Nabız Nasıl Ölçülür?

Nabız Nasıl Ölçülür?

Kalp hızı, kalbinizin dakikada kaç kez attığını gösteren bir birimdir. Dinlenirken kalp hızı, egzersiz yapmazken veya stres altında değilken kalbinizin dakikada kaç kez attığını gösterir. Dinlenirken ölçülen kalp hızı kalp kasınızın sağlık durumunun anlaşılması için önemli bir ölçümdür. Egzersiz sırasında baş dönmesi veya sersemlik yaşıyorsanız genel sağlık durumunuz için kalp hızınızın kontrol edilmesi önemlidir. Acil durumlarda çocuğunuzun veya bir başkasının nabzını ölçerek kalp masajının gerekli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Nabız Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Nabız

Yetişkin bir insanın nabzı dakikada 60-100 kere atar.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Göğüs ağrısı, nefes darlığı, yorgunluk gibi problemlerle birlikte görülen nabız düşüklüğü önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu durumda tıbbi yardım almayı ihmal etmemelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Nabız ile ilgili sıkıntılar için Kardiyoloji bölümüne gidilir.

Kalp Hızını Etkileyen Faktörler

Yaşınızın ve formunuzun dinlenme durumundaki kalp hızınıza büyük bir etkisi vardır.

 • Sıcaklık
 • Vücudun duruş şekli
 • Duygusal durum
 • Kafein tüketimi
 • Bazı ilaçlar
 • Kalp veya tiroid hastalıkları

Nabzı kontrol etmenin birçok yolu vardır.

Kalp Hızınız Kaç Olmalı?

Kalp hızının değeri, her ne kadar erkeklerin kalp hızları kadınlarınkinden daha düşük olma eğilimine sahip olsa da cinsiyetten ziyade yaşa bağlıdır. Dinlenme durumundaki ideal kalp hızı yetişkinler için 60 – 100 bpm arasındadır. Formu oldukça iyi durumda olan atletlerde dinlenirken kalp hızı 60 bpm’dir.

Spor yaparken kendinizi güvende tutmanın yanı sıra etkinliğinizi en yükseğe çıkarmak için olması gereken nabız durumlarından faydalanabilirsiniz. Genel olarak, maksimum kalp hızınızın %60 – 85’i üzerine çıkmak en fazla faydayı sağlayacaktır.

Bu yüzdenin altında yapılan egzersiz ya da kalp hızınızı bir artırıp bir azalttığınız türden egzersizler yağ yakmak için idealdir. Bu yüzdenin üstlerinde egzersiz yapmaksa kalp damar sağlığınızı güçlendirmek için idealdir.

Tahmini maksimum kalp hızınızı bulmak için 220’den yaşınızı çıkarabilirsiniz. Örneğin 45 yaşındaysanız ortalama maksimum kalp hızınız 175 bpm olacaktır.

Spor yaparken hedeflemeniz gereken kalp hızını bulmak için maksimum kalp hızınızı kullanabilirsiniz.

Yaş Ortalama Kalp Hızı Hedeflenmesi Gereken Kalp Hızı
20 200 120 – 170
25 195 117 – 166
30 190 114 – 162
35 185 111 – 157
40 180 108 – 153
45 175 105 – 149
50 170 102 – 145
55 165 99 – 140
60 160 96 – 136
65 155 93 – 132
70 150 90 – 123

Maksimum kalp hızınızı ve hedeflemeniz gereken kalp hızınızı belirlemenin en kesin yolu doktor tarafından yapılacak bir efor testi olacaktır.

Yeni bir egzersiz programına başlamadan önce özellikle hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız veya kalp ve akciğer hastalıkları geçmişiniz varsa doktorunuza danışmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Doktora Ne Zaman Görünmelisiniz?

Nabzın sürekli düşük olmasına bradikardi denir. Sağlıklı gençlerde ve eğitimli atletlerde kalp hızının düşük olması başka bir belirti yoksa oldukça sağlıklı bir kalp kasına işaret eder.

Ancak, nabzın düşük olması ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Nabzınız 60’ın altındaysa ve göğsünüzde bir ağrı hissediyorsanız 112’yi arayın. Baş dönmesi, zayıflık, sersemlik ya da başka rahatsızlık veren belirtiler yaşıyorsanız doktorunuzu arayın.

Dinlenme halindeyken bile sürekli olarak yüksek nabız gözlenmesi taşikardi olarak bilinir. Spor yaparken, stres altındayken, gerginken, hastayken ya da kafein kullandığınızda nabzınızın yükselmesi normaldir.

Dinlenme halindeyken bile kalp hızınızın 100bpm’nin üstünde olması başka belirtiler de yaşıyorsanız normal değildir. Bu belirtiler:

 • Baş dönmesi
 • Zayıflık
 • Baş ağrısı
 • Düzensiz kalp atışı
 • Göğüs ağrısı

Bu belirtileri yaşıyorsanız bir an önce doktorunuzu aramalısınız.

Nabzı kontrol etmek için pek çok yöntem mevcuttur. Dinlenirken kalp hızınızın ne kadar olduğunu bilmeniz kalbinizin sağlık durumu için önemlidir. Yaptığınız sporun etkisini artırmak için hedeflemeniz gereken maksimum kalp hızını bilmeniz oldukça etkili olacaktır.

Bazen ciddi hastalıklar düşük ya da yüksek nabza neden olabilir. Bahsettiğimiz belirtileri yaşayacak olursanız doktorunuzla görüşmelisiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...