Neden Bir Kemik Lezyonu Biyopsisine İhtiyacım Olsun?

Neden Bir Kemik Lezyonu Biyopsisine İhtiyacım Olsun?

Kemik lezyonu biyopsisi doktorunuzun kemik dokusundan bir parça alıp test için laboratuara göndermesini içeren cerrahî bir prosedürdür. Test tipik olarak kanserli ve kanserli olmayan kemik tümörleri arasındaki farkı ve diğer kemik anormalliklerini ortaya çıkarır. Prosedür küçük bir kesik açmayı, kemiği delmeyi ve kemiğin içindeki lezyondan bir doku örneği almayı içerir. Lezyon kemik içinde bir anormalliktir ki bu kemiğin büyümesine etki edebilir ya da etmeyebilir. Tüm lezyonlar kanserli değildir.

Kemik Lezyonu Biyopsisi

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne Zaman İstenir?

Doktorunuz kemiklerinizde anormallik işaretleri görürse eğer bu kemik lezyonu biyopsisi isteyebilir. Bu röngten veya tomografide çıkabilir.

Test Ne İşe Yarıyor?

Biyopsi; doktorların lezyonun sebebinin kanser, enfeksiyon veya başka bir durumdan olup olmadığını belirlemelerine yardımcı olur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

İlk olarak İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Neden Bir Kemik Lezyonu Biyopsisine İhtiyacım Olsun?

Kemik tümörü veya lezyon ile ilişkili durumlar aşağıdaki gibidir:

Hastalık Bilgi
Koksidiyomikoz Mantar enfeksiyonu
Ewing sarkomu Çocukları etkileyen kanserli kemik tümörü
Fibroma İyi huylu tümör
Histoplazmoz Mantar enfeksiyonu
Mikrobakteri enfeksiyonu Tüberküloz
Osteoblastom İyi huylu tümör
Osteoid osteoma İyi huylu tümör
Osteomalazi D vitamini eksikliğine dayanan kemik yumuşaması
Osteomiyelit Kemik enfeksiyonu
Osteosarkom Ergenlik döneminde ortaya çıkan kanserki kemik tümörü
Osteitis fibrosa Hiperparatiroidizme bağlı kemik yumuşaması
Raşitizm  Kalsiyum, D vitamini ve fosfat eksiliğine dayanan kemik zayıflaması

Kemik lezyonu biyopsisi cerrahlara kemik içinin görüntüsünü de sağlar aynı zamanda. Bu aynı zamanda ampütasyon gerektirebilecek hastalardaki hastalığın veya enfeksiyonun durumunu incelerken de fayda sağlar. Bazı durumlarda bu biyopsi ampütasyona engel olabilir.

Kemik Lezyonu Biyopsisine Nasıl Hazırlanırım?

Ameliyattan önce kemik lezyonlarınızın yerini tespit etmek için görüntüleme testleri yapılır. Bu görüntüler kullanılarak cerrahınız doku örneğinin alınacağı yeri tespit eder.

Aynı zamanda fiziksel muayene olursunuz. Bu doktorunuza aldığınız ilaçları söylemek için çok iyi bir zamandır. Buna reçetesiz ilaçlar ve besinler ve sahip olabileceğiniz alerjiler de dahildir.

Çok büyük olasılıkla biyopsiden önce 8 saatlik bir oruç tutmanız istenecektir. Bu standart prosedürdür, özellikle genel anesteziye girecekseniz.

Kemik Lezyonu Biyopsisi Sırasında Ne Olur?

Biyopsinin tipi ve bölgesi alacağınız anestezinin şeklini belirler. Lokal, bölgeye özgü anestezi veya genel anesteziye ihtiyacınız olabilir. Genel anestezi altında tüm biyopsi boyunca acısız bir uykuda olursunuz.

Prosedür sırasında cerrahınız küçük bir kesik açar örnek alacağı kemiğin hemen üstündeki deriye. Ondan sonra olacaklar yaptırdığınız biyopsinin şekline göre değişiklik gösterir.

İğne biyopsisi sırasında cerrah kemiğinize bir delik açar. Cerrahınız iğneye benzer bir aletle doku örneği çıkarır.

Ensizyonal biyopside cerrah doğrudan tümöre bir kesik açarak örnek alır. Bu tür biyopsi çok daha büyük boyutta örnek alınmasını sağlar.

Örnek alındıktan sonra doktorunuz kapattığı kesiğe dikiş atar ve bandajlar. Örneği test için laboratuara gönderir.

Kemik Lezyonu Biyopsisi ile İlişkili Komplikasyonlar Nelerdir?

Tüm cerrahî prosedürlerde enfeksiyon ve kanama riski bulunur ve bu kanama bozukluğu ve bastırılmış bağışıklık sistemi olan hastalarda daha büyük risk yaratır. Bu faktörlere sahipseniz doktorunuza bildiriniz.

Kemik lezyonu biyopsisine daha özgü olan diğer olası komplikasyonlar şunlardır:

  • Doku etrafında hasar
  • Aşırı kanama
  • Kemik çatlakları
  • Kemikte veya biyopsi bölgesi etrafında enfeksiyon

Bu riskler biyopsiyi yaptırmama sonucun oluşacak risklerden çok daha düşüktür. Test kanserleri veya daha ciddi sağlık sorunlarını belirlemede, böylece en kısa zamanda tedaviye başlamanızda yardımcı olur.

Kemik Lezyonu Biyopsisinden Sonra Ne Olur?

Biyopsiden sonra bir hastane yatağında dinleneceksiniz doktorunuz eve gidebileceğinizi söyleyene kadar. Kesiğinizle ilgilenme görevi size verilecektir, kesiğin etrafını temiz tutma ve bandajları değiştime gibi. Doktorunuz bir sonraki randevuda dikişleri alacaktır. Prosedürden sonra biyopsi bölgesi birkaç gün ağrıyabilir.

Doktorunuz bir sonraki randevunuzda sonuçları inceleyecektir. Size kemik biyopsinizin sonuçlarını aktaracak ve tedavi yönteminiz için bir takvim çıkaracaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...