Nabzın Zayıf Atması: Acil 112’yi Arayın!!!

Nabzın Zayıf Atması: Acil 112’yi Arayın!!!

Nabız Neden Zayıf Atar? Nabız, kalp atış hızıdır. Bilekler, boyun ya da kasıklar gibi vücudun farklı yerlerinden hissedilebilir. Bir kişi ciddi bir şekilde yaralandığında ya da hasta olduğunda nabzın hissedilmesi zor olabilir. Nabız olmadığında ise hiçbir şekilde hissedemezsiniz.

Nabzın Zayıf Atması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Nabzın zayıf olması ya da olmaması tıbbi olarak acil bir durum olarak düşünülür. Genellikle bu belirti vücutta ciddi bir sorun olduğuna işaret eder.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Nabız varsa ya da nabız hiç yoksa kişi genellikle konuşmada ve hareket etmede zorluk yaşar. Yanınızda bulunan birinde bu durumu gözlüyorsanız bir an önce 112 acil servisi arayın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bu durum yaşandığında acil olarak hastahanelerin "Acil" bölümüne gidilmelidir.

Nabzın Zayıf Atmasının ya da Hiç Atmamasının Tanımlanması

Nabzın zayıf atması ya da hiç atmaması bileklerdeki ya da boyundaki nabzın kontrol edilebileceği noktalardan anlaşılabilir. Nabzın doğru bir şekilde kontrol edilmesi önemlidir. Doğru bir şekilde kontrol edilmediğinde nabzın zayıf olduğuna yanlış bir şekilde karar verebilirsiniz.

Nabız noktalarından nabzı düzgün bir şekilde kontrol edebilmek için şunları yapmalısınız:

-Bilek: Orta ve işaret parmaklarınızı, başparmağınızın bittiği noktanın hemen altına bileğin ortasına gelecek şekilde yerleştirin. Hafif bir şekilde bastırdığınızdan emin olun.

-Boyun: Orta ve işaret parmaklarınızı Adem elmasının hemen yanındaki yumuşak bölgeye koyun. Hafif bir şekilde bastırdığınızdan emin olun.

Nabız zayıfsa ya da yoksa bir an önce 112 acil servisi arayın.

Nabzı bulduktan sonra bir dakika boyunca kaç kez attığını sayın ya da 30 saniye boyunca kaç kez attığını bulup 2 ile çarpın. Dinlenme halindeki bir yetişkinde kalbin normal atışı dakikada 60 – 100 arasındadır.

Bazı kişilerin nabızları normalde de zayıf olabilir. bu durumda nabzın düzgün bir şekilde ölçülebilmesi için bir ekipman kullanılması gerekebilir. Bu ekipman türlerinden biri de puls oksimetredir. Bu küçük cihaz kişinin parmak ucuna yerleştirilerek vücuttaki oksijen seviyesini ölçer.

Nabzın Zayıf Atmasıyla İlişkilendirilen Belirtiler

Nabız zayıf attığında ya da olmadığında başka belirtiler de görülebilir.

Bu belirtiler:
Tansiyon düşüklüğü
Baş dönmesi
Baygınlık
Hızlı ya da düzensiz kalp ritmi
Sığ nefes
Cildin terlemesi
Göğüste ağrı
Kollarda ve bacaklarda keskin bir ağrı

Nabzın Zayıf Atmasına veya Hiç Atmamasına Ne Sebep Olur?

Nabzın zayıf atmasına veya hiç atmamasına yaygın olarak neden olan durumlar ani kalp durması ve şoktur. Ani kalp durması, kişinin kalbi atmayı bıraktığında yaşanır. Şok ise kişinin vücudu kapanmaya başladığında yaşanır. Bu durum nabzın zayıf atmasına, kalp hızının artmasına, sığ nefes almaya ve bilinç kaybına yol açabilir. Şoka; dehidrasyondan kalp krizine kadar geniş kapsamda bulunan pek çok neden yol açabilir.

Zayıf Atan ya da Hiç Atmayan Nabız Nasıl Tedavi Edilir?

Gelecekte Yaşanabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Kalp masajı yapıldıysa morluklarınız ya da kaburganızda kırıklar olabilir. Nefes almanız ya da kalp atışınız önemli sayılabilecek bir süre boyunca durduysa organlarınızda hasar oluşabilir. Organ hasarına oksijen azlığından dolayı dokuların ölmesi neden olabilir.

Etkin bir kalp atışı yoksa ve nabzınız düzelmediyse çok daha ciddi komplikasyonlar yaşayabilirsiniz.

Bu komplikasyonlar arasında şunlar bulunur:
Beyne oksijenin ve kanın gitmemesinden kaynaklanan ve genellikle ani kalp durmasına yol açan koma
Hayati organlara yeterli kanın gitmemesinin nedeni olarak şok
Kalp kaslarına yeterli oksijeninin gitmemesinin sonucunda ölüm
Nabzın zayıf olması ya da hiç olmaması ciddi bir sorun olabilir. Bir kişinin nabzı zayıfsa ya da yoksa, hareket etmekte ve konuşmakta zorlanıyorsa 112 acil servisi arayın. Bir an önce tedavi almanız komplikasyonların önlenmesi için önemlidir.
Nabzın Zayıf Atmasına Neden Olan 8 Durum hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...