Müdahaleli Vajinal Doğum

Müdahaleli Vajinal Doğum

Neyse ki hamile kadınların çoğunluğu normal doğum yaparlar. Ancak doğum sırasında gelişen bazı durumlar annenin ve bebeğin korunması için acil müdahale gerektirir. Bu vakalarda doktor sezaryen doğumdan kaçınmak için müdahaleli vajinal doğumu tercih edebilir.

Pek çok açıdan vajinal doğum tercih edilmektedir. Sezaryen doğuma oranla vajinal doğumun enfeksiyon, aşırı kan kaybı, kan nakli gereksinimi, ameliyat karmaşıklıklar ve gelecek hamileliklerdeki sorun oluşması riski daha düşüktür. Ayrıca bebeğin doğum kanalından geçmesi akciğerlerinde bulunan fazla sıvının çıkmasını da sağlar.

Deneyimli ellerde müdahaleli vajinal doğum yapılması önemli karmaşıklıklardan kaçınmak adına yararlıdır. Son dönemde yapılan araştırmalar sezaryen doğumun annenin pelvik destek alması, doğumun zamanlaması ve fetüs yaralanması gibi durumlardan kaçınmak için yararlıdır.

Müdahaleli vajinal doğumda forsepsler ya da vakum kullanılır. Forsepsler ve vakum ile doktor bebeğin doğumu için ekstra güç kullanır.

Normal vajinal doğum ve müdahaleli vajinal doğum arasında ileride oluşabilecek psikolojik ve fiziksel gelişim farklarını incelemek adına yapılan bir çalışmada iki grup arasında fark görülmemiştir. 14 yaşına kadar takip edilen çocuklarda vakum kullanımına ait herhangi bir zekâ ya da nörolojik bozukluk görülmemiştir.

Forsepslerin Gelişimi

*Hindu, Tibet, Mısır ve Yunan medikal kayıtlarına göre insan fetüsünün doğumu için kullanılan bu aletlerin milattan önceye dayandığı bilinmektedir. Hepsinde olmasa da medeniyetlerin çoğunda bu aletler ölü fetüsün alınması için de kullanılmıştır. Arap dünyasında bu aletlerin kullanımı 11’inci yüzyıla kadar dayanmaktadır.

*Ancak forsepsleri kimin icat ettiği ebelere ya da doktorlara sorulduğu zaman Chamberlen ailesinden bahsedilmektedir. Doğum için forsepslerin kullanımı 7’inci yüzyılda yaşamış olan Peter Chamberlen adındaki bir doktora uzanmaktadır. Bu metot uzun yıllar boyunca bir Chamberlen ailesi sırrı olarak kalmış ve sadece belirli doktorlara öğretilmiştir. Basit tasarımı iki adet cerrahi bıçağın bebeğin başının etrafına oturacak şekilde iki kulpundan tutulması ve bebeğin doğumunun sağlanması şeklindedir. Bu teknik 1732 yılına kadar yaygınlaşmamıştır.

*Sonraki iki yüzyıl boyunca bu tasarım geliştirilmiş tutma yerleri uzatılmış ve pelvik eğrisi eklenmiştir. Bunun ardından mekanizmada geliştirmeler yapılmış ve bebeğin döndürülmesi için özel forsepsler üretilmiştir.

Vakum destekli doğumun ön koşulları:

  • Rahim ağzı tamamen açılmış olmalı.
  • Bebeğin doğum kanalında yeterince aşağıda olması gerekir.
  • Bebeğin boyutu çok büyük olmamalı.
  • Annenin pelvisi yeterince büyük olmalı.
  • Bebek terme yakın olmalı.

Zor Müdahaleli Doğumlar İçin Klinik Deneyleri

  • Bu noktada zor olan vajinal doğum operasyonlarının güvenliği ve etkililiği için yeterince çalışma bulunmamaktadır. Ancak güvenli ve etkili doğum planları yapılması için klinik deneylerde aktif ve deneyimli doktorlar bulunmaktadır. Ancak hala potansiyel ölüm riski bulunan vakalarda rastgele klinik deney verisi bulunmamaktadır.
  • Bu nedenle günümüzde güvenli ve etkili doğum için uzman doktorların bir yedeği bulunmamaktadır. Bu doktorlar doğumu forcepler ile sağlamaktadır.
  • Güvenli ve etkili doğumun sağlanabilmesi için bu tekniklerin klinik deneyler ile araştırılabilmesi ve değerlendirilmesi yararlı olacaktır. Hangi noktada forseps kullanılacağı ve hangi noktada sezaryen doğuma geçileceğini kesin olarak bilmek zorunludur. Ancak etik ve lojistik sorunlar bu deneylerin yapılmasına izin vermemektedir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...