Mikrognatizm Nedir? Neden Olur?

Mikrognatizm Nedir? Neden Olur?

Mikrognatizm, çocuklarda alt çene kemiğinin çok küçük olmasıdır. Mikrognatizmi olan bir çocuğun alt çenesi yüzün geri kalanına göre çok daha kısa veya küçük olabilir. Ayrıca, dişte kapanış bozukluklarına neden olur. Bu durum çocuğunuzun dişlerinin düzgün bir şekilde sıralanmamasına neden olur. Çocuklar bu sorunla birlikte doğabilecekleri gibi bu durum sonradan da görülebilir. Genellikle trizomi 13 ve progeria (erken yaşlanma) gibi genetik sorunlarla doğan çocuklarda görülür. Bu durum bazen fetal alkol sendromunun bir sonucu olarak görülebilir.

Mikrognatizm Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bazı vakalarda bu sorun çocuğun çenesi büyüdükçe geliştiğinden kaybolur. Ciddi vakalarda mikrognatizm beslenme ve nefes alma sorunlarına yol açabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Çocuğunuzun çene kemiği anormal bir şekilde küçük görünüyorsa ya da bebeğinizde yeme güçlüğü varsa doktora gösterin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Mikrognatizm için Diş Hastalıkları ve Tedavisi bölümüne gidilir.

Mikrognatizmin Nedenleri

Mikrognatizmin bazı nedenleri genetik bozukluklardır. Bazı durumlarda ise aileden gelmeyen genetik mutasyonlar bu duruma sebep olmaktadır.

Doktora Ne Zaman Görünmeliyim?

Çene kemiğinin küçük olmasına neden olan bazı genetik durumlar ciddidir ve tedaviye bir an önce başlanabilmesi için teşhis edilmelidir.

Çocuğunuzun doktorunu ya da dişçisini çiğneme, ısırma veya konuşma gibi zorluklar hakkında bilgilendirin. Bu gibi sorunlar, ortodontistin ya da oral cerrahın tedavi edebileceği dişlerin yanlış dizilmesi gibi bir sorundan kaynaklanabilir.

Mikrognatizmde Tedavi Seçenekleri

Çocuğunuzun çene kemiği özellikle ergenlik çağında kendiliğinden gelişebilir. Bu durumda tedavi yapılmasına gerek yoktur.

Genel olarak mikrognatizmin tedavisinde beslenme yöntemlerinin değiştirilmesi ve yeme sorunu olan çocuk için özel ekipmanlardan faydalanılır. Doktorunuz, bu konuda size yardımcı olabilecek bir hastane önerecektir. Çocuğunuzun oral cerrah tarafından düzeltici bir ameliyata girmesi gerekebilir. Cerrah, çocuğunuzun çene kemiğini düzeltmek için birkaç kemik alabilir veya eklenti yapabilir. Diş teli gibi düzeltici aletlerle çene kemiğinin kısa olmasının neden olduğu dişlerdeki bozukluklar düzeltilebilir.

Çocuğunuzun durumuna, bu durumun neden olduğu belirtilere ve durumun ciddiyetine göre özel bir tedavi gerekebilir. Tedavi yöntemleri arasında ilaç kullanımı ve büyük bir ameliyat ile ameliyattan sonra bakım ve takip vardır.

Mikrognatizmin İlerleyişi

Çocuktaki çene kemiği kendiliğinden uzarsa beslenmeyle ilgili sorunlar kesilecektir.

Düzeltmek için yapılan ameliyatlar genellikle başarılıdır ancak çene kemiğinin tamamen iyileşmesi 9 ila 12 ay sürer.

Mikrognatizmde hastalığın gidişatı bu duruma neden olan etkenlere bağlıdır. Akonrojenez ya da trizomi 13 gibi belli rahatsızlıkları olan bebekler kısa süreliğine yaşarlar. Pierre Robin sendromu ya da Treacher Collins sendromu gibi rahatsızlıkları yaşayan bebekler ise tedavi olsalar da olmasalar da normal uzunlukta bir hayat sürebilirler. Çocuğunuzun doktoru, çocuğunuzun yaşadığı duruma bakarak hastalığın ilerleyişine dair sizi bilgilendirecektir.

Mikrognatizmi engellemenin doğrudan bir yolu yoktur ve bu duruma neden olacak ve engellenemeyecek pek çok etken vardır. Kalıtsal bir bozukluğunuz varsa genetik danışmanınız bu hastalığı çocuklarınıza aktarma olasılığınızın ne kadar olduğunu size anlatacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...