Neden Ayak Parmaklarınızı Esnetmelisiniz?

Neden Ayak Parmaklarınızı Esnetmelisiniz?

Ayakkabılarınızı çıkarıp ayakta dikildiğinizde ayaklarınız kendiliğinden yukarıya doğru kalkar. Bu durum genellikle ayakkabıların ön kısmının çok dar olmasından kaynaklanır. Ayağın üstünde ayak parmaklarını yukarıya doğru çeken sıkı tendonları görebilirsiniz. Ayağınız ileriye doğru dümdüz durduğunda ayak parmaklarınız küçük parmaklara doğru büzüşüyor mu? Yürüme şeklinizin, adım atış şeklinizin ve dar ayakkabıların parmakları yana doğru eğmesi çok yaygın görülen bir durumdur.

Ayakların Biçimi Neden Bozulur?

Ayakların sağlıksız bir şekilde biçiminin bozulmasına şu durumlar neden olabilir:

Ayak Parmaklarınızı Esnetmenin Faydaları

  • Atlet ayağı hastalığında olduğu gibi mantarların, nasır oluşumun ve sürtünmeden kaynaklanan diğer yaralanmaların önlenmesi için gerekli alanı sağlar ve hareket kabiliyetini geliştirir.
  • Ayak parmaklarının dengeyi sağlamak, ayak ağrısına neden olan pek çok durumu önlemek, daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde hareket edilmesini sağlamak için tam kapasitede yukarı ve aşağı, birbirlerinden bağımsız bir şekilde hareket edebilmesi gerekir. Ayaklar pat pat yürümenizi sağlayan düz uzuvlar değillerdir.
  • Ayak parmaklarının kıvrılmasını, farklı yönlere bakmasını, katlanmasını ya da kenara doğru dönüp şekil değiştirmesini engelleyebilirsiniz.
Bu hareketleri yapmayı deneyin:
Ayak parmaklarınızı ellerinizin içine alın ve onları arkaya doğru eğin ve daha sonra üste doğru esnetin.
Ayak parmaklarınızı ellerinizin içine alın, yukarıya doğru kıvırın ve sadece ayak parmaklarınızda değil ayağınızın altında da esneme hissedin.
Her bir ayak parmağını diğerinden ayırın.
Küçük ve büyük parmakları tek seferde birbirinden ayırın. Aralarında sağlıklı bir boşluk olmasını sağlayın.
Eğilen parmakları aşağıya doğru esnetin. Aşağıda duran parmakları düz durana kadar esnetin ve kıvrılan parmakları da diğer parmaklarla aralarında sağlıklı bir boşluk bulunana kadar esnetin.
Şekil bozukluğu oluşmuş ve ezilmiş ayak parmaklarınızı ellerinizle her gün, günde birkaç kere ya da geceleri ve sabahları veya egzersizle esneme hareketleri yaparken esnetin. İlk aşamada esneterek ayak parmaklarınızı sağlıklı bir hâle getirmeye çalışın. Ayaklarınız ve dizleriniz karşıya bakacak şekilde yürüyün. Dar ayakkabılar sağlıklı değildir. Sağlıksız ayakkabılarsa güzel değildir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...