Mide Kanseri: Geç Kalma! - Multi Yaşam
Mide Kanseri: Geç Kalma!

Mide Kanseri: Geç Kalma!

Mide kanseri kanser hücrelerinin midenin iç kısmında oluşmaya başlaması ve gelişim sürecinde kendisini başka hastalıklarla gizleyerek ölümcül bir hâl alan kanser çeşididir. Bazı kanser çeşitlerinde olduğu gibi mide kanseri de erken safhada fark edilmez ise diğer organlara da kanser hücrelerinin sıçramasına sebep olur. Eğer semptomlarını erken safhalarda anlamayı başarır ve doktorunuza danışırsanız kanseri tam olarak oluşmadan önce yenebilirsiniz.

Mide Kanseri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Mide kanseri sinsi olan ölümcül bir hastalıktır. Bu yüzden doktorunuzun erken teşhisi çok önemlidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bu hastalığı tetikleyen "Sigara ve Alkol" den uzak durmalısınız. Sağlıklı beslenmeye de özen göstermelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Mide kanseri durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Genel Cerrahi, Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Mide Kanseri Belirtileri

İnsanların mide kanseri olduğunu erken zamanda fark etmesi çok olası değildir. Çünkü bu hastalığın erken belirtileri ya hiç hissedilmeyebilir ya da belirsiz bir şekilde seyredebilir. Mide bulantısı ve kilo kaybı belirtilerden olup kolaylıkla gözden kaçabilir ya da yanlış teşhise sebep olabilir. Ayrıca direkt olarak mide kanserine özgü belirtiler bulunmaması sebebiyle teşhis için ekstra testler ve değerlendirmeler gerekmektedir.

Mide kanserinin belirtileri kanserin şiddeti ve tipine göre değişiklik gösterebilmektedir. Mide kanserine yönelik herhangi bir belirti gözlemlendiğinde derhal doktora başvurmak gerekmektedir.

Karnabahar sebzesi özelikle kolon olmak üzere kanserle savaşmada etkilidir. Gefernato (karnabaharda yoğun olarak bulunan bir madde) kolon kanserini başlangıç aşamasında direk olarak yok edebiliyor.

Mide Kanserinin Nedenleri ve Risk Faktörleri

Doktorlar kanser hücrelerinin midede oluşup büyümesine yol açan nedenleri tam olarak bilememektedir. Buna rağmen mide kanseri riskini arttıran bazı etmenler bilinmektedir. Helikobakter pilori, ülsere yol açan bu bakterinin enfeksiyonu mide kanseri riskini arttırmaktadır. Mide iltihabı (Gastrit) ve polipler de bu riski arttırmaktadır.

Mide kanseri riskini arttırdığı gözlemlenen diğer faktörler ise:

 • Sigara
 • Aşırı kilo
 • Aşırı tuzlu ve yağlı yemekler içeren diyetler
 • Ülser için yapılan ameliyatlar
 • A grubu kan
 • Epstein-Barr enfeksiyonu
 • Belirli genler
 • Kömür madeni, metal, kereste ve lastik fabrikalarında çalışmak
 • Asbeste maruz kalmak

Erkeklerin mide kanserine yakalanma riski kadınlara oranla iki kat fazladır.

Mide Kanserinin Teşhisi

Mide kanseri teşhisi koyabilmek için gereken değişik testler vardır. Bunlardan bazıları şöyledir:

Kanserle mücadele etmek ve kanserin önüne geçmek için doğal olan tereyağı ve zeytinyağın bol bol tüketin. Günde tüketilen 30-35 adet zeytin ömrü uzatır.

Mide Kanseri Tedavisi

Mide Kanseri Tedavisi

Birçok tedavi mide kanseri ile savaşabilir. Bu tedavilerden hangisinin sizin için uygun olduğunu doktorunuzla birlikte hastalığın ne kadar ilerlemiş olduğunu öğrendikten sonra tespit edebilirsiniz. Hastalığın bu süreçlerine aşama denir.

Mide kanseri nasıl engellenir?

 • Mide enfeksiyonlarına dikkat edilmelidir. H. Polari enfeksiyonu antibiyotiklerle tedavi edilerek kanser riski azaltılmalıdır.
 • Sağlıklı yemekler tercih edilmelidir. Mümkünse her gün organik ve taze meyce sebzeler tüketilmelidir. Yüksek lif içeren yiyecekler mide kanseri riskini azaltmanıza yardımcı olur. Yediklerinizin yanında ayrıca kilonuza da dikkat etmeli ve sağlıklı bir noktada tutmanız yardımcı olacaktır.
 • Sigara ve tütün mamullerini tüketmeyin.
 • Aspirin kullanımınıza dikkat edin. Kalp sorunlarını engellemek için günlük olarak aspirin kullanıyorsanız aspirinin mideniz üzerindeki etkisini doktorunuz ile konuşmalısınız.

Bitkisel Tedavi

Bitkisel yöntemlerin ve doğal ürünlerin kanseri azaltma ve kanserle savaşma konusunda çok önemli yardımları olduğu tıbben kanıtlanmıştır.

Mide kanseri ile savaşma konusunda kullanabileceğiniz bazı bitkisel yöntemler:

Güneş ışığı ve D3 vitamini: Bilim kalp dostu olan ve yağla çözülebilen vitamin ve minerallerin vücudumuzu sağlıklı tuttuğunu desteklemektedir. Güneş ışığı ve D3 vitamini mide kanseri ile savaşmada yaralıdır. Kesin konuşmak gerekirse D3 vitamininin bütün kanser çeşitlerinin oluşmasını %77 oranında azalttığı kanıtlanmıştır. D3 vitaminini almanın en etkili yolu vücudumuzun yaklaşık olarak %40’lık bir kısmının sabah 10 ile öğlen 2 saatleri arasında 20 dakikalığına güneş ışığı almasını sağlamaktır.

Zerdeçal: Zerdeçal birçok alanda olduğu gibi burada da karşımıza çıkmaktadır. 2007 yılında yapılan laboratuvar araştırmaları kanserle mücadele alanında zerdeçalın kemoterapiye yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Bu araştırmalar sırasında kemoterapi ve zerdeçalın birlikte kullanımının sadece kemoterapiden daha iyi sonuçlar verdiğini gözlemlemişlerdir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren mantarlarMantar tüketerek bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi de bitkisel olarak kanserle mücadele alanında kullanılmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi kanserde de vücudumuz için savaşı bağışıklık sistemimiz vermektedir. Bu yüzden bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi kanseri engellemek ve kanserle savaşmak için etkili bir yöntemdir.

 

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...