Nabzın Zayıf Atmasına Neden Olan 8 Durum

Nabzın Zayıf Atmasına Neden Olan 8 Durum

Nabız, kalbin atış hızıdır. Nabız vücutta el bilekleri, boyun ya da kasıklar gibi farklı yerlerden hissedilebilir. Kişi ciddi bir şekilde yaralandığında ya da hasta olduğunda nabzını hissetmek zor olabilir.

Nabzın Zayıf Atması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Nabzın zayıf olması ya da hiç olmaması tıbbi aciliyet gerektiren bir durumdur ve genellikle vücutta ciddi bir sorun olduğuna işaret eder.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Nabzı zayıf olan ya da hiç olmayan kişide çoğu zaman hareket edememe ya da konuşamama görülebilir. Yakınınızda bu durumu yaşayan biri varsa bir an önce 112 acil servisi aramalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bu durum yaşandığında acil olarak hastahanelerin "Acil" bölümüne gidilmelidir.

Nabzın Zayıf Atmasına Neden Olan 8 Durum

1Hipovolemik Şok

Hipovolemik şok, vücuttaki kanın ya da sıvının %20’sinden daha fazlası kaybedildiğinde ortaya çıkan hayati risk barındıran bir durumdur. Vücut sıvısının önemli bir miktarının kaybedilmesi, vücudun kalbe yeterli miktarda kan pompalayamamasına neden olur. Hipovolemik şok, tıbbi aciliyet gerektirir. Hipovolemik şok; bulantı, baş dönmesi, hızlı nefes alma, ciltte solgunluk ve nabzın zayıf olması gibi belirtilere sahiptir.

2Kardiyojenik Şok

Kardiyojenik şok, kalbin hasar alarak organlardan birine yeterli kan akışının gitmesini engellediğinde görülür. Bu şok türü nadir olarak görülse de yaşandığında bir an önce tıbbi müdahale gerektirir. Belirtileri arasında terleme, el ve ayak parmaklarının soğuk olması, hızlı kalp atışı ve zayıf nabız bulunur.

3Sıcaklık

Sıcaklıktan dolayı yaşanan acil durumlara genellikle sıcak havaya ve güneşe uzun süre maruz kalmak neden olur. Sıcaklığın neden olduğu durumların sıcak krampları, ısı bitkinliği ve sıcak çarpması olarak üç aşaması bulunur. Sıcak krampları, kaslarda ağrıya ve gerginliğe neden olur. Isı bitkinliğinin varlığında kas krampları, hızlı nefes alma, bulantı, kusma ve baş ağrısı görülür. Sıcak çarpmasında ise vücut sıcaklığı yükselir, davranışlar değişir, kişi halüsinasyon görmeye başlar, hızlı nefes alır ve nabzı zayıflar. Bunun sonucunda nöbet ya da bilinç kaybı yaşayabilir.

4Potasyum Seviyesinin Yüksek Olması

Potasyum vücudun düzgün bir şekilde işleyebilmesi için gerekli olan bir mineraldir. Ancak potasyum seviyesinin yüksek olması tehlikeli olabilir. Potasyum seviyesi normalden yüksek olduğunda yorgunluk, uyuşma, bulantı ya da kusma, nefes almada zorlanma, kalp atışının düzensiz olması ve nabzın zayıflaması görülebilir.

5Kardiyak Tamponad

Kardiyak tamponad, kalbin vücuda yeterince kan pompalayamamasının sonucunda kalbin etrafında çok fazla sıvı toplanmasına neden olan ciddi bir rahatsızlıktır. Bu hastalık anksiyete, tansiyonun düşük olması, zayıflık, boyna doğru yayılan göğüs ağrısı, nefes almada zorlanma, nabzın zayıf olması ve bilinç kaybı gibi durumların yaşanmasına neden olur.

6Ventriküler Taşikardi

Ventriküler taşikardi, kalp karıncıklarında başlayan çok hızlı kalp ritmidir. Bu duruma kalbin elektrik sistemindeki bir bozukluk yol açar. Ventriküler taşikardisi olan kişilerde nabız zayıf atar.

7Arteriyel Embolizm

Arteriyel embolizm, damardaki bir pıhtının atardamarlara doğru ilerleyerek orayı tıkamasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle kolları, bacakları ya da ayakları etkiler. Arteriyel embolizm yaşandığında vücudun etkilenen bölümünde soğukluk, nabız zayıflığı, hareketin azalması, uyuşma, kasta spazmlar, cildin solması gibi belirtiler ortaya çıkar.

8Aort Disseksiyonu

Aort disseksiyonu, atardamarların iç ve orta kısımlarının arasında bulunan damara kan girmesi anlamına gelir. Aortta yırtılma olduğunda bu durum acil müdahale gerektiren ciddi bir durum haline gelir. Belirtileri arasında nefessiz kalma, bayılma, terleme, vücudun bir tarafında zayıflık ya da felç, konuşma güçlüğü, bir kolda öbür kola göre daha düşük nabız ve kafa karışıklığı bulunur.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır ve teşhis amaçlı kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili tüm endişelerinizi sağlık uzmanlarına danışmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...