Multiple Sklerozun (MS) Neden Olduğu 7 Komplikasyon

Multiple Sklerozun (MS) Neden Olduğu 7 Komplikasyon

MS (Multiple Skleroz), tüm sağlığı etkileyebilen ve hayat boyu devam eden bir hastalıktır. Belirtilerin düzgün bir şekilde tedavi edilmesiyle MS hastası kişiler çok uzun yıllar hareket halinde olabilirler. Hatta hiçbir şekilde komplikasyon yaşamayabilirler. Ancak, MS hastası olan bazı kişilerde bazı komplikasyonlar yaygın olarak görülebilir. MS hastalarının yaygın olarak uğraştığı sorunlarla ve bu sorunları geçirmek için neler yapılabileceğini yazımızın devamında detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Multiple Skleroz (MS) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

MS (Multiple Skleroz), tüm sağlığı etkileyebilen ve hayat boyu devam eden bir hastalıktır. İhmal edilmemesi gerekir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

İhmal edilmediği takdirde tedavi yöntemleri ile belirtilerinizi kontrol altına alabilirsiniz. 

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Multiple Sklerozun (MS) hastalığı için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) bölümüne gidilir.

1 Kortikosteroidle Alakalı Komplikasyonlar

Kortikosteroidler, artık MS’e karşı ilk kullanılan ilaçlar arasında değillerdir. Kortikosteroidler, daha çok yan etkiye sahip olduğundan ve MS için daha etkili tedaviler geliştirildiğinden artık kullanılmamaktadır. Kortikosteroidler genellikle atakların hızlı bir şekilde geçirilmesi için kullanılırlar.

2 Mesane ve Bağırsakla İlgili Sorunlar

MS, beyin ile mesane ve bağırsak arasındaki sinyallerin bölünmesine neden olur. Bunun anlamı, bazı zamanlarda vücudun gerekli mesajı alıp atıkları atma zamanının geldiğini anlayamamasıdır. Bazen sinir hasarı, beyne giden sinyallerle birlikte kasların işleyişini ve atık boşaltımını etkileyebilir.

Mesane ve bağırsak sorunlarıyla alakalı sorunlar:

 • Kabızlık
 • İshal
 • İdrarı tutamama

Mesane aşırı aktif olabileceği gibi tamamen boşaltım yapma konusunda sorunlar da yaşayabilir. Mesane ve bağırsak sorunlarını düzeltebilmek için yüksek lifli diyet yapılması ya da lif içerikli ilaçların kullanılması gerekir. Bazıları sinir uyarma tedavisi ve fizik tedaviyle bağırsak ve mesane sorunlarına çözüm bulabiliyor.

3 Akıl Sağlığıyla İlgili Komplikasyonlar

 • MS hastası kişilerde, depresyon ve bipolar bozukluk görülme olasılığı çok daha yüksektir. Bunun oluşma nedenleri son derece karmaşıktır.
 • Depresyon, MS’ten kaynaklanan beyin dokularının değişmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu durum, hastalığın sebep olduğu duygusal sorunların da bir sonucu olabilir.
 • MS hastası kişiler bazen yalnızlık hissedebilirler. Ayrıca kariyerlerinde, ekonomik ve sosyal anlamda zorluklar yaşayabilirler.
 • Bipolar bozukluk, MS hastalığı ilerledikçe yan etki olarak ortaya çıkabileceği gibi kortikosteroidlerin kullanılmasından kaynaklı olarak da görülebilir.

MS’ten kaynaklanan akıl sağlığıyla alakalı sorunlar antidepresanlar ve seçici serotonin geri alım engelleyicilerle çözülebilir. Bilişsel davranış tedavisi gibi psikoterapi türleri belirtileri geçirmek için etkili olabilir. Aynı sorunu yaşayan MS hastaları, MS’in neden olduğu komplikasyonlarla, özellikle akıl sağlığıyla ilgili olan sorunlarınızla baş etmeniz konusunda size yardımcı olabilir.

4 Görüşte Değişimler

MS ilerledikçe görüşte değişiklikler olabilir. Bu belirtiyi kısa süreli olarak yaşayabilirsiniz. Bazı durumlarda görüşte bozulmalar kalıcı olabilir.

Görüşle ilgili yaşayabileceğiniz komplikasyonlar:

 • Görüşte bulanıklık
 • Çift görme
 • Göz hareketlerinin kontrol edilememesi
 • Görüş kaybı

Tedavi, görüşle alakalı sorunları çözmeye odaklanır. Çift görme sorunu yaşıyorsanız göz bandı takmanız gerekebilir. Göz hareketleri kontrol edilemediğindeyse ilaç kullanmanız gerekebilir.

5 Bilişsel Bozukluk

MS hastası pek çok kişide sadece hareket kabiliyeti etkilenir ama bu hastalığı yaşayan kişilerin yaklaşık yarısında hafıza kaybı ve entelektüel işlemler yavaşlar. Bu sorunlar, sorun çözme becerisi, konuşma, soyut akıl yürütme ve görsel uzamsal yeteneğin azalmasına neden olabilir. Bu sorunlar genellikle MS’in neden olduğu beyin atrofisi ve lezyonların sonucunda ortaya çıkar.

Bilişsel değişikliklerin, MS hastalarının günlük hayatları üzerinde bir etkisi olmaz. İlaçlar ve bilişsel rehabilitasyonla, bilişsel fonksiyonlar düzeltilebilir. Ailenin ve arkadaşların desteği de oldukça önemlidir.

6 Duyu Bozukluğu

MS hastası kişiler, uyuşma hissedebilirler. Diğer algılarında da bozulmalar olabilir. Dizestezi, bu hislerin neden olduğu ağrı verici bir durumdur.

Bu durum şu komplikasyonlara neden olabilir:

 • Ağrı
 • Yanma hissi
 • Sertleşme

MS hastalığında, göğüs kasları sertleşip nefes almayı zorlaştırabilir. Bu duruma dizestezi denir ve spazmların sonucunda ortaya çıkar. Genellikle bu belirtiler tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden geçer. Belirtiler geçmezse duyuları tedavi edebilmek için ilaçlar kullanılabilir.

7 Venöz Tromboembolizm (VTE)

Venöz tromboembolizm, damardaki bir kan pıhtısının tıkanıklığa neden olmasıdır. MS üzerine 2014 yılında yapılmış bir çalışma, genel nüfusa göre MS hastalarında venöz tromboembolizm riskinin 2.6 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. MS hastası kişilerde venöz tromboembolizme neden olacak bazı risk faktörleri bulunur.

Bu risk faktörleri:

 • Engellilik
 • Kas sertliği
 • Hareketsizlik
 • Steroid kullanımı

Venöz tromboembolizm riskini azaltmak için MS hastası kişiler sağlıklı bir beslenme düzenini benimseyerek mümkün olduğunca çok hareket etmelidirler.

Destek Alın

MS genel anlamda kişinin kendi başına çektiği bir hastalık olsa da destek almak fiziksel, tıbbi ve duygusal ihtiyaçların giderilmesine yardımcı olur. Komplikasyonları bilmek, sağlığınızı korumak ve bu komplikasyonları geçirmek için son derece önemlidir.

MS komplikasyonları yaşadığınızda sizi önemseyen kişilerden destek alabilirsiniz. MS komplikasyonlarıyla ailenizin, arkadaşlarınızın ve doktorlarınızın yardımıyla daha kolay baş edebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...