Mongol Mavi Lekeleri Neden Oluşur? Anneler Korkmasın!

Mongol Mavi Lekeleri Neden Oluşur? Anneler Korkmasın!

Kayrak gri nevî olarak da bilinen mongol mavisi lekeleri, pigmentli bir doğum lekesi türüdür. Resmî olarak konjenital dermal melanositoz denir. Bu işaretler düz ve mavi-gridir. Genellikle kalçalarda veya alt sırtlarda görülürler, ancak kollarda veya bacaklarda da bulunabilirler. Genellikle doğumda bulunurlar veya doğumdan hemen sonra gelişirler.

Mongol Mavi Lekeleri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Mongol Mavi Lekeler Nedir?

Kayrak gri nevî olarak da bilinen mongol mavisi lekeleri, pigmentli bir doğum lekesi türüdür. Resmî olarak konjenital dermal melanositoz denir.

Nerelerde Görülür?

Genellikle kalçalarda veya alt sırtlarda görülürler, ancak kollarda veya bacaklarda da bulunabilirler. Genellikle doğumda bulunurlar veya doğumdan hemen sonra gelişirler.

Endişelenmeli Miyim?

Bu doğum lekeleri kanserli değildir ve sağlık için tehlike oluşturmaz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) Bölümüne başvurabilirsiniz.

Bu doğum lekeleri kanserli değildir ve sağlık için tehlike oluşturmaz. Bununla birlikte, çocuğunuzun doktoru tanıyı doğrulamak için işaretleri incelemelidir. Mongol mavi lekeleri için önerilen bir tedavi yoktur. Genellikle ergenlikten önce kaybolurlar.

Doğum Lekelerine Ne Sebep Olur?

Doğum lekeleri, bir bebek doğduğunda ortaya çıkan cilt üzerindeki işaretlerdir. Bunu önlemenin yolu yoktur.

Cleveland Clinic’e göre doğum lekeleri doğumdan iki ay sonra ortaya çıkar. Yetişkinlik döneminde daha sonra bir iz ortaya çıkarsa, doğum lekesi sayılmaz. Mongol mavisi lekeler doğum sırasında ortaya çıkar.

İki ana doğum lekesi türü vardır: kırmızı (vasküler) ve pigmentli doğum lekeleri. Kırmızı doğum lekeleri çok fazla kan damarı sonucu oluşur. Kanama ve ağrı gibi birçok komplikasyonları olabilir.

Pigmentli doğum lekelerinin bilinen bir nedeni yoktur ve birçoğunun olumsuz sağlık etkileri yoktur. Mongol mavisi lekeler bu doğum lekesi kategorisine girer. Diğer pigmentli doğum lekeleri, sağlık riskleri ile ilişkilendirilebilir; ancak mongol mavi lekeleri değildir.

Mongol Mavi Lekelerinin Nedeni Nedir?

Mongol mavisi lekeler ciltte veya doğumdan kısa bir süre sonra ciltte görülür. Lekeler, melanositler (pigment veya melanin üreten hücreler) embriyonik gelişim sırasında daha derin cilt tabakasında kaldıklarında ortaya çıkar. Bunun olmasına neden olan şey bilinmemektedir. Mongol mavi lekeleri, altta yatan bir sağlık durumuyla ilişkili değildir.

Bazen noktalar, spina bifida occulta adı verilen yaygın bir spinal durumun semptomları ile karıştırılmaktadır. Ancak, Spina Bifida Association’a göre, ilgili noktalar kırmızıdır; mongol mavisi lekelerinin grimsi rengi değildir.

Sahip olduğunuz melanin miktarı (cilt renginden sorumlu olan madde), genellikle pigmentli doğum lekelerinin rengini belirler. Koyu tenli kişilerin pigmentli doğum lekelerine sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Mongol Mavi Lekeleri İçin Risk Faktörleri

Mongol mavisi lekelerinin kesin nedenleri bilinmemektedir, aynı bunları alma ihtimalinizi artıran risk faktörleri gibi. Bununla birlikte, melanin her sonuçta herhangi bir cilt renk değişikliğinde rol oynar.

Mongol mavisi lekeleri Afrika, Doğu Hint veya Asya kökenli insanlar da dahil olmak üzere koyu tenli kişilerde daha yaygın görünür.

Mongol Mavi Lekeleri Neye Benziyor

Renkleri nedeniyle Mongol mavisi lekeleri morluklar ile karıştırılabilir. Bunlar:

 • Normal bir deri dokusu ile cilde yassıdır
 • Mavi veya mavi-gri renklidir
 • Genellikle 2 ila 8 santimetre genişliğindedir
 • Düzgün bir şekilde kenarları belirtilmemiş düzensiz bir şekle sahiptir
 • Genellikle doğumda veya doğumdan kısa süre sonra vardır
 • Genellikle kalçalarda veya alt sırtında bulunur ve daha az olmak üzere kollarda veya gövde üzerinde

Ancak morlukların aksine mongol mavisi lekeler birkaç gün içinde kaybolmaz.

Bu lekelerin ortak özelliklerini anlamak önemlidir. İşaretler mongol mavi lekeleriyle ilgisisizdir, eğer:

 • Büyürlerse
 • Mavimsi değillerse
 • Hayatta daha geç evrelerinde ortaya çıkarsa

Mongol Mavisi Lekeler Tehlikeli Midir?

Mongol mavisi lekeler zararsızdır. Kanserli veya bir hastalığın veya bozukluğun göstergesi değillerdir. Tıbbi müdahaleye gerek yoktur. Birçok durumda, lekeler zaman içinde ve bir çocuk genç olduğunda zamanla kaybolur.

Çocuğunuzda mongol mavisi lekeler varsa, çocuk doktorunun bebeğinizin ilk muayenesinde bunu incelediğinden emin olun. Bir doktor mongol mavi lekelerini görünümlerine göre teşhis edebilir.

Bu lekelerin tek olası komplikasyonu psikolojiktir. Bu, özellikle başkalarına görünebilen ve çocukluktan daha uzun süren mavi lekeler için geçerlidir.

Görünüm

Mongol mavi lekelerinin çoğu zamanla kaybolur. Diğer kanserli olmayan doğum lekeleri türleri gibi uzun vadeli sağlık sorunlarına da neden olmazlar.

Şekil veya renk değiştirmeye başlayan lekeler başka bir şey olabilir. Herhangi bir cilt durumunu asla kendi kendine teşhis etmeyin. Her zaman doktorunuza veya bir dermatoloğa danışın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...