Mide Yanması Basit Yöntemlerle Giderilir - Multi Yaşam
Mide Yanması Basit Yöntemlerle Giderilir

Mide Yanması Basit Yöntemlerle Giderilir

Mide yanması, genellikle hazımsızlık ve reflü nedeniyle ortaya çıkar. Karbonatlı su içmek, reçetesiz satılan antiasitler kullanmak gibi basit yöntemler sayesinde giderilebilir.

Mide Yanması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Dikkat!

Mide yanmaları sonucu yemek borusu tahriş olur ve yaralar meydana gelir. Basit yöntemlerle geçirilen mide yanması eğer dikkate alınmazsa kansere doğru giden ciddi problemler doğurabilir.

Nasıl Beslenmeliyim?

Vücudunuzu en iyi siz tanırsınız. Öyle ki hangi besinleri aldıktan sonra mide yanması yaşıyorsanız bu besinleri tüketmekten kaçınarak mide yanmasından kurtulabilirsiniz. Ve beslenme zamanınızı da yatmadan en az 3 saat önce şeklinde ayarlarsanız mideniz rahat bir şekilde uykuya dalmış olursunuz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Mide yanması için Gastroenteroloji bölümüne gidilir. Eğer bu bölüm gittiğiniz hastahanede bulunmuyorsa İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne de gidebilirsiniz.

Mide Yanması Belirtileri

Mide Yanmasını Ne Keser?

Mide yanması nasıl geçer? Mide yanmasını ne geçirir? Midede yanmaya iyi gelen yöntemler şunlardır:

Bitkisel Tedavi

Mide yanması başladığı vakit soğuk ya da oda sıcaklığındaki sütten iki yudum içilir. Etkisi belki birkaç dakika sonra görülebilir ama mide yanmaları giderek azalacak ve ortadan kalkacaktır. Bir hafta kadar uygulanabilir.
Havuç suyu. Çünkü vücuttaki besin akışını dengeler. İshal gibi mide sorunları için de hastalara doktorlar tarafından havuç suyu önerilmektedir. Havuç suyu mide rahatsızlıklarının yanı sıra grip, nezle gibi sağlık sorunlarında da kullanılabilir.

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Mide yanması hamile kadınlar arasında oldukça yaygın olan bir sağlık sorunudur. Asitlik veya hazımsızlık, ani bir yanma hissine neden olarak, göğsünüzde ağrıya neden olur.

Asitlik, alt boğazınızdan genellikle göğüs kemiğinin tabanına kadar uzanan bir yanma hissi olan mide yanmasına neden olabilir. Hamilelik sırasında mide yanması ve asitliği vücuttaki hormonal ve fiziksel değişikliklerden kaynaklanır.

Hamilelik sırasında, plasenta, rahmin (uterus) düz kaslarını gevşeten hormon progesteronunu üretir. Bu hormon aynı zamanda yemek borusunu mideden ayıran ve gastrik asitlerin boruyu geri çekmesini sağlayan valfi de rahatlatır. Bu, mide yanması ya da mide ekşimesi olarak bilinen rahatsız edici yanma hissine neden olan şeydir.

Progesteron ayrıca midenin dalga benzeri kasılmalarını yavaşlatır, sindirimi yavaşlatır ve asitliğe yol açar.

Daha sonraki hamilelikte, büyüyen bebek o kadar büyük olur ki etraftaki organlar bazen sıkışır. Bu, midenin bağırsaklarına olan hareketlerini yavaşlatarak asitliğe neden olabilir. Ayrıca mideden mide asitlerini yemek borusuna doğru iterek mide yanmasına yol açabilir.

Gebelikte mide yanmasına iyi gelen şeyler gebelik söz konusu olmadığında yapılan uygulamalardakilerle hemen hemen aynıdır.

Gebelikte yanma ilaç tedavisi olarak çoğu antasit gebelikte güvenli kabul edilir. Antasitler, mide ekşimesi olan gebe kadınlarda yüzde 50 oranında semptomları hafifletmede etkilidir. Bununla birlikte, gebelikte sodyum bikarbonat veya magnezyum trisilikat içeren antasitler önerilmemektedir.

Yorumlar (1)

  1. ahingilizce.com

    Çok teşekkürler, gerçekten işime yaradı. Öncelikle hızlı yemeyi kesmeliyim, peşine çayı ve tuzu azaltmalıyım.

Sonraki yazı yükleniyor...