus salgılamasını azaltmaktadır. Alkol ve tütün, ağrıya, reflüye, ülsere, gaz oluşumuna ve karın ağrısına neden olur. Bu ikisinden kaçınmak en iyi yoldur.

Yeterli Uyku
Uyku, onarıcı bir olaydır ve günlük 7 saat civarı uyumaya çalışılmalıdır. Uyku esnasında vücut, hasarları tamir eder ve enerji depolar. Uykusuzluk çeken insanlarda obezite ve diğer sağlık problemleri çekme riski daha yüksektir.

Ayak Üstü Yemekten Kaçınmak
Az bir lezzet alma dışında fast food denilen yiyeceklerden yemenin hiçbir makul sebebi yoktur. Sağlık açısından riskleri çok açık ve fast food satan yerlerde, sağlığı tehdit eden fazla yeme ve yüksek oranda fruktoz içeren içecekler ön plana çıkarılmaktadır. İdeal sağlıklı yaşam için fast food’un beslenme alışkanlığından çıkarılması gerekir.

Hareketli Olmak
Egzersizin sağlık açısından faydaları iyice anlaşılmıştır. Düzenli egzersiz yapan insanlarda, obezite, kalp rahatsızlığı, diyabet ve mide-bağırsak problemleri daha az görülür. Merdiven çıkma veya uzağa park etme gibi günlük basit hareketler bile insan ömrünün uzamasını sağlar.

Hijyeni Sağlamak
Maruz kalınan çeşitli bakteriler ve ellerin yıkanmaması, insan sağlığını riske atar. Bağırsak yoluna zarar veren parazitlerden korunmak için etler iyice pişirilmelidir. Ellerin her yemekten önce ve tuvalet kullanımından sonra yıkanması gerekir.

Karambol Tohumu
Evde denenebilecek bu tedavi yöntemi fazla gazı önlemek için etkili bir yöntemdir. Karambol tohumu ve yarım kaşık kaya tuzu karışımı suyla alındığı zaman fazla gazı ve mide guruldamasını önleyecektir.

Yorumlar (23)

 1. resad

  Merhaba ben orenciyim ozel derslere gidince karnim gurulduyo cok utaniyorum ne yapmam lazim?

  • İrfan

   Gastroloji doktoruna görün kardeş büyük bir ihtimalle midende bakteri var

 2. Enes

  Merhaba ben öğrenciyim derslerde midem aşırı gurulduyor ve bu özgüvenimin azalmasına ve utanmama sebep oluyor ne yapmam lazım ?

  • zeynep

   tavsiyem bol su iç, sessiz ortamlarda aklına getirme. rahat davran

  • Gamze

   Bol su ıcmesın aralıklı ıcsın cunku bnde altı bardagı bırden dikledıgım ıcın cefasını cekiyorum mısafırlikteyım ve suan uyuyoruz bnm mıde fokur fokur valla dıcekler sımdı bı tuvalete gıt kızım felan

  • Yalnız

   Benimde çok gurulduyor hatta sanki kalbimin içinde gurultu oluyor sanki,,ve çok gaz oluyor,,,hayat kalitesi düşüyor ve insanı yalnızlığa itiyor,,,yemekten sonra büyük abdest yapma ihtiyacı duyuyorsun,,doktora gittim endoskopi oldum pek bişey çıkmadı,,,nedir bu durum ? Ne yapmalıyım? İyi bir doktor bilen var mı?

 3. monster

  5 senedir bu sorun var.doktorlara derdimi anlatamadım.hiçbişey yok dediler.lise dönemlerinde başladı.hiç bir tahlilde bişeyde çıkmadı.asosyal sürekli yalnız kalmaya itti.stres bozuk beslenme ye bi tepki olarak çıkıor midede.hala daha tam olarak düzelmedi ama eskisi gibi deil kendi haline bıraktım bi teşhiş konamadı.mide ve bağırsaklar jeneratör gibi çalışıyor bazen.hayat kalitesi çok düşürüyor.ve şu an yalnız yaşıorum.

