Motivasyonunuz Azalıyorsa Grup Halinde Spor Yapmayı Deneyin!

Motivasyonunuz Azalıyorsa Grup Halinde Spor Yapmayı Deneyin!

Daha çok spor yapmanız gerektiğini düşünüyor ancak kendi başınıza motive olamıyorsanız, grup halinde spor yapmayı deneyin. Sporda size eşlik eden biri olduğunda kendinizi daha motive olmuş hissedersiniz. Grup halinde yapılan pek çok spor bulunur. Kendiniz için en uygun olanını bulana kadar birkaç ders denemeniz gerekebilir. Grup halinde aerobik, koşu, pilates, dans, yürüyüş ve yoga yapılabilir. Keyfini çıkarabileceğiniz her türlü aktiviteyi grup olarak yapabilirsiniz.

Grup Halinde Egzersiz Yapmanın Faydaları

Egzersizin faydalarını çoktan fark etmiş olabilirsiniz. Fiziksel aktiviteler, hem akıl sağlığını hem de fiziksel sağlığı güçlendirir. Egzersiz, gerginliği ve anksiyeteyi azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir, tansiyonu düşürür ve hayat kalitenizi artırır.
Grup çalışmaları, sporu daha istekli bir şekilde yapmanızı sağlar. Başkalarıyla birlikte spor yaptığınızda, motivasyonun artmasının yanı sıra sosyalleşerek yeni arkadaşlıklar da kurabilirsiniz. Bu ödüller kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlar ve birlikte spor yapmak için daha çok hevesli olursunuz.

Grup Çalışmaları için Yaratıcı Fikirler

Spor salonlarında ve toplum merkezlerinde pek çok seçenek bulunur. Eğer derse girmek için bir yerlere gitmek size uygun değilse, yakınınızda spor salonu bulunmuyorsa şu önerilerden faydalanabilirsiniz:

1 Komşularınızla Bir Grup Oluşturun

Grup egzersizlerinde illa bir spor salonu veya bir antrenör olması gerekmez. Tek gereken yaşadığınız yerdeki insanları birlikte spor yapmaya ikna etmek olacaktır. Komşularınızla birlikte yürüyüşe çıkabilirsiniz. Arkadaşlarınızla ve komşularınızla konuşarak herkese uyan vakitlerde yürüyüş düzenleyebilirsiniz. İki kişilik bir grup bile yeterli olacağından tek bir kişi bile bulsanız motive olursunuz.

2 İş Arkadaşlarınızı İkna Edin

İş arkadaşlarınızla bir şeyler yapmak size daha cazip geliyorsa, öğle aralarında birlikte spor yapmak için birilerini arayabilirsiniz. Öğle aralarınız yeterince uzunsa iş yerinizin yakınlarındaki spor salonlarına yazılabilirsiniz veya uzun süre oturduktan sonra ara olarak, bölgede spor aletlerinin bulunduğu parklarda iş arkadaşlarınızla birlikte spor yapabilirsiniz.

3 Ailenizle Birlikte Spor Yapın

Spor için kendinize eşlik edecek birilerini bulmanın en kolay yolu ailenizi bu işe ikna etmeniz olacaktır. Ailenizle hafta sonları bisiklet turları yapabilir, top oynayabilir veya yüzmeye gidebilirsiniz. Öyle olduğunu düşünmeseniz de ailenizle birlikte ev işleri yapmak da spor olarak düşünülebilir.

  • Araştırmalar, benzer egzersiz programlarını yapmaktan keyif alan kişilerin birlikte spor yaptıklarında hedeflerini daha kolay gerçekleştirdiklerini göstermektedir.
  • Grup derslerini de tercih etseniz, arkadaşlarınızla, komşularınızla, iş arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikte spor da yapsanız bir arada yapmanın verdiği heyecanla spor yapmak daha hevesli hale gelecektir.
  • Birlikte spor yapmak için vakit ayırın. Verdiğiniz efor, sağlığınızda düzelmeler olarak size geri dönecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...