MRSA (Metisiline Dirençli Staphylococcus Aureus) Enfeksiyonu

MRSA (Metisiline Dirençli Staphylococcus Aureus) Enfeksiyonu

MRSA Nedir? MRSA yani metisiline dirençli Staphylococcus aureus enfeksiyonu, Staphylococcus aureus bakterisinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bu bakteri türü, birçok antibiyotiğe karşı dirençlidir. Bu bakteri, doğal olarak burunda ve ciltte yaşayıp herhangi bir zarar vermez. Ancak, kontrol edilemez bir şekilde çoğaldıklarında MRSA enfeksiyonu oluşur. MRSA enfeksiyonu genellikle cildinizde bir kesik ya da yaralanma olduğunda meydana gelir.

MRSA (Metisiline Dirençli Staphylococcus Aureus) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

MRSA enfeksiyonu ciddi olsa da bazı antibiyotiklerle tedavi edilebilir. İhmal edilmemelidir.

Bulaşıcı mıdır?

MRSA oldukça bulaşıcıdır ve enfeksiyonu olan bir kişiyle doğrudan temasla yayılabilir. MRSA enfeksiyonu olan kişinin dokunduğu eşyalara ya da yüzeylere dokununca da bulaşabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

MRSA için İç Hastalıkları (Dahiliye), Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümlerine gidilir.

MRSA Enfeksiyonu Neye Benziyor?

MRSA’nın Farklı Türleri Nelerdir?

MRSA enfeksiyonu, hastaneden kapılan MRSA (HA-MRSA) ya da toplumdan kapılan MRSA (CA-MRSA) olarak sınıflandırılır.

1 HA-MRSA

HA-MRSA, hastane ya da bakım evi gibi sağlık kuruluşlarından kapılan enfeksiyonu ifade eder. Bu MRSA enfeksiyonu türünü enfekte olmuş bir yaraya ya da kontamine olmuş ellere dokunarak kapabilirsiniz.

Enfeksiyonu kontamine olmuş alanlara temas ederek ya da iyi temizlenmemiş cerrahi aletlerle de kapabilirsiniz. HA-MRSA kanamalı enfeksiyon ve zatürre gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

2 CA-MRSA

CA-MRSA, enfeksiyonu yaşayan bir kişiye yakın temasla ya da enfekte olmuş bir yaraya doğrudan dokunmakla bulaşır.

MRSA enfeksiyonunun bu türü, ellerin düzgün ve sık yıkanmaması gibi kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmemesinden dolayı bulaşabilir.

MRSA Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

MRSA enfeksiyonunun belirtileri enfeksiyonunun türüne göre değişkenlik gösterir.

1 HA-MRSA Enfeksiyonunun Belirtileri

HA-MRSA enfeksiyonu genellikle zatürre, idrar yolu enfeksiyonu ve sepsis denen kan enfeksiyonu gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Şu belirtileri fark ederseniz bir an önce doktorunuzu görmeniz önemlidir:
Kızarıklık
Baş ağrısı
Kas ağrısı
Titreme
Ateş
Yorgunluk
Öksürme
Nefes darlığı
Göğüs ağrısı

2 CA-MRSA Enfeksiyonunun Belirtileri

CA-MRSA enfeksiyonu genellikle cilt enfeksiyonlarına neden olur. Koltuk altları ya da boynun arkası gibi kılların arttığı bölgelerin enfekte olması daha muhtemeldir.

Kesiklerin, çizilmelerin ya da sürtünmeden kaynaklı yaraların olduğu yerler, mikroplara karşı en büyük bariyeri oluşturan cildin hasar görmesinden dolayı enfeksiyona karşı daha savunmasızdır.

Enfeksiyon genellikle ciltte şişliğe ve acı veren yumrulara neden olur. Bu yumrular örümcek ısırıklarına ya da sivilcelere benzeyebilir. Genellikle merkezi sarı ya da beyaz olup ortası şişkindir.

Bazen enfekte olan bölgenin etrafı kırmızı ve sıcak olup deri altı yangısı denen durum oluşur. Etkilenen bölgeden irin ya da diğer sıvılar akabilir. Bazı kişilerde ateş görülebilir.

MRSA Enfeksiyonu için Kimler Risk Altında?

Risk faktörleri, yaşanan MRSA türüne bağlıdır.