  • juannnfram

   ayni sekil kardesimm

  • sessiz

   Bendede ayni problem vardi arkadasm tavsiyem doktora git endoskopi yapsnlar bnde cölyak hastalığı cikti 🙁

 4. özkan

  Bende de var mide guruldaması 14 kişiyle sessiz ortamda çalışıyoruz, eskiden takıyordumbu mevzuyu ama şimdi umursamıyorum, ses çıkarsa çıksın napıyım, mide guruldaması herkeste olur, bizimki sadece zamansız oluyor, hiç umrumda değil

 5. isimsiz

  mide guruldaması bende de vardı, doktorun tavsiye ettiği bakso kapsül isminde hap var günde bir tane tok karnına içince ne guruldama kaldı ne bişey

 6. zeynep

  bol su içmek birebir mide guruldamasında etkili, ben denedim faydasını gördüm. birde kendinizi sessiz ortamlarda aklınıza getirmeyin midem guruldayacak diye, rahat olun, ama çok su için hizlı içmeyin suyu. (soğuk su içmeyin) tavsiyem

  • Eren

   Sen de surekli oluyor muydu onceden ve suyu denedikten sonra nasil bi degisme oldu. Bi ara bnde denemistim bol su icip yemekleri yavas yavas cogneyerek yemeyi baya etkili olmustu. Ama snradan denedgmde pek isime yaramadi.

 7. Misafir

  Sanırım doktora görünmeliyim. Guruldama başladığı Zaman durmuyor. Çok rahatsız edici. Topluluk içinde birden oluyor utanıyorum. Birkaç aydır var bu sorun. Eğer bir hastalık çıkarsa tehlikeli olma ihtimali var mı ?

 8. Eren

  Arkadaslar bende de var ayni sorun. Gercekten yasam kalitenizi etkiliyor. Fazla agrim olmuyor hatta hic sayilabilir. Bazen asiri gaz oldgnda hafif sanci oluyor. Saglik konusunda bi etkisi yok cok sukur. Ama sosyallik konusunda baya etkiliyor. Arkadslarla eve gidip ders calisamiyorum hep bi bahane bulmak zorunda kaliyorum. Sinavlarda hele berbat bi hale geliorum. Hic rahat rahat sinav yapamadim. Daha bircok sey var anlatsam roman olur derler ya o cinsten :). Eger kesin bir cozumu olan varsa bulmussa bana ulassin lutfen. Hergun bu siteyi takip edecegm. Cvp yazana numara face vs verip konusmam lazim. Doktorlar onemsemiyor fazla ve kesin bir cozumleride yok. Ozelden msj atilior mu bilmiorum ama olursa iyi olur. Hatta cozum bulamayanlar bile yazabilir. Ayni dertten olan insanlarla konusmaya bile ihtiyacim var. Belki moral olur fazla takmayiz ya da birlikte cozum bulabiliriz. Msjlarinizi bekliorum.

  • Merve

   Senin yaptigin yorum benimkinin aynisi sinavlar berbat derste sessiz ortamlarda ya karnim guruldarsa diye dusunup duruyorum derslere gidemiyorum berbat halde hersey ne yapacagimi gercekten bilmiyorum

  • Cyz

   Aynısı bendede var,,ilaç verdi doktor ama nafile,,,insanın hayat kalitesi düşüyor gerçekten ,,,ama burada bayağı insan var bu sorunla alakalı,,,dünya çile dünyası zaten inşallah ahiretimiz güzel olur,,yeter ki sabredelim

  • Cyz

   Bendede aynı sıkıntılar var kardeşim,insanı yalnızlığa itiyor,,,Allah yardımcımız olsun,,

 9. Nülüfer

  Benim gruldamayla birlikte bagırsaklarımda bazen ağrı oluyor sebebi nedir acaba.

 10. İBRAHİM

  SON BİRKAÇ GÜNDÜR BENDE BAŞLADI YALNIZ FAZLA RAHATSIZ ETMİYOR AMA PİSKILOJİK OLARAKTAN KÖTÜ

 11. Guzprensi

  Arkadaslar asiri derece guruldama , gaz kacirma oluyor ve uyuyamiyorum bi doktoemru falan bileni yokmu allah rizasi icin yardimci olun :(((

 12. Melek

  7 aydır her allahın günü karnım gurulduyor 🙁 ilk ay doktora gittiğim de spazm çözücü verdi hiçbir işe yaramadı ibs tanısı koydu ilaç tedavisi yok dedi :/ hayat bi kabus gibi hele derse girmek hiç bu kadr ürkütücü olmamıştı sessiz ortamda karnımdan ses gelicek diye derse bile odaklanamıyorum. Ne yapıcam hiçbir fikrim yok????

 13. Melek

  7 aydır karnım gurulduyor???? cok kötü bi durum hic ağrım vs yok ama yaşam kalitesi yerlerde cok şey denedim ama hicbir gerileme olmadı:(

Sonraki yazı yükleniyor...