1 HA-MRSA Enfeksiyonu için Risk Faktörleri

Şu durumlarda HA-MRSA enfeksiyonuna yakalanma riskiniz artış gösterir:
3 aydan uzun bir süre hastanede kaldıysanız
Düzenli olarak hemodiyalize giriyorsanız
Başka bir sağlık sorunundan dolayı bağışıklık sisteminiz zayıfladıysa
Bakımevinde kalıyorsanız

2 CA-MRSA Enfeksiyonu için Risk Faktörleri

Şu durumlarda CA-MRSA enfeksiyonuna yakalanma riskiniz artış gösterir:
Başkalarıyla egzersiz ekipmanlarını, havluları ya da tıraş bıçaklarını paylaşıyorsanız
Temas gerektiren sporlarla uğraşıyorsanız
Kreşte çalışıyorsanız
Kalabalık ya da sağlık koşullarının kötü olduğu yerlerde yaşıyorsanız

MRSA Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhis, sağlık geçmişi taraması ve fiziksel muayene ile yapılır. Enfekte olan bölgeden numune alınabilir. MRSA enfeksiyonunun teşhis edilmesine yardımcı olması için şunlar yapılır:

MRSA Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorlar HA-MRSA ve CA-MRSA enfeksiyonlarını farklı şekillerde tedavi ederler.

1 HA-MRSA Enfeksiyonunun Tedavisi

HA-MRSA enfeksiyonu, ciddi ve hayatı tehdit eden enfeksiyonları üretme kapasitesine sahiptir. Bu enfeksiyonlar genellikle damardan antibiyotik kullanılmasını gerektirir. Bazen, enfeksiyonunun ciddiyetine bağlı olarak uzun süre antibiyotik kullanılabilir.

2CA-MRSA Enfeksiyonunun Tedavisi

CA-MRSA enfeksiyonu genellikle sadece oral antibiyotiklerin kullanılmasıyla iyileştirilebilir. Çok büyük bir cilt enfeksiyonunuz varsa doktorunuz kesik atarak iltihabı akıtmak isteyebilir.

Kesik atılarak iltihabın akıtılması lokal anesteziyle doktorun ofisinde yapılabilir. Doktorunuz, enfeksiyonun olduğu bölgeyi açmak için neşter kullanır ve iltihabı tamamen boşaltır. Bunun yapılması için antibiyotik kullanmanıza gerek olmayabilir.

MRSA Enfeksiyonu Nasıl Önlenir?

CA-MRSA enfeksiyonuna yakalanma ve bu enfeksiyonu yayma riskini şunları yaparak azaltabilirsiniz:

  • Ellerinizi düzenli olarak yıkayın. Bunu yapmanız, MRSA enfeksiyonuna karşı ilk korumayı sağlayacaktır. Ellerinizi havluyla kurulamadan önce en az 15 saniye ovalayın. Musluğu kapatmak için başka bir havlu kullanın. %60 alkol içeren bir antiseptik taşıyın. Bu antiseptiği sabuna ve suya ulaşamadığınız yerlerde ellerinizi temizlemek için kullanın.
  • Yaralarınızı her zaman kapatın. Yaraları kapatmanız Staphylococcus aureus bakterisini içeren irinin ve diğer sıvıların başka insanların dokunacağı yüzeylere ve eşyalara yayılmasını önleyecektir.
  • Havlular, nevresimler, tıraş bıçakları ve atletik ekipmanlar gibi kişisel eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmayın.
  • Nevresimlerinizi sterilize edin. Cildinizde kesik veya yara varsa nevresimlerinizi ve havlularınızı çamaşır suyu koyduğunuz sıcak suyla yıkayın ve kurutucuda yüksek sıcaklıkta kurutun ya da ütüleyin. Spor yaparken giydiğiniz kıyafetleri her kullanımdan sonra yıkayın.

HA-MRSA enfeksiyonu olan kişiler genellikle enfeksiyonun gelişmesinin önlenmesi için geçici olarak karantinaya alınırlar. Karantina, bu MRSA enfeksiyonu türünün yayılmasını önler. MRSA enfeksiyonu olan kişiyle ilgilenen hastane personelinin el yıkamayla ilgili katı kurallara uyması gerekir.

MRSA enfeksiyonu riskinin önlenmesi için hastane personelinin ve ziyaretçilerin kontamine olmuş alanlara dokunurken koruyucu kıyafetler ve eldivenler giymesi gerekir. Nevresimlerin ve kontamine olan alanların düzgün bir şekilde dezenfekte edilmesi gerekir.

MRSA Enfeksiyonunun İyileşmesi

Pek çok kişinin cildinde MRSA bakterisi olsa da bu bakterilerin aşırı fazla olması ciddi ve hayatı tehdit edebilecek enfeksiyonlara yol açabilir.

Belirtiler ve tedavi yöntemi, kişide bulunan MRSA enfeksiyonunun türüne bağlı olarak değişebilir. Elleri düzeli olarak yıkamak, kişisel eşyaları paylaşmamak ve yaraları kapatmak, temiz ve kuru tutmak gibi enfeksiyonu önleme yöntemlerinin mükemmel bir şekilde uygulanması enfeksiyonun yayılmasına yardımcı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